Pārlekt uz galveno saturu

Palīdzi padarīt zāles drošākas: ziņo par iespējamām blaknēm, kas novērotas bērniem vai grūtniecības laikā

21.11.2018.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) šonedēļ sākusi trešo ikgadējo sociālo mediju kampaņu, lai informētu pacietus un veselības aprūpes speciālistus par ziņošanu par zāļu blakusparādībām jeb blaknēm.

Kampaņa norit no 20. līdz 23. novembrim, un tajā piedalās 32 Eiropas Savienības (ES), Latīņamerikas, Austrālijas, Āzijas un Tuvo Austrumu valstu regulatorās iestādes. Šīs iestādes kopīgiem spēkiem centīsies veicināt ziņošanu par zāļu blaknēm, kas novērotas zīdaiņiem un bērniem, kā arī grūtniecības un barošanas ar krūti laikā.

Lai gan reģistrētās zāles ir drošas un efektīvas, tām var būt blaknes. Būtiski apzināties ar zaļu lietošanu saistītos riskus un par tiem informēt veselības aprūpes speciālistus un viņu pacientus, tostarp pacientu vecākus un aprūpētājus, cilvēkus, kuri plāno grūtniecību vai kuriem grūtniecība jau ir iestājusies.

 

Zāļu valsts aģentūras sociālie tīkli:

 

Iespējamās blaknes var būt dažādas - sākot no galvas vai vēdera sāpēm līdz gripai līdzīgiem simptomiem vai “sliktai pašsajūtai”. Ziņošana par šādām blaknēm var palīdzēt reulatorajām iestādēm uzraudzīt tirgū esošo zāļu lietošanas drošumu un veikt nepieciešamās darbības, lai novērstu kaitējumu nākotnē.

ZVA Farmakovigilances nodaļas vadītāja Zane Stade norāda: “Būtiskākais mūsu darbā ir pārliecināties, ka zāles, kuras lietojat Jūs un Jūsu ģimenes locekļi, ir efektīvas un pietiekami drošas. Mūsu kampaņa palīdz informēt vecākus un aprūpētājus, tostarp arī grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību. Ir svarīgi, lai šīs iedzīvotāju grupas un veselības aprūpes speciālisti ziņotu par novērotām zāļu blakusparādībām un viņiem būtu pārliecība, ka ziņojumiem ir nozīme zāļu drošuma uzraudzībā.”


Ja Jums ir bažas par savu vai tuvinieku veselību vai iespējamām zāļu blaknēm, vērsieties pie sava ārsta, farmaceita vai medicīnas māsas. Ikviens var arī palīdzēt padarīt zāles drošākas, vienkārši un ātri tiešsaistē ziņojot par jebkurām iespējamām blaknēm. Lai ziņotu par iespējamu zāļu blakni, apmeklējiet ZVA tīmekļa vietnes sadaļu “Ziņot par zāļu blaknēm”.


Par kampaņu:

Šo kampaņu atbalsta Upsalas Monitoringa centrs un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Starptautiskās zāļu uzraudzības sadarbības centrs, kas kampaņai izveidojuši speciālas animācijas ziņošanas veicināšanai.

Atbalstu kampaņai paudušas arī vairākas citas organizācijas, piemēram, Eiropas Zāļu aģentūra, Eiropas Komisija un tādas pacientu organizācijas kā EURORDIS, kas ir pacientu veidota nevalstiska pacientu organizāciju savienība, kura pārstāv reto slimību pacientu organizācijas 70 valstīs.