Pārlekt uz galveno saturu

Papildu deva no Covid-19 vakcīnas “Comirnaty”

08.01.2021.

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja ir rekomendējusi atjaunot vakcīnas “Comirnaty” produkta informāciju (tai skaitā lietošanas instrukciju, kas paredzēta iedzīvotājiem, un zāļu aprakstu - ārstiem), precizējot, ka no viena ražotāja “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātā vakcīnas vairākdevu flakona iespējams iegūt nevis 5, bet gan 6 devas, ja tiek izmantotas šļirces un adatas, kurām atlieku jeb reziduālais tilpums ir mazāks par 35 mikrolitriem. Ja tiek izmantotas parastās šļirces un adatas, tad vakcīnas varētu nepietikt 6. devai.

Ja pēc 5. devas izmantošanas flakonā atlikušais vakcīnas tilpums nav pietiekams pilnai 6. devai (0,3 ml), veselības aprūpes speciālistam flakons ar atlikušo saturu ir jāizmet. Šobrīd nav atļauts kombinēt vakcīnas devu no vairākiem flakoniem.  Vakcīna ir derīga 6 stundas pēc atšķaidīšanas. Plašāka informācija par vakcīnas “Comirnaty” izmantošanu ir pieejama atjaunotajā vakcīnas lietošanas instrukcijā.

Jau ziņots, ka pirmo vakcīnu pret Covid-19 "Comirnaty" izstrādājuši ražotāji “BioNTech” un “Pfizer” un tā ES reģistrēta 2020. gada 21. decembrī.  Vakcīna izstrādāta ar mērķi pasargāt no  koronavīrusa izraistītas saslimšanas – Covid-19.

 

Informācija veselības aprūpes speciālistiem:

  • Pēc atšķaidīšanas vakcīnu iespējams izmantot 6 devu nodrošināšanai, ja tiek izmantotas šļirces un adatas, kurām atlieku jeb reziduālais tilpums ir mazāks par 35 mikrolitriem visu devu sagatavošanai.
  • No pāri palikušā flakona satura ir jāatbrīvojas, ja tas nav pietiekams 6. devas sagatavošanai (0.3 ml).
  • Papildu devu aizliegts izveidot no dažādu flakonu pārpalikumiem.
  • Neizmantotais vakcīnas saturs jāiznīcina 6 stundas pēc atšķaidīšanas.
  • Plašāka informācija pieejama vakcīnas zāļu aprakstā.

 

Vairāk par vakcīnu

“Comirnaty”  ir vakcīna koronavīrusa izraisītas slimības (Covid-19) profilaksei cilvēkiem no 16 gadu vecuma. “Comirnaty” satur molekulu, ko dēvē par RNS signālvielu (mRNA), ar norādījumiem par proteīna producēšanu no SARS-CoV-2 - vīrusa, kas izraisa Covid-19. “Comirnaty” nesatur pašu vīrusu un nevar izraisīt Covid-19.

Plašāka informācija par vakcīnu pieejama EZA tīmekļvietnē.