Pārlekt uz galveno saturu

No 1. aprīļa zāļu lieltirgotavām, kas izplata kompensējamās zāles, obligāti jāuzrāda atlikušie visu zāļu krājumi; šī informācija katru dienu tiek publiskota Zāļu reģistrā

31.03.2020.

Šodien spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, kas nosaka no 1. aprīļa tām zāļu lieltirgotavām, kas izplata kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles, pienākumu katru dienu Zāļu valsts aģentūrai (turpmāk – Aģentūra) sniegt datus par atlikušajiem visu zāļu krājumiem. Informāciju par atlikušo zāļu krājumu daudzumu un konkrētām lieltirgotavām, kurās zāles ir pieejamas, Aģentūra automātiski atspoguļo Zāļu reģistrā tās tīmekļa vietnē.

 

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens norāda: “Lai mazinātu gadījumus, kad izrakstītās zāles nevar iegādāties, esam izveidojuši informācijas sistēmu, kur katru dienu apkoposim informāciju par katru zāļu iepakojumu, kas ir atrodams zāļu lieltirgotavās Latvijā. Jau šobrīd tā strādā un ikvienam ir atrodama “Zāļu reģistrā”. Tām zāļu lieltirgotavām, kuras izplata kompensējamās zāles, ir pienākums sniegt Aģentūrai katru dienu informāciju par to krājumos esošo visu zāļu pieejamību un daudzumu. Tas nozīmē, ka nodrošināsim operatīvi informāciju par zāļu faktisko pieejamību Zāļu reģistrā, tādējādi gan ārsti, gan farmaceiti būs informēti par aktuālo stāvokli zāļu noliktavās. Mēs esam viena no vadošajām valstīm, kas piedāvā aktuālo informāciju par kompensējamo zāļu faktisko pieejamību visās Latvijas lieltirgotavās. Turklāt no š.g. 1 jūlija būs pieejama informācija arī par pārējo lieltirgotavu, kas neizplata kompensējamās zāles, visu zāļu krājumiem. Lai gan tas neatrisinās zāļu piegādes pārtraukumus, mērķis ir mazināt gadījumus, kad pacientam tiek izrakstītas konkrētas zāles, kas zāļu lieltirgotavā nav pieejamas. Tāpat risinājums mazinās slodzi farmaceitiem, meklējot lieltirgotavas, kur zāles var sagādāt.”

Šobrīd Zāļu reģistrā tiek norādīta informācija par zāļu pieejamību Latvijas zāļu lieltirgotavās, tai skaitā par pieejamo kopējo lieltirgotavu krājumos esošo zāļu iepakojumu skaitu un konkrētām lieltirgotavām, kurās zāles ir pieejamas. Konkrētāku informāciju par zāļu pieejamību iesakām skatīt sadaļā “Zāļu iepakojumi”.

Pie konkrētām zālēm, kurām ir īslaicīgs piegādes pārtraukums un ja Aģentūrā saņemta informācija, ir norādīts arī reģistrācijas apliecības īpašnieka sniegtais zāļu piegādes atjaunošanas datums. Reģistrā arī piedāvāts atrast alternatīvas zāles, klikšķinot uz lupas simbola pie zāļu aktīvās vielas nosaukuma.

Zāļu valsts aģentūra jau informēja, ka minēto kārtību par atlikušo krājumu datu sniegšanu nosaka 17. martā valdības apstiprinātais lēmums*, lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī, laikus konstatētu un mazinātu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas. Vairāk informācijas Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē šī gada 17. martā publiskotajā ziņā

 

zalu registrs

 

*Grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 416 "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība"