Pārlekt uz galveno saturu

EZA iesaka nelietot ivermektīnu Covid-19 profilaksei vai ārstēšanai ārpus randomizētiem klīniskajiem pētījumiem

23.03.2021.

EZA ir izvērtējusi jaunākos pierādījumus par ivermektīna lietošanu Covid-19 profilaksei un ārstēšanai un ir secinājusi, ka pieejamie dati nepamato tā lietošanu Covid-19 gadījumā ārpus labi izplānotiem klīniskajiem pētījumiem.

Eiropas Savienībā ivermektīna tabletes ir apstiprinātas vairāku parazītisku tārpu invāzijas ārstēšanai, bet uz ādas lietojami ivermektīna preparāti ir apstiprināti ādas slimību, piemēram, rosacea ārstēšanai. Ivermektīns ir reģistrēts arī lietošanai veterinārajā medicīnā iekšējo un ārējo parazītu gadījumā daudzu sugu dzīvniekiem.

Ivermektīnu saturošas zāles nav reģistrētas Eiropas Savienībā lietošanai Covid-19 gadījumā, un EZA nav saņēmusi nevienu pieteikumu šādam lietojumam.  

Pēc nesenajiem plašsaziņas līdzekļu rakstiem un publikācijām par ivermektīna lietošanu EZA izvērtēja jaunākos publicētos pierādījumus no laboratorijas pētījumiem, zāļu lietošanas novērojumiem, klīniskajiem pētījumiem un meta-analīzēm. Laboratorijas pētījumos konstatēts, ka ivermektīns var inhibēt SARS-CoV-2 (vīruss, kas izraisa Covid-19) replikāciju, tomēr tam nepieciešama daudz augstāka ivermektīna koncentrācija nekā tā, kas sasniedzama ar pašreiz reģistrētajām devām. Klīniskajos pētījumos iegūti atšķirīgi rezultāti – dažos pētījumos nav konstatēts nekāds ieguvums, bet citos pētījumos ziņots par potenciālu ieguvumu. Vairums EZA izvērtēto pētījumu bija mazi, un tiem bija vairāki trūkumi, tostarp atšķirīga zāļu dozēšana un vienlaicīgi lietoti citi medikamenti. Tādēļ EZA secināja, ka šobrīd pieejamie pierādījumi nav pietiekami, lai pamatotu ivermektīna lietošanu Covid-19 gadījumā ārpus klīniskajiem pētījumiem.

Lai gan ivermektīns kopumā ir labi panesams citām indikācijām reģistrētajās devās, lietojot to daudz lielākās devās, kādas varētu būt nepieciešamas pret vīrusu efektīvas ivermektīna koncentrācijas sasniegšanai plaušās, tā blaknes varētu pastiprināties. Tādēļ nevar izslēgt ivermektīna toksicitāti, ja to lieto devās, kas pārsniedz reģistrētās.

Tādēļ EZA secināja, ka pašlaik ivermektīna lietošana Covid-19 profilaksei un ārstēšanai nav ieteicama ārpus kontrolētiem klīniskajiem pētījumiem. Nepieciešami tālāki labi izplānoti, randomizēti pētījumi, lai izdarītu secinājumus par to, vai šīs zāles ir efektīvas un drošas Covid-19 profilaksei un ārstēšanai.

Šo EZA sabiedrības veselības paziņojumu saistībā ar pašreizējām diskusijām par ivermektīna lietošanu Covid-19 profilaksei un ārstēšanai atbalsta EZA Covid-19 pandēmijas darba grupa (COVID-ETF).