Pārlekt uz galveno saturu

Latvijā ziņo par zināmām Covid-19 vakcīnu blakusparādībām; nav apstiprinātu nāves gadījumu

27.07.2021.

Līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc vakcinēšanas ar Covid-19 vakcīnām ir iespējamas blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Visbiežāk Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) ziņo par jau zināmām un vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu.

Līdz 25.jūlijam ZVA kopumā saņēmusi 1877 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Savukārt līdz 23. jūlijam vakcinācija veikta  vairāk nekā 1,3 milj. reizes, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz ZVA pieejamiem datiem, šobrīd būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcināciju. Līdz šim kopumā saņemti 24 ziņojumi par letāliem gadījumiem, no kuriem šobrīd izvērtēti 16 saņemtie ziņojumi. Astoņos gadījumos vērtēšana vēl turpinās, jo ir pieprasīta autopsija un cita informācija.

Noslēgusies arī ZVA izveidotās multidisciplinārās ārstu-ekspertu komisijas veiktā zinātniskā izvērtēšana par gadījumu ar letālu iznākumu, kas notika maija beigās, nākamajā dienā pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” 2.devu. Arī šajā izvērtēšanā nav konstatēti pamatoti pierādījumi par vakcinācijas tiešu cēlonisku saistību ar pēkšņu nāvi. Saskaņā ar Covid-19 vakcīnu pirmsreģistrācijas izpēti un informāciju, kas saņemta pēc reģistrācijas, kad vakcīnas tiek lietotas ļoti plašam vakcinēto personu lokam, nav datu par Covid-19 vakcīnu lietošanas cēlonisku saistību ar pēkšņas  nāves risku. Informācija par visām identificētām iespējamām blaknēm tiek regulāri atjaunināta un nekavējoties atspoguļota šo vakcīnu zāļu aprakstos un lietošanas instrukcijās.

Zāļu valsts aģentūra ir saņēmusi blakusparādību ziņojumu par letālu gadījumu š.g. 25. jūlijā, kas ir noticis laikā pēc vakcinācijas pret Covid-19. Ziņojumu iesniedza ārstniecības persona. Ziņojumu izvērtēs ZVA izveidotā multidisciplinārā  ekspertu komisijā, kurā piedalīsies arī Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un Imunizācijas valsts padomes speciālisti, kā arī atbilstošās medicīnas jomas ārsti-speciālisti. Aicinām ņemt vērā, ka šobrīd ir pāragri izdarīt jebkādus secinājumus, ka letālu gadījumu ir izraisījusi vakcīna.  

Tāpat, balstoties uz šobrīd ZVA pieejamo informāciju, Latvijā nav konstatēts neviens trombozes un trombocitopēnijas sindromam (TTS) raksturīgs gadījums un neviens pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījums  pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnām.

Saistībā ar citiem saņemtiem nopietnu blakusparādību gadījumiem ZVA norāda, ka līdz šim Latvijā ir saņemti četri blakusparādību ziņojumi par anafilaksi (smaga alerģiska reakcija ļoti retos gadījumos). Pacientiem tika sniegta tūlītēja medicīniska palīdzība un visi šobrīd ir izveseļojušies.

Savukārt līdz 22. jūlijam Latvijā saņemti pieci iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu. Četros gadījumos apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju, bet vienā gadījumā nav pārliecinošu pierādījumu par miokardītu. ZVA rīcībā esošā informācija liecina, ka pacienti ir izveseļojušies un izmeklējumi neuzrāda paliekošas pārmaiņas sirds muskulī.   

Latvijā saņemts arī viens iespējamu blakusparādību ziņojums par Gijēna-Barē sindromu (sāpes, nejutīgums un muskuļu vājums, smagākos gadījumos var progresēt līdz paralīzei) pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu. Gadījums tika izvērtēts un cēloniskā saistība ar vakcīnu tika atzīta par iespējamu, jo nevar izslēgt arī citus iespējamos iemeslus, piemēram, citas iepriekš ievadītas vakcīnas ietekmi, ko persona saņēmusi.  Šīs saslimšanas iemeslus ne vienmēr iespējams noteikt, taču šī slimība ir ļoti reta un biežāk to izraisa infekcijas slimības, retāk vakcinācija, operācijas vai traumas. Ar to pasaulē slimo vidēji 0,4 līdz 4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā.

ZVA atgādina, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (dažkārt virs 38°C), drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Tāpat pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram,  apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām (rokā – no pleca līdz elkonim). Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā vai nākamajā dienā pēc vakcinācijas, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas. Tās ir sagaidāmas un bieži sastopamas.  

ZVA aicina ikvienu Latvijas iedzīvotājus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas ir veselības traucējumi vai rodas bažas par novērotām iespējamām blaknēm.  Gan ārsta, gan farmaceita pienākums ir ziņot par novērotām iespējamām zāļu, to vidū arī vakcīnu, blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī pacients elektroniski ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv > “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvijas ZVA vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem kopā ar skaidrojumu par izvērtēšanas procesu regulāri ik nedēļu tiek publicēta ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 > Ziņojumi par blaknēm”.