Pārlekt uz galveno saturu

Lieltirgotāji ES un Apvienotajā Karalistē atklājuši viltotas diabēta zāles “Ozempic”; pacienti tās nav saņēmuši

20.10.2023.

Lieltirgotāji Eiropas Savienībā (ES) un Apvienotajā Karalistē ir atklājuši viltotas pilnšļirces, kas kļūdaini marķētas kā cukura diabēta zāles “Ozempic”, informē Eiropas Zāļu aģentūra (EZA).

Viltotās zāles “Ozempic” atklājuši zāļu lieltirgotavu darbinieki, un līdz pacientiem un aptiekām tās nav nonākušas.

Šīs viltotās pilnšļirces ar marķējumu vācu valodā nākušas no lieltirgotavām Austrijā un Vācijā.  

Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) vēlās uzsvērt, ka Latvijā šīs viltotās zāles “Ozempic” nav nonākušas un Latvijas lieltirgotavas no šīm Vācijas un Austrijas lieltirgotavām nav saņēmušas šīs zāles.

Atklāt šos zāļu viltojumus ļāva pirms teju pieciem gadiem ES ieviestā zāļu pārbaudes jeb verifikācijas sistēma, kad lieltirgotavās tiek skenēti visi zāļu iepakojumi un katrs zāļu iepakojums satur unikālu kodu.

Šis unikālais kods tika pārbaudīts lieltirgotavās pirms viltoto zāļu “Ozempic” izplatīšanas. Kad tika noskenēti viltoto zāļu “Ozempic” pilnšļirču iepakojumi, to sērijas numuri tika uzrādīti kā neaktīvi, brīdinot lieltirgotavu darbiniekus par iespējamu zāļu viltojumu. Šī zāļu pārbaudes sistēma ir ieviesta un sekmīgi darbojas zāļu lieltirgotavās gan Latvijā, gan visās pārējās ES valstīs. Līdz ar to pacienti var būt droši par zālēm, ko iegādājas Latvijas aptiekās.

Šo gadījumu pašlaik izmeklē ES zāļu normatīvā regulējuma iestādes un policija. Lieltirgotavas un aptiekas skartajās valstīs ir brīdinātas par aizdomīgiem zāļu “Ozempic” piedāvājumiem lieltirgotājiem. Turklāt brīdinājumi izplatīti arī paralēlās zāļu izplatīšanas realizētājiem visā ES. Tikmēr Vācijas un Austrijas zāļu normatīvā regulējuma iestādes ir izsniegušas paziņojumus par neatbilstību zāļu labas izplatīšanas prakses (GDP) prasībām attiecīgajām lieltirgotavām savās valstīs, jo tās nav ievērojušas nepieciešamās procedūras, tostarp nav veikušas atbilstošos drošuma pasākumus. ZVA un EZA rūpīgi uzrauga šo situāciju un nepieciešamības gadījumā sniegs jaunāko informāciju.

Viltoto pilnšļirču izskats vizuāli atšķiras no oriģinālajām pilnšļircēm. Lai aplūkotu, kā izskatās īstās zāļu “Ozempic” pilnšļirces, pacienti ir aicināti skatīt zāļu lietošanas instrukciju, kas ir pieejama ZVA tīmekļvietnē esošajā Zāļu reģistrā. ZVA aicina nelietot zāles “Ozempic”, ja pacientam ir aizdomas, ka tās varētu būt viltotas, jo tās var radīt nopietnu kaitējumu veselībai. Ja pacienta rīcībā ir pilnšļirce, kam nav oriģinālās pilnšļirces elementu, aicinām nekavējoties atgrieziet to savā aptiekā.

ZVA atgādina, ka internetā zāles drīkst iegādāties tikai no likumīgi strādājošām interneta jeb tiešsaistes aptiekām un zāles ir aizliegts pārdot sludinājumos sociālajos tīklos, kā arī nelikumīgās interneta vietnēs. Plašāku informāciju par Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām aicinām skatīt ZVA tīmekļvietnē. Vienlaikus informējam, ka Latvijā internetā drīkst izplatīt tikai bezrecepšu zāles, bet zāles “Ozempic” ir recepšu zāles.

Zāles “Ozempic” satur aktīvo vielu semaglutīdu, un šīs zāles ir apstiprinātas otrā tipa cukura diabēta ārstēšanai. Palielinātais pieprasījums pēc šīm zālēm ir izraisījis šo zāļu trūkumu visā pasaulē.

Vairāk informācijas - EZA tīmekļvietnē.