Pārlekt uz galveno saturu

Septembrī zāļu patēriņš palielinājies

27.10.2022.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka šī gada septembrī zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 4,67 milj. zāļu iepakojumu par 44,08 milj. eiro (bez PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 7 % vairāk nekā šī gada augustā un par 16 % vairāk nekā 2021. gada septembrī. Vispārēja tipa aptiekām septembrī tika pārdoti 4,17 milj. zāļu iepakojumu 37,20 milj. eiro vērtībā.

Ārpus Latvijas pārdotas 433 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 229 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles, par 7,65 milj. eiro, kas ir par 32 % vairāk nekā šī gada augustā.

Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu septembrī bija  9,43 eiro, savukārt mediānas cena – 5,50 eiro bez PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5,32 eiro, nereģistrētām zālēm 15,89 eiro).

Zāļu ražotāji un to pārstāvji septembrī zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 26 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 29 zālēm. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki galvenokārt minējuši ražošanas un transporta izmaksu pieaugumu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam septembrī cena palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).

Dati apkopoti no 82 licencētām zāļu lieltirgotavām, kas darbojās Latvijā.


Piezīme. Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.

Datu avots: Zāļu valsts aģentūrai iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati.