Pārlekt uz galveno saturu

ZVA publicē pārskatu par antibiotiku patēriņu 2021.gadā

22.11.2022.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir sagatavojusi pārskatu, kurā ir apkopoti dati par antibiotiku patēriņu Latvijā 2021. gadā (pieejams šeit), atbalstot Pasaules Antibiotiku nedēļas (18.–24. novembrī) kampaņas aktivitātes.

Saskaņā ar pārskatā publicēto informāciju, pērn Latvijā cilvēki visvairāk lietojuši pirmās un otrās izvēles antibiotikas* jeb antibiotikas, kuras būtu ieteicams nozīmēt, uzsākot ārstēšanu. Šo antibiotiku patēriņš Latvijā 2021. gadā bija 71% no kopējā antibiotiku patēriņa, pārsniedzot Pasaules Veselības organizācijas (PVO) noteikto vēlamo šo zāļu patēriņa robežu – 60% – liecina ZVA apkopotie dati.

Salīdzinot ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm, Latvija atrodas 5. vietā pēc pirmās un otrās izvēles antibiotiku patēriņa, kas ir pozitīvs rādītājs.

2021. gadā šo antibiotiku patēriņš Latvijā pieauga, salīdzinot ar 2020. gadu. Ambulatorajā sektorā tas bija 74%, bet slimnīcās jeb hospitālajā sektorā – 50% no kopējā antibiotiku patēriņa. Jāmin, ka hospitālajā sektorā pērn pirmās un otrās izvēles antibiotiku patēriņš samazinājās, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Pērn aptuveni 12 no 1000 Latvijas iedzīvotājiem dienā lietoja vienu antibiotiku devu.

Latvijas slimnīcās 2021. gadā antibiotiku patēriņš samazinājās būtiski – par 23%, salīdzinot ar 2020. gadu, un bija trīspadsmitais zemākais EEZ valstu vidū.  Antibiotiku patēriņš 2021. gadā samazinājās arī Latvijas ambulatorajā sektorā un bija astotais zemākais EEZ.

2021. gadā antibiotiku patēriņš nav atgriezies pirms Covid-19 pandēmijas laika līmenī.

Lai arī pērn samazinājās antibiotiku patēriņš, tomēr gan Latvijas slimnīcās, gan ambulatorajā sektorā ir liels plaša iedarbības spektra antibiotiku patēriņš un tas ik gadu pieaug.

Vairāk informācijas par antibiotiku patēriņu – aicinām skatīt ZVA sagatavotajā pārskatā par 2021. gadu.

Informācija par antibiotiku patēriņu Eiropas Savienībā ir pieejama Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē - šeit.

 

Informācija par Pasaules Antibiotiku nedēļu un ZVA tīmekļvietnē 2022. gada 22. novembrī publicētā ziņa.


* PVO ir izstrādājusi klasifikāciju, iedalot visas antibiotikas trīs grupās – pieejamās, uzraudzības un rezerves antibiotikas. "Pieejamās" antibiotikas lielākoties ir pirmās un otrās izvēles antibiotikas. "Uzraudzības" antibiotikas ir zāles, kurām ir lielāks antimikrobiālās rezistences potenciāls, un tām piešķirama prioritāte pārvaldībā un uzraudzībā. Savukārt "Rezerves" antibiotikas ietver pēdējās izvēles antibiotikas, un tās būtu jāsaglabā infekciju ārstēšanai, ko izraisījuši multirezistenti mikroorganismi.