Pārlekt uz galveno saturu

Vakcīnas pret Covid-19

Šajā sadaļā ir publicēta informācija ārstniecības personām par Covid-19 vakcīnām Eiropas Savienībā.

 

! Vakcinācijas rokasgrāmata - informatīvais materiāls vakcinācijas veicējiem (aktualizēta: 06.03.2023.)

Informatīvs materiāls: Anafilakse pēc vakcinācijas pret Covid-19: aprīkojums, profilakse, simptomi un ārstēšana

 

Eiropas Zāļu aģentūra vērtē vakcīnas pret Covid-19  (informācija aktualizēta 14.11.2022.)

  • Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 2020. gada 21. decembrī ieteikusi reģistrēt ar nosacījumiem Pfizer un BioNTech izstrādāto vakcīnu "Comirnaty". Tā paredzēta koronavīrusa 2019 (Covid-19) infekcijas novēršanai personām vecumā no 5 gadiem. EZA zinātniskais atzinums pavēra ceļu Eiropas Komisijai tajā pašā dienā izsniegt pirmo reģistrācijas apliecību vakcīnai pret Covid-19 Eiropas Savienībā (ES), ievērojot visus atbilstošos piesardzības un kontroles pasākumus, un papildu pienākumus zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekam. Vairāk informācijas - ZVA tīmekļvietnē publicētā ziņā (2020. gada 21. decembrī).
  • 2021. gada 6. janvārī EZA ieteica ES reģistrēt ar nosacījumiem "Moderna" izstrādāto Covid-19 vakcīnu, kuru šajā pašā dienā arī apstiprināja Eiropas Komisija lietošanai visā Eiropas Savienībā. Šī vakcīna  ir paredzēta lietošanai iedzīvotājiem no 6 gadu vecuma. (Lasiet arī: Ko zinām par “Moderna” Covid-19 vakcīnu un ar ko tā atšķiras no “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnas? un ziņu Eiropas Zāļu aģentūra iesaka ES reģistrēt Moderna Covid-19 vakcīnu)
  • 2021. gada 11. martā Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi Eiropas Savienībā (ES) reģistrēt ar nosacījumiem Janssen Covid-19 vakcīnu. Šī vakcīna ir paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai cilvēkiem no 18 gadu vecuma. (Plašāk: šeit)
  • 2021. gada 20. novembrī Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi Eiropas Savienībā (ES) reģistrēt ar nosacījumiem uzņēmuma "Novavax" Covid-19 vakcīnu "Nuvaxovid". Šī vakcīna ir paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai cilvēkiem no 12 gadu vecuma.
  • 2022. gada 23. jūnijā Eiropas Zāļu aģentūra  ir ieteikusi piešķirt reģistrācijas apliecību uzņēmuma “Valneva” izstrādātajai vakcīnai “COVID-19 Vaccine (inactivated, adjuvanted) Valneva” , lai izmantotu to primārai vakcinācijai personām no 18 līdz 50 gadu vecumam.
  • 2022. gada 10. novembrī Eiropas Zāļu aģentūra ieteica reģistrēt “Sanofi Pasteur” izstrādāto vakcīnu “VidPrevtyn Beta”. Šī vakcīna ir paredzēta lietošanai balstvakcinācijā pieaugušajiem, kuri iepriekš saņēmuši mRNS vai adenovīrusa vektora Covid-19 vakcīnu.

Šobrīd paātrinātā kārtībā Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnu "Sputnik V", “COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated”, "COVID-19 Vaccine HIPRA" (HIPRA Human Health S.L.U.) un Covid-19 vakcīnu “Skycovion”.

EZA informēs par vakcīnu izvērtēšanas rezultātiem. 

Jāuzsver, ka vakcīna pret Covid-19 tiks apstiprināta tikai gadījumā, ja EZA saņems uzticamus un pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka vakcīnas sniegtie guvumi daudzkārt pārsniedz riskus, proti, ja iesniegtie dati būs pietiekami pilnvērtīgi, lai izdarītu secinājumus par vakcīnas kvalitāti, drošumu un iedarbīgumu.

Ja Eiropas Zāļu aģentūra pēc padziļinātas vērtēšanas konstatēs, ka iesniegtie zinātniskie pierādījumi liecina, ka vakcīna pret Covid-19 ir iedarbīga, kvalitatīva un droša, tā rekomendēs Eiropas Komisijai šo vakcīnu apstiprināt jeb reģistrēt lietošanai visā ES un sekojoši vakcīnu ražotāji varēs sākt vakcīnas piegādāt vienlīdzīgos apjomos visās ES dalībvalstīs.

 

Noderīga informācija par vakcīnām: