Pārlekt uz galveno saturu

COVID-19: hlorohīnu un hidroksihlorohīnu drīkst lietot tikai klīniskos pētījumos un ārkārtas zāļu lietošanas programmu ietvaros

01.04.2020.

Šobrīd tiek veikta globāla pētniecība, lai pārbaudītu hlorohīna un hidroksihlorohīna potenciālu koronvīrusa izraisītās saslimšanas (COVID-19) ārstēšanā. Abas šīs zāles pašreiz ir reģistrētas malārijas un noteiktu autoimūnu slimību ārstēšanai, tomēr to efektivitāte COVID-19 ārstēšanā ir vēl jāpierāda.

Ir ļoti būtiski, lai pacienti un veselības aprūpes speciālisti lietotu hlorohīnu un hidroksihlorohīnu tikai to reģistrētajām indikācijām, bet COVID-19 ārstēšanai tikai klīnisku pētījumu ietvaros, vai valstu ārkārtas zāļu lietošanas programmu ietvaros.

Gan hlorohīnam, gan hidroksihlorohīnam var būt smagas blaknes, jo īpaši, ja šīs zāles tiek lietotas lielā devā vai kombinācijā ar citām zālēm. Šīs zāles nedrīkst lietot bez receptes un bez ārsta uzraudzības. Tās nedrīkst parakstīt nereģistrētām lietošanas indikācijām, izņemot klīnisku pētījumu vai nacionāli apstiprinātu protokolu ietvaros.

Tiek veikti plaši klīniski pētījumi, lai iegūtu kvalitatīvus datus un noskaidrotu hlorohīna un hidroksihlorohīna efektivitāti un drošumu COVID-19 ārstēšanā. Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) atbalsta šo pētījumu veikšanu, kas palīdzēs atbildīgajām iestādēm sniegt uz pierādījumiem balstītus ieteikumus veselības aprūpes speciālistiem un pacientiem.

Ņemot vērā ārkārtas situāciju un uz veselības aprūpes sistēmām izdarīto spiedienu glābt dzīvības COVID-19 pandēmijas laikā, dažas valstis, tostarp ASV un Francija, ir ieviesušas stingrus protokolus šo abu zāļu eksperimentālai lietošanai, piemēram, pacientiem ar smagu COVID-19 norisi.

Hlorohīns un hidroksihlorohīns ir vitāli nepieciešamas zāles pacientiem ar tādām autoimūnām slimībām kā sarkanā vilkēde. Ir ļoti svarīgi, lai pacienti ar šīm slimībām joprojām varētu saņemt minētās zāles un nesaskartos ar to trūkumu, kuru var izraisīt šo zāļu krājumu veidošana un lietošana ārpus reģistrētām indikācijām. Dažās valstīs ir ierobežota šo zāļu parakstīšana, lai mazinātu zāļu trūkuma risku.

Latvijā ir reģistrēts hidroksihlorohīns 200 mg tabletes (Plaquenil). Saskaņā ar Valsts operatīvās medicīniskās komisijas 2020. gada 27. marta sanāksmē pieņemto lēmumu, lai nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem ar apstiprinātām indikācijām līdz ārkārtas situācijas beigām hidroksihlorohinīnu ambulatorai lietošanai drīkst izplatīt tikai kompensācijas sistēmas ietvaros. Šīs zāles vispārēja tipa aptiekai atļauts izsniegt tikai pret atbilstoši normatīvajiem aktiem noformētu īpašo recepti.
 

Informācija pacientiem

  • Lietojiet hlorohīnu vai hidroksihlorohīnu tikai gadījumā, ja ārsts Jums ir šīs zāles izrakstījis un uzrauga Jūsu ārstēšanu.
  • Ar jautājumiem par hlorohīnu vai hidroksihlorohīnu, vai jebkurām citām zālēm vērsieties pie sava ārsta vai farmaceita.

 

Informācija veselības aprūpes speciālistiem

  • Hlorohīna un hidroksihlorohīna lietošanu COVID-19 ārstēšanai ieteicams veikt klīnisko pētījumu ietvaros. Ārpus klīniskajiem pētījumiem šīs zāles var tikt lietotas saskaņā ar nacionāli apstiprinātajiem protokoliem.
  • Hlorohīns un hidroksihlorohīns jāturpina lietot hronisku slimību ārstēšanai. Lai neradītu piegādes ķēžu lieku noslogojumu, pacientiem ieteicams iegādāties tikai ierasto zāļu daudzumu. Veselības aprūpes speciālistiem nav ieteicams izrakstīt receptes ilgākam zāļu lietošanas periodam, nekā parasti.

 

Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē pieejamā informācija ir publicēta EMA tīmekļa vietnē - šeit.