Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu uzglabāšana

 

 

Par zāļu pareizu lietošanu iesakām vienmēr konsultēties ar ārstu un farmaceitu. Recepšu zālēm ārsts noteiks Jums vispiemērotāko zāļu lietošanas biežumu un devu, savukārt farmaceits Jums paskaidros visu, kas jāievēro, lietojot un uzglabājot zāles.

Ļoti svarīgi ir zāles lietot saskaņā ar lietošanas instrukcijā sniegtajiem norādījumiem, jo patvaļīga zāļu lietošana var ne tikai būt neefektīva, bet arī izraisīt nepatīkamas un pat veselībai bīstamas blakusparādības. Visbiežāk pieļautās kļūdas zāļu lietošanā rodas, neievērojot noteikto zāļu lietošanas biežumu un daudzumu, kā arī patvaļīgi kombinējot atšķirīgas zāles.

Uzsākot jaunu zāļu lietošanu, rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija. Uzmanība galvenokārt jāpievērš laikam, kad zāles jālieto – no rīta, vakarā, pusdienlaikā, pirms vai pēc ēšanas, kā arī tam, kādās devās un cik ilgi zāles jālieto. Zāļu lietošana pirms ēšanas nozīmē, ka zāles jālieto vismaz 30 minūtes pirms maltītes. Savukārt lietot zāles pēc ēšanas nozīmē, ka zāles jālieto 30 minūtes pēc maltītes.

Būtiski ir ievērot arī lietošanas instrukcijā sniegtos norādījumus par noteiktu dzērienu (piemēram, piens, alkohols, greipfrūta sula) un ēdienu (piemēram, taukvielām bagāts ēdiens) lietošanu zāļu lietošanas laikā, jo šo zāļu iedarbība var būtiski mainīties.

Lai zāles būtu kvalitatīvas un drošas un saglabātu savu iedarbību, tās ir pareizi jāuzglabā.

Iesakām pievērst uzmanību iegādāto zāļu uzglabāšanas nosacījumiem mājas apstākļos un uzglabāt zāles atbilstoši norādēm, kas lasāmas to lietošanas instrukcijā. Ja netiek ņemti vērā norādījumi par zāļu uzglabāšanu, nevar tikt garantēta to efektivitāte. Dažkārt nepareizi uzglabātas zāles var arī radīt negatīvas sekas veselībai.

Paaugstināta gaisa temperatūra vai tiešie saules stari var nelabvēlīgi iespaidot ikvienas zāles. Var mazināties zāļu iedarbība un paaugstināties nevēlamo blakusparādību rašanās risks.

Savukārt zāles, kuras saskaņā ar lietošanas instrukciju jāuzglabā no + 2°C līdz + 8°C, nedrīkst sasaldēt. Līdzīgi, ja zāļu lietošanas instrukcijā ir norādīts, ka tās jāuzglabā līdz +25°C (vai līdz +30°C), taču vietā, kur parasti zāles tiek uzglabātas, temperatūra ir augstāka par zāļu lietošanas instrukcijā norādīto, vajadzētu mājoklī atrast atbilstošu vietu pareizai zāļu uzglabāšanai.

Ja lietošanas instrukcijā norādīts, ka zālēm nav nepieciešami īpaši temperatūras uzglabāšanas nosacījumi, tās var uzglabāt tādos klimatiskos apstākļos, kas raksturīgi konkrētai (valsts) klimatiskai zonai.