Pārlekt uz galveno saturu

Vakcīnas pret Covid-19

Šajā sadaļā ir publicēta informācija ārstniecības personām par Covid-19 vakcīnām Eiropas Savienībā.

 

! Vakcinācijas rokasgrāmata - informatīvais materiāls vakcinācijas veicējiem (aktualizēta: 21.04.2022.)

Informatīvs materiāls: Anafilakse pēc vakcinācijas pret Covid-19: aprīkojums, profilakse, simptomi un ārstēšana

 

Eiropas Zāļu aģentūra vērtē vakcīnas pret Covid-19  (informācija aktualizēta 21.12.2021.)

  • Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 2020. gada 21. decembrī ieteikusi reģistrēt ar nosacījumiem Pfizer un BioNTech izstrādāto vakcīnu "Comirnaty". Tā paredzēta koronavīrusa 2019 (Covid-19) infekcijas novēršanai personām vecumā no 5 gadiem. EZA zinātniskais atzinums pavēra ceļu Eiropas Komisijai tajā pašā dienā izsniegt pirmo reģistrācijas apliecību vakcīnai pret Covid-19 Eiropas Savienībā (ES), ievērojot visus atbilstošos piesardzības un kontroles pasākumus, un papildu pienākumus zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekam. Vairāk informācijas - ZVA tīmekļvietnē publicētā ziņā (2020. gada 21. decembrī).
  • 2021. gada 6. janvārī EZA ieteica ES reģistrēt ar nosacījumiem "Moderna" izstrādāto Covid-19 vakcīnu, kuru šajā pašā dienā arī apstiprināja Eiropas Komisija lietošanai visā Eiropas Savienībā. Šī vakcīna  ir paredzēta lietošanai iedzīvotājiem no 12 gadu vecuma. (Lasiet arī: Ko zinām par “Moderna” Covid-19 vakcīnu un ar ko tā atšķiras no “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnas? un ziņu Eiropas Zāļu aģentūra iesaka ES reģistrēt Moderna Covid-19 vakcīnu)
  • 2021. gada 29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi ES reģistrēt ar nosacījumiem AstraZeneca izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”. Šī vakcīna ir paredzēta Covid-19 slimības novēršanai cilvēkiem no 18 gadu vecuma. (Informācijai: ziņa "Eiropas Zāļu aģentūra iesaka Eiropas Savienībā reģistrēt AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19")
  • 2021. gada 11. martā Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi Eiropas Savienībā (ES) reģistrēt ar nosacījumiem Janssen Covid-19 vakcīnu. Šī vakcīna ir paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai cilvēkiem no 18 gadu vecuma. (Plašāk: šeit)
  • 2021. gada 20. novembrī Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi Eiropas Savienībā (ES) reģistrēt ar nosacījumiem uzņēmuma "Novavax" Covid-19 vakcīnu "Nuvaxovid". Šī vakcīna ir paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai cilvēkiem no 18 gadu vecuma.

Šobrīd paātrinātā reģistrēšanas procedūrā Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnu  "Sputnik V", “COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated” (Sinovac) un Sanofi Pasteur izstrādātā vakcīnas "Vidprevtyn" ražotāju pieteikumus.

EZA informēs par vakcīnu izvērtēšanas rezultātiem. 

Jāuzsver, ka vakcīna pret Covid-19 tiks apstiprināta tikai gadījumā, ja EZA saņems uzticamus un pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka vakcīnas sniegtie guvumi daudzkārt pārsniedz riskus, proti, ja iesniegtie dati būs pietiekami pilnvērtīgi, lai izdarītu secinājumus par vakcīnas kvalitāti, drošumu un iedarbīgumu.

Ja Eiropas Zāļu aģentūra pēc padziļinātas vērtēšanas konstatēs, ka iesniegtie zinātniskie pierādījumi liecina, ka vakcīna pret Covid-19 ir iedarbīga, kvalitatīva un droša, tā rekomendēs Eiropas Komisijai šo vakcīnu apstiprināt jeb reģistrēt lietošanai visā ES un sekojoši vakcīnu ražotāji varēs sākt vakcīnas piegādāt vienlīdzīgos apjomos visās ES dalībvalstīs.

 

Noderīga informācija par vakcīnām: