Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas Zāļu aģentūra 26. martā rīko tiešsaistes diskusiju par Covid-19 vakcīnu apstiprināšanu un drošuma uzraudzību

24.03.2021.

Šo piektdien, 26. martā, plkst. 14.00 Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) rīkos jau trešo tiešsaistes diskusiju iedzīvotājiem, lai informētu par vakcīnu pret Covid-19 apstiprināšanu un drošuma uzraudzību pēc apstiprināšanas.

Diskusiju tiešsaistē vienlaikus varēs vērot visi Eiropas Savienības iedzīvotāji EZA tīmekļvietnē. Diskusijas darba kārtība pieejama šeit.

Diskusijas laikā EZA pārstāvji iepazīstinās ar ES apstiprinātajām un šobrīd vērtēšanas procesā esošajām Covid-19 vakcīnām, tostarp sniegs jaunāko informāciju par drošuma datiem pēc pirmo Covid-19 vakcīnu apstiprināšanas un par vakcīnu pielāgošanu koronavīrusa paveidiem. Savukārt Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālists informēs par vakcinācijas sagaidāmo ietekmi uz sabiedrību. Tāpat tiks sniegta jaunākā informācija par Covid-19 vakcīnu klīnisko pētījumu datiem un to publicēšanu.

Saskaņā ar darba kārtību, lai arī vairākas vakcīnas pret Covid-19 ir apstiprinātas lietošanai ES, EZA joprojām turpina izvērtēt jaunu Covid-19 vakcīnu pieteikumus un iesniegtos vakcīnu izstrādātāju datus.

Parādoties jauniem koronavīrusa paveidiem, EZA veic darbības, lai mazinātu arī jauno vīrusa paveidu radīto potenciālo apdraudējumu. Tas ietver norādījumu izstrādāšanu ražotājiem par to, kā uzņēmumiem veikt izmaiņas esošajās Covid-19 vakcīnās, lai cīnītos pret jaunajiem vīrusa paveidiem.

Sadarbībā ar ES zāļu normatīvā regulējuma tīklu EZA turpina apkopot un izvērtēt datus par šobrīd izmantotajām vakcīnām, lai nodrošinātu to sagaidāmo drošumu un efektivitāti. EZA turpinās arī nodrošināt ar Covid-19 vakcīnām saistītā darba caurskatāmību un regulāri sniegs jaunāko informāciju sabiedrībai.

Diskusijā piedalīsies EZA izpilddirektore Emera Kuka (Emer Cooke), izpilddirektores vietnieks Noels Vations (Noel Wathion), Bioloģisko veselības apdraudējumu un vakcīnu stratēģijas vadītājs Marko Kavaleri (Marco Cavaleri), Datu analīzes un metožu vadītājs Pīters Arlets (Peter Arlett), Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ar vakcīnām novēršamo slimību galvenais eksperts Edoardo Kolzani (Edoardo Colzani) un EZA Ieinteresēto pušu un komunikācijas nodaļas vadītāja Melānija Karra (Melanie Carr).

Diskusija norisināsies angļu valodā.

Jau ziņots, ka pirmo vakcīnu pret Covid-19 "Comirnaty" izstrādājuši ražotāji “BioNTech” un “Pfizer” un tā ES apstiprināta 2020. gada 21. decembrī.  2021. gada 6. janvārī Eiropas Komisija apstiprināja "Moderna" izstrādāo Covid-19 vakcīnu. Savukārt 29. janvārī apstiprināta vakcīna “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”, bet  11. martā - Janssen Covid-19 vakcīna.


Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast uzticamu un zinātnē balstītu informāciju par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi, Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes www.zva.gov.lv  sadaļā “Covid-19 ziņas” regulāri tiek aktualizēta un publicēta jaunākā informācija par vakcīnu izstrādi, vērtēšanu un apstiprināšanu, tai skaitā par vakcīnu iedarbīgumu, kvalitāti un drošumu  un fakti par vakcīnām.


Informācija par vakcīnas saņemšanas kārtību un vakcinācijas norisi Latvijā – Slimību profilakses un kontroles tīmekļvietnes sadaļā “Vakcīnas pret Covid-19”. Lai iedzīvotāji varētu pieteikties vakcīnas pret Covid-19 saņemšanai, Latvijā ir izveidota Covid-19 vakcīnas pieteikšanās vietne www.manavakcina.lv. Vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un pilnībā valsts apmaksāta.