Pārlekt uz galveno saturu

Jaunums: buklets pacientiem par ģenēriskām zālēm

04.08.2020.

Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar Nīderlandes Zāļu novērtēšanas pārvaldi sagatavojusi informatīvu bukletu, kurā sniegtas atbildes uz pacientu un sabiedrības biežāk uzdotiem jautājumiem par ģenēriskām jeb patentbrīvām zālēm: vai ir droši šīs zāles lietot un vai tās ir tikpat iedarbīgas un kvalitatīvas kā patentētās (oriģinālās) zāles. Lejuplādēt bukletu šeit: ej.uz/generiskaszales

  • Ģenēriskās zāles ir patentētu zāļu dublikāts jeb kopija. Tās satur to pašu aktīvo vielu (galveno zāļu sastāvdaļu, kas nodrošina ārstēšanu) tādā pašā daudzumā kā patentētās zāles.
  • Ģenēriskās zāles ir tikpat drošas un kvalitatīvas, bet šo zāļu izskats un iepakojums var atšķirties.
  • Visi dati par zālēm un to ražošanas procesu tiek rūpīgi izvērtēti gan pirms zāļu reģistrēšanas, gan to pēcreģistrācijas laikā neatkarīgi no tā, vai zāles ir patentētas vai ģenēriskas. Eksperti vērtē visu – no visām zāļu izejvielām līdz iepakojumam. Savukārt pēc zāļu reģistrēšanas visām zālēm vienādi tiek uzraudzītas blaknes.
  • Bukletā soli pa solim sniegts arī skaidrojums, kā tiek pētītas ģenēriskās zāles un kad šīs zāles nonāk tirgū (tas notiek pēc ne mazāk kā desmit gadiem kopš oriģinālo jeb patentēto zāļu reģistrēšanas).
  • Izstrādājot jaunas zāles, patentēto zāļu ražotāji veic apjomīgus pētījumus, lai pierādītu aktīvās vielas iedarbību un drošumu. Tiek noskaidroti šādi jautājumi: kuriem pacientiem šīs zāles ir piemērotas? Kāda ir pareizā zāļu deva? Šī obligāti veicamā izpēte par līdz šim nezināmo aktīvo vielu prasa ilgu laiku un lielus finansiālus līdzekļus. Reizēm pētījumos tiek noskaidrots, ka jaunā aktīvā viela nav efektīva vai to nevar izmantot ārstēšanai. Līdz ar to patentēto zāļu ražotājs vēlas atgūt savus veiktos ieguldījumus.
  • Tā kā līdz šim nezināmo aktīvo vielu izpēti jau ir veicis patentēto zāļu ražotājs, tad ģenērisko zāļu ražotājam nav nepieciešams veikt tik plašu izpēti. Tas nozīmē, ka tiek ietaupīts ražotāja laiks un nauda. Tādēļ ģenēriskās zāles ir lētākas.
  • Latvijā septiņos no desmit gadījumiem pret izrakstītajām receptēm ik gadu aptiekā pacientiem tiek izsniegtas ģenēriskās zāles - liecina Zāļu valsts aģentūras apkopotie zāļu patēriņa dati.