Pārlekt uz galveno saturu

Informācija par zāļu patēriņu Latvijā novembrī

28.12.2023.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka 2023. gada novembrī zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 4.28 milj. zāļu iepakojumu par 45.77 milj. eiro (bez PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 2% mazāk nekā šī gada oktobrī un par 9% vairāk nekā 2022. gada novembrī. Vispārēja tipa aptiekām novembrī tika pārdoti 3.82 milj. zāļu iepakojumu 39.02 milj. eiro vērtībā.

Ārpus Latvijas pārdotas 444 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 263 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles, par 8.63 milj. eiro, kas ir par 6% vairāk nekā šī gada oktobrī.

Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu novembrī bija 10.68 eiro, savukārt mediānas cena – 6.00 eiro bez PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5.86 eiro, nereģistrētām zālēm 16.99 eiro).

Zāļu ražotāji un to pārstāvji novembrī zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 41 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 28 zālēm. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki galvenokārt minējuši ražošanas izmaksu pieaugumu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam novembrī cena palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).

Dati apkopoti no 82 licencētām zāļu lieltirgotavām, kas darbojās Latvijā.

Piezīme. Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.

Datu avots: Zāļu valsts aģentūrai iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati.