Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu patēriņa statistika 2011

Zāļu patēriņa statistika 2011

Kā liecina Zāļu valsts aģentūras (turpmāk - ZVA) apkopotie dati (*) par zāļu patēriņa tendencēm Latvijā, pagājušajā gadā par 36% pieaudzis sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai paredzēto zāļu patēriņš. Vispieprasītākie joprojām ir acetilsalicilskābes preparāti. Vislielākais pieaugums ir holesterīnu pazeminošo līdzekļu zāļu patēriņa grupā (23%).

Kā liecina zāļu patēriņa statistikas dati (*), 2011. gadā par 36% pieaudzis kardiovaskulārās sistēmas zāļu patēriņš. Kardiovaskulāro zāļu grupā ietilpst medikamenti, kas paredzēti sirds un asinsvadu sistēmas ārstēšanai. Vislielākais pieaugums – 23% vērojams serumu lipīdus reducējošo līdzekļu (holesterīnu pazeminošās zāles) patēriņā, atorvastatīna preparāti ir arī otras vispieprasītākās zāles Latvijā. Tāpat pieaudzis arī citu sirds līdzekļu patēriņš (20%). Par 16% ir audzis trombožu ārstēšanai un profilaksei paredzēto zāļu patēriņš un angiotenzīna II receptoru antagonistu (zāles arteriālā asinsspiediena pazemināšanai) zāļu patēriņš. Pagājušajā gadā pieaudzis arī antidepresantu patēriņš (11%). Vispieprasītāko zāļu saraksta ceturtajā vietā ierindojas zāles sāpju mazināšanai.

Vidējā viena zāļu iepakojuma cena 2011.gadā bija Ls 4,70 (ar PVN), kas ir par 5% vairāk nekā 2010.gadā. Te gan jāpiemin, ka 2011. gadā zālēm mainījās PVN likme no 10 uz 12%. Taču pēdējo piecu gadu laikā vērojama tendence zāļu viena iepakojuma cenas pieaugumam samazināties.

Pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāji iegādājušies un lietojuši pārsvarā recepšu medikamentus, kas ir 76% no kopējā zāļu patēriņa. Turpretī bezrecepšu zāles ir vien ceturtā daļa– 24% no kopējā zāļu patēriņa.