Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu patēriņa statistika 2017

Zāļu patēriņa statistika 2017

Latvijas Zāļu reģistrā iekļauto zāļu realizācijas apjoms Latvijā pērn palielinājās par 6%, salīdzinot ar 2016. gadu, un sasniedza 392,78 miljonus eiro ar PVN, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) jaunākajā izdevumā “Zāļu patēriņa statistika 2017” apkopotie dati.

Vispieprasītākās bezrecepšu zāles pēc starptautiskā nosaukuma pērn tāpat kā iepriekšējos gados bija acetilsalicilskābe un ibuprofēns.

Latvijas zāļu ražotāju realizācijas apjoms vietējā tirgū 2017. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, saglabājās nemainīgs – 17 miljoni eiro. Tomēr straujāk palielinoties ārvalstu ražotāju zāļu realizācijai, pērn nedaudz samazinājās Latvijas ražotāju tirgus daļa, veidojot 4,3% no kopējā tirgus. Visvairāk pārdotās Latvijas ražotāju zāles gan pēc realizācijas apjoma eiro, gan pēc iepakojumu skaita pēdējo piecu gadu laikā bija meldoniju saturošas zāles.

Vislielākais zāļu realizācijas apgrozījums eiro bija zāļu grupā “Sistēmiski lietojamie pretinfekcijas līdzekļi”. Salīdzinot Latvijā ražotās zāles, lielākais bijis nervu sistēmas slimību ārstēšanai paredzēto zāļu patēriņš.

Joprojām turpina palielināties zāļu lieltirgotavu skaits. 2017. gadā Latvijā darbojās 90 zāļu lieltirgotavas. Statistikas dati liecina, ka lielāko zāļu realizācijas apjoma daļu jeb 60% lieltirgotavas piegādāja aptiekām.  Trīs Latvijas lielākās zāļu lieltirgotavas pērn veidoja 75% no visu lieltirgotavu kopējā zāļu realizācijas apjoma aptiekām.

Izdevumā publicēta informācija par kopējo zāļu realizāciju eiro, realizēto iepakojumu skaitu, realizācijas sadalījumu atsevišķām patērētāju grupām, sadalījumu pēc zāļu izsniegšanas kārtības, kā arī norādīta informācija par visvairāk pārdotajām zālēm Latvijā.

Zāļu patēriņa analīze veikta, izmantojot PVO ieteikto ATĶ/DDD klasifikācijas sistēmu, kas sniedz iespēju standartizēt zāļu grupēšanu un patēriņa analīzei lietot starptautisku zāļu patēriņa vienību – DDD (vidējā dienas balstdeva, kas lietota medikamenta galvenajai indikācijai pieaugušam pacientam). Zāļu patēriņa dati izteikti DDD uz 1000 Latvijas iedzīvotājiem dienā (DID).