Pārlekt uz galveno saturu

Covid-19 Vaccine Janssen: Eiropas Zāļu aģentūras ieteikums par balstvakcīnu

16.12.2021.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) ir secinājusi, ka Covid-19 Vaccine Janssen balstvakcīnas ievade apsverama personām no 18 gadu vecuma vismaz 2 mēnešus pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas.

Ieteikums balstīts uz datiem, kas liecina, ka Covid-19 Vaccine Janssen balstvakcīnas ievade pieaugušajiem 2 mēnešus pēc pirmās vakcīnas devas izraisa antivielu pret SARS-CoV-2 (Covid-19 izraisošo vīrusu) līmeņa paaugstināšanos. Trombozes un trombocitopēnijas sindroma (TTS) vai citu ļoti retu blakusparādību risks pēc balstvakcīnas saņemšanas nav zināms un tiek rūpīgi uzraudzīts.

CHMP secināja arī to, ka Covid-19 Vaccine Janssen balstvakcīnas devu var ievadīt arī pēc ES reģistrēto mRNS vakcīnu (Comirnaty (Pfizer/BioNTech vakcīna) vai Spikevax (Moderna vakcīna)) abu devu saņemšanas.

EZA turpinās izskatīt visus datus par Covid-19 Vaccine Janssen drošumu un efektivitāti.

Sabiedrības veselības aizsardzības iestādes var sniegt oficiālus ieteikumus nacionālā līmenī par balstvakcīnu devu izmantošanu pēc vienas Covid-19 Vaccine Janssen devas vai divu mRNS vakcīnas devu saņemšanas, ņemot vērā vietējo epidemioloģisko situāciju, vakcīnu pieejamību un jaunākos datus par balstvakcīnu devu efektivitāti un drošumu.

Dati, kas pamato Covid-19 Vaccine Janssen balstvakcīnas devas ieteikumu, būs pieejami atjauninātajā produkta informācijā – zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.

Nacionālās imunizācijas kampaņas

Par vakcinācijas kampaņu īstenošanu joprojām ir atbildīgas nacionālās tehniskās imunizācijas padomes (NITAGs), kuras vada vakcinācijas kampaņas katrā ES dalībvalstī. Šīs struktūras atrodas optimālā pozīcijā, lai ņemtu vērā vietējos apstākļus, tostarp vīrusa izplatību (it īpaši augsta riska vīrusa variantu izplatību), vakcīnu pieejamību un nacionālo veselības aprūpes sistēmu kapacitāti.

EZA turpinās cieši sadarboties ar nacionālajām atbildīgajām iestādēm un Eiropas Slimību kontroles un profilakses centru (ECDC), lai izvērtētu pieejamos datus un sniegtu tālākus ieteikumus sabiedrības veselības aizsardzībai pašreizējās pandēmijas laikā.

Saskaņā ar Latvijas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām, balstvakcīnas saņemšana pēc pirmās Covid-19 Vaccine Janssen devas Latvijā tiek rekomendēta pēc 8 līdz 12 nedēļām.

Atgādinām, ka EZA komitejās un darba grupās piedalās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūras eksperti.