Pārlekt uz galveno saturu

Nepārmaksā par zālēm

 

 

Vai iespējams par zālēm maksāt mazāk?

Kā nepārmaksāt par zālēm?

 

Latvijas Zāļu reģistrā šobrīd ir gana daudz zāļu, lai Latvijas iedzīvotāji varētu izvēlēties dažādus zāļu produktus ar vienādu aktīvo vielu. Zāļu valsts aģentūra līdzās tam, ka nodrošina likumisko ietvaru zālēm atrasties mūsu valsts tirgū, arī sniedz sabiedrībai iespējami daudz informācijas par dažādiem zāļu lietošanas aspektiem un to racionālu lietošanu. Un tas nozīmē – pareiza zāļu deva vispiemērotākajā zāļu formā, īstajā brīdī, nodrošinot informāciju par zāļu lietošanu, arī iespējamām blaknēm. Turklāt pacientiem vienmēr ir jāuzzina arī par alternatīvām, ja ir pieejamas līdzvērtīgas zāles, kurām ir zemāka cena.

Lai jaunas zāles varētu nonākt tirgū, jāveic sarežģīti un dārgi klīniski pētījumi. Kad tiek pierādīts, ka zāles ir kvalitatīvas, efektīvas un drošas, tās tiek reģistrētas. Dati par šīm zālēm no reģistrācijas brīža kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm ir aizsargāti vismaz 8 – 10 gadus. Pēc datu aizsardzības posma attiecīgās zāles drīkst ražot arī citi zāļu ražotāji, izmantojot tādas pašas aktīvās vielas tādā pašā devā un zāļu formā – tās ir ģenēriskās zāles.

Piemēram, salīdzinot tādas plaši lietotas zāles, kurās ir aktīvā viela atorvastatīns (šīs zāles paredzēts holesterīna līmeņa pazemināšanai pieaugušajiem), ir secināts, ka cena oriģinālajām zālēm un ģenēriskajām atšķiras vairākas reizes.

Kā nepārmaksāt par zālēm?

Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar biedrību “Veselības projekti Latvijai”  2017. gada martā un aprīlī īstenoja informatīvu kampaņu par iespējām no plašā zāļu klāsta izvēlēties vairākas alternatīvas zāles ar to pašu aktīvo vielu1, bet atšķirīgu cenu. Ar informatīvu materiālu palīdzību tika stāstīts, kas ir ģenēriskās jeb patentbrīvās zāles, kādas ir to priekšrocības un vai tām var uzticēties. Bukletu iedzīvotājiem aicinām aplūkot, klikšķinot uz attēla.  


 1Aktīvā viela - jebkura viela vai vielu salikums, ko paredzēts izmantot zāļu ražošanā un zāļu izgatavošanā aptiekā un kas kļūst par zāļu aktīvo sastāvdaļu, kura paredzēta farmakoloģiskas, imunoloģiskas vai metaboliskas darbības izraisīšanai, lai atjaunotu, uzlabotu vai pārveidotu fizioloģiskās funkcijas vai noteiktu medicīnisko diagnozi.