Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu patēriņa statistika (DDD)

Zāļu patēriņš pēc DDD uz 1000 iedzīvotājiem dienā 2019.-2023. gads

 

Pārskats "Zāļu patēriņš pēc DDD / 1000 iedzīvotājiem dienā (DID) 2019. - 2023. gads" ir pieejams ŠEIT (Excel fails).

Pārskatā atrodamais zāļu patēriņš tika aprēķināts, izmantojot Pasaules Veselības organizācijas ieteikto ATĶ/DDD klasifikācijas sistēmu, kas sniedz iespēju standartizēt zāļu grupēšanu un patēriņa analīzei lietot starptautisku zāļu patēriņa vienību – DDD jeb definēto dienas devu (angl.: Defined Daily Dose). Lietojot šo klasifikācijas sistēmu, ir iespējams salīdzināt zāļu patēriņu starp pasaules reģioniem un valstīm, kā arī vērtēt tendences zāļu lietošanā ilgākā laika posmā un dažādos griezumos. DDD ir pieņemtā vidējā dienas balstdeva, kas lietota medikamenta galvenajai indikācijai pieaugušam pacientam. DDD ir zāļu patēriņa mērvienība un tā ne vienmēr sakritīs ar ieteicamo vai terapeitisko dienas devu. Terapeitiskās devas atsevišķiem pacientiem un pacientu grupām bieži vien atšķirsies no DDD, jo tās būs atkarīgas no individuālajām īpašībām (piemēram, vecuma, svara, etniskām atšķirībām, slimības veida un smaguma pakāpes) un farmakokinētiskiem apsvērumiem.


Jāņem arī vērā, ka DDD patēriņš netiek rēķināts pilnīgi visām zālēm, bet tikai aptuveni 60% no visiem Latvijā pārdotajiem zāļu produktiem, kuru patēriņa aprēķinam ir piemērojamas PVO klasifikatora DDD. Šajā pārskatā DDD patēriņš ir izrēķināts Latvijā reģistrētām un paralēli importētām un izplatītām zālēm, izmantojot PVO apstiprinātās DDD, izņemot DDD, kas piešķirtas kombinētiem produktiem. Patēriņš DDD netiek rēķināts arī produktiem, kam DDD netiek piešķirtas, piemēram, lokāli lietojamām zālēm (dermatoloģiskiem līdzekļiem), serumiem, vakcīnām, pretaudzēju līdzekļiem, alergēnus saturošiem līdzekļiem, vispārējās un vietējās anestēzijas līdzekļiem un kontrastvielām.


Šajā pārskatā iekļauti zāļu patēriņa dati no 2019. līdz 2023. gadam un zāļu patēriņš ir izteikts definētajās dienas devās (DDD) uz 1000 Latvijas iedzīvotājiem dienā jeb DID. Aprēķini tika veikti saskaņā ar šobrīd spēkā esošo ATĶ/DDD klasifikatoru, kas stājās spēkā 2024. gada janvārī.

 

 

Šaja pārskatā iekļautajiem aprēķiniem tika izmantoti licencēto zāļu lieltirgotavu sniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskatu dati.


Zāļu patēriņa statistiku mēneša, ceturkšņa un gada griezumā, kā arī zāļu tirgus dinamiku aicinām skatīt tīmekļa vietnes sadaļā"Publikācijas un statistika > Oficiālā statistika".