Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu valsts aģentūra neiepērk vakcīnas

08.04.2021.

Ministru kabineta 2020.gada 22.decembra sanāksmē tika norādīts, ka nepieciešams precizēt informāciju par Pfizer/BioNTech vakcīnas papildu devu daudzumu – tā norāda Zāļu valsts aģentūra (ZVA), atsaucoties uz Veselības ministrijas šodien pieņemto lēmumu par disciplinārlietas uzsākšanu pret ZVA direktoru.

Ar veselības ministres I.Viņķeles rīkojumu 2020.gada 2.decembrī tika izveidota darba grupa sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19, kurai tika uzdots izstrādāt visu potenciālo vakcīnu pret Covid-19 loģistikas plānošanas procedūru, kā arī procedūru vakcinācijas fakta reģistrācijai un ziņošanai par nevēlamiem notikumiem pēc vakcinācijas. Darba grupa minētos uzdevumus veica atbildīgi, atbilstoši norādītajam deleģējumam un atbilstoši tajā brīdī pieejamajai ticamai un objektīvai informācijai.

2020. gada nogalē ZVA direktors piedalījās atsevišķās Ministru kabineta sanāksmēs, kurās tika izskatīta Veselības ministrijas Covid-19 vakcinācijas stratēģija, un prezentēja visu iestāžu (Nacionālā veselības dienesta, Veselības ministrijas, ZVA un Slimību profilakses un kontroles centra) viedokļus un to kompetencē esošus jautājumus. Norādām, ka ZVA direktors pārstāvēja sabiedrības vakcinācijas pret Covid-19 darba grupas sagatavoto informāciju un tās viedokli, kā arī pēc savas iniciatīvas papildus sniedza informāciju, cik vien tajā laikā šī informācija bija zināma un pieejama, tajā skaitā norādot, kur tā ir jāprecizē. 2020.gada 22.decembra Ministru kabineta sanāksmē, kurā kā papildu jautājums tika skatīta vakcīnu papildu devu iegāde, tika norādīts, ka informācija par maksimāli pieejamo vakcīnu devu skaits ir jāprecizē. Ministru kabinets neuzdeva precizēt informāciju par pieejamo BioNTech/Pfizer vakcīnas devu skaitu, bet tā vietā pieņēma lēmumu par ne vairāk kā 100 tūkstošu devu iegādi. Papildus norādām, ka šajā Ministru kabineta sanāksmē piedalījās arī Veselības ministrijas amatpersonas, kurām arī bija tā pati informācija par pieejamo vakcīnu devu skaitu, līdz ar to tām bija iespēja un pienākums precizēt Ministru kabinetā izskanējušo informāciju.

ZVA norāda, ka ne tās funkcijās, ne direktora amata aprakstā, kā arī nevienā Veselības ministrijas izdotajā rīkojumā ZVA direktoram vai iestādei nav uzdots veikt Covid-19 vakcīnu vai citu zāļu iepirkumus. ZVA funkcijās neietilpst centralizēta zāļu iepirkšana. Savukārt Nacionālā veselības dienesta funkcijās ietilpst organizēt un veikt normatīvajos aktos paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču valsts centralizētos iepirkumus veselības aprūpes jomā.