Pārlekt uz galveno saturu

Pasaules Antibiotiku nedēļā aicina pievērst uzmanību pareizai antibiotiku lietošanai

19.11.2020.

Zāļu valsts aģentūra informē, ka šonedēļ, no 18. novembra līdz 24. novembrim, norit Pasaules Antibiotiku nedēļa un Eiropas Antibiotiku diena. Tā ir ikgadēja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) iniciatīva ar mērķi veicināt atbildīgu antibiotiku izrakstīšanu un pareizu to lietošanu, kā arī ikviena pacienta izpratni par antibakteriālo rezistenci, kas kļūst arvien lielāks pasaules mēroga drauds sabiedrības veselībai.

Zāļu valsts aģentūra, atbalstot PVO un Eiropas Zāļu aģentūras aicinājumu antibiotikas lietot atbildīgi, uzsver, ka svarīga nozīme sabiedrības informēšanā par pareizu antibiotiku lietošanu ir ikvienai regulatorai iestādei, veselības aprūpes speciālistiem un arī farmācijas uzņēmumiem, piemēram, izstrādājot jaunas un inovatīvas antibiotikas.

Atzīmējot Pasaules Antibiotiku nedēļu, atgādinām, kas ir antibiotikas un kā tās lietot pareizi:

  • Antibiotikas, dēvētas arī par antibakteriālajiem līdzekļiem, ir zāles, ko drīkst lietot tikai baktēriju izraisītu slimību ārstēšanai. Savukārt, piemēram, saaukstēšanās un gripas simptomu mazināšanai šīs zāles nevar palīdzēt, jo tās ierosinājuši vīrusi. Tāpēc antibiotikas ir jālieto tad, kad tās izrakstījis ārstējošais ārsts.
  • Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence. Stāvoklis, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām. Lai mazinātu baktēriju rezistences veidošanās risku, Zāļu valsts aģentūras eksperti aicina nelietot antibiotikas nepamatoti – t.i., mērķim, kuram tās nav paredzētas. Būtiski arī lietot antibiotikas tikai tādā devā un biežumā, kā noteicis ārsts, piemēram, nepārtraukt šo zāļu lietošanu gadījumā, ja pacientam šķiet, ka pašsajūta ir uzlabojusies.

  • Svarīgi neuzsākt antibiotiku lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu, un padomu par zāļu lietošanu vienmēr jautāt savam ārstējošajam ārstam vai farmaceitam. Dažkārt arī vieglu bakteriālu infekciju gadījumā ārsts var neizrakstīt antibiotikas, tādējādi rūpējoties par šo zāļu racionālu lietošanu un efektivitātes saglabāšanu. Tikai gadījumos, kad pacientiem antibiotikas ir ļoti nepieciešamas veselības stāvokļa uzlabošanai, ārsts tās izrakstīs.

Vairāk informācijas par 2020. gada Pasaules Antibiotiku nedēļu skatiet PVO tīmekļa vietnē (angļu valodā).