Pārlekt uz galveno saturu

Aptiekām būs iespēja zāles piegādāt uz mājām

11.06.2020.

Līdz šā gada beigām vispārējā tipa aptiekām būs iespēja medikamentus cilvēkam piegādāt uz mājām, tai skaitā piesaistot brīvprātīgos. Šis aptiekām nav obligāts pienākums, bet iespēja nākt pretī cilvēkiem, kuriem nav iespējas pašiem aiziet uz aptieku vai palūgt to izdarīt citiem, piemēram, ja persona Covid-19 dēļ ir izolācijā mājās - informē Veselības ministrija.

Valdība otrdien, 9.jūnijā, MK noteikumos1 nostiprināja normu par medikamentu piegādi uz mājām, kas līdz šim bija spēkā ar veselības ministres rīkojumu. Tas nozīmē, ka aptieka pēc savas izvēles var piedāvāt šādu pakalpojumu, ja tai ir resursi. Mērķis ir šādā veidā palīdzēt cilvēkiem saņemt viņiem nepieciešamās zāles, tai skaitā recepšu zāles un valsts kompensētos medikamentus, ja cilvēks pats nedrīkst atstāt mājas un viņam nav citu cilvēku, kuri varētu palīdzēt.  

Lai noskaidrotu, vai aptieka nodrošina medikamentu piegādi uz mājām, aicinām aplūkot Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnes sadaļā "Covid-19 ziņas" pieejamo sarakstu ar aptiekām, kuras sniedz šādu pakalpojumu - zāļu piegādi uz mājām. Jāņem vērā, ka zāļu piegādes izmaksas katra aptieka nosaka individuāli. Tāpat Veselības ministrija aicina aptiekas neieviest praksi, mudinot pircēju iegādāties lielāku apjomu medikamentu, lai piegāde būtu bez maksas. 

Vienlaikus, nodrošinot zāļu piegādi uz mājām, nedrīkst aizmirt par farmaceitisko konsultāciju nozīmi. Aptiekai ir obligāti jānodrošina attālināta konsultāciju par zāļu lietošanu. Savukārt pašus medikamentus uz mājām piegādāt var ne tikai farmaceits vai viņa asistents, bet arī kurjers, brīvprātīgās personas, aprūpētāji un sociālā darba speciālisti. Savukārt narkotiskās vai psihotropās zāles piegādāt var tikai farmaceits, viņa asistents vai ārsts. 

Šāda kārtība būs līdz šī gada beigām, bet pēc tam Veselības ministrija analizēs rezultātus, lai vērtētu šāda pakalpojuma nepieciešamību arī nākotnē. 

Avots: Ziņa ir publicēta Veselības ministrijas tīmekļa vietnē. Zāļu valsts aģentūras papildināta informācija ir trešajā rindkopā (pirmajā teikumā).

1 Grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 416 "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība".