Pārlekt uz galveno saturu

Sāk vērtēt Olumiant lietošanu hospitalizētiem Covid-19 pacientiem, kam nepieciešama papildu skābekļa pievade

05.05.2021.

Zāļu valsts aģentūra informē, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sākusi vērtēt pieteikumu Olumiant (baricitinibs) lietošanas paplašināšanai, ietverot 10 gadu vecumu sasniegušu hospitalizētu Covid-19 pacientu ārstēšanu, kuriem nepieciešama papildu skābekļa pievade.

Olumiant ir imūnsupresants (zāles, kas samazina imūnās sistēmas aktivitāti). Pašlaik šīs zāles ir reģistrētas lietošanai pieaugušiem pacientiem ar vidēji smagu vai smagu reimatoīdo artrītu vai atopisko dermatītu (ekzēmu). Šo zāļu aktīvā viela baricitinibs bloķē enzīma Janus kināzes darbību, kam ir būtiska loma imūnās sistēmas procesos, kuru rezultātā veidojas iekaisums. Domājams, ka šīs zāles varētu palīdzēt arī mazināt iekaisumu un audu bojājumu, kas saistīti ar smagu Covid-19 infekciju.

EZA Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) veiks uzņēmuma iesniegto datu paātrinātu vērtēšanu, lai pēc iespējas ātrāk sniegtu ieteikumu par šo zāļu Olumiant indikāciju paplašināšanas apstiprināšanu. Šie dati ietver rezultātus no 2 plašiem, randomizētiem pētījumiem par hospitalizētiem Covid-19 pacientiem. CHMP slēdziens tiks pārsūtīts Eiropas Komisijai, kura pieņems gala lēmumu, kas būs juridiski saistošs visās ES dalībvalstīs.

EZA sniegs tālāku informāciju par šīs vērtēšanas iznākumu, kas gaidāms līdz šī gada jūlijam, ja nebūs nepieciešama papildu informācija.

Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskās komitejās, kā EZA Zāļu reģistrācijas komitejā, piedalās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūras speciālisti.

Olumiant pirmo reizi ES tika reģistrēts 2017. gada februārī. Plašāka informācija par šīm zālēm pieejama šeit.