Pārlekt uz galveno saturu

Papildināts: ESPKC un EZA paziņojums par balstvakcināciju ar omikronam pielāgotām bivalentām Covid-19 vakcīnām

08.09.2022.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ESPKC) un Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) sniedz detalizētāku izklāstu (lūdzu, skat. PDF failu) par balstvakcināciju ar omikronam pielāgotajām bivalentajām Covid-19 vakcīnām.

 

07.09.2022. publicēta ziņa ''ESPKC un EZA paziņojums par balstvakcināciju ar omikronam pielāgotām bivalentām Covid-19 vakcīnām''.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ESPKC) un Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir publicējuši kopīgu paziņojumu, kurā sniegti jaunākie sabiedrības veselības apsvērumi par nupat reģistrēto pielāgoto Covid-19 vakcīnu lietošanu, lai nodrošinātu atbalstu rudens un ziemas vakcinācijas kampaņu plānošanā.

Eiropas Savienība (ES) nesen ir paplašinājusi savu vakcīnu klāstu ar divām jaunām pielāgotām vakcīnām – “Comirnaty Original/Omicron BA.1” un “Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1”. SARS-CoV-2 vīrusam turpinot attīstīties, esošās vakcīnas tiek pielāgotas, lai nodrošinātu ES iedzīvotājiem optimālu aizsardzību pret Covid-19.

Šīs divas bivalentās vakcīnas, kas paredzētas balstvakcinācijai un ko EZA nesen ieteikusi apstiprināt, paplašina imunitāti pret bažas raisošajiem vīrusa paveidiem, īpaši omikrona paveidu un tam radniecīgajiem apakšpaveidiem. Imūnās sistēmas saskare ar vīrusa šobrīd cirkulējošajiem paveidiem ir būtiska plašākas imūnās atbildes izveidei, lai imūnā sistēma spētu iemācīties atpazīt turpmākos vīrusa paveidus.

 

Pielāgoto balstvakcīnu ieteicamā lietošana

Lai gan šīs pirmās divas pielāgotās vakcīnas ir reģistrētas lietošanai personām no 12 gadu vecuma, kuras saņēmušas vismaz primāro vakcināciju pret Covid-19, ESPKC un EZA iesaka šīs balstvakcīnas prioritāri novirzīt personām, kuras noteiktu riska faktoru dēļ pakļautas augstākam smagas slimības gaitas riskam. Tas ietver personas no 60 gadu vecuma, imūnkompromitētas personas un citas personas (no 12 gadu vecuma) ar blakusslimībām, kas pakļauj tās augstākam smagas Covid-19 gaitas riskam, un grūtnieces. Turklāt prioritāri jāvakcinē arī ilgtermiņa aprūpes centru iemītnieki un darbinieki. Apsverama arī veselības aprūpes darbinieku vakcinācija, ņemot vērā viņu pastiprināto saskari ar SARS-CoV-2 vīrusu tālāko slimības uzliesmojumu gadījumā un viņu nozīmi labi funkcionējošās veselības aprūpes sistēmās.

“Pirmo divu pielāgoto vakcīnu reģistrācija ir būtisks solis mūsu pašreizējā cīņā ar pandēmiju,” teica EZA izpilddirektore Emera Kuka.

“Mums ir vīruss, kas attīstās ātri un neparedzami. ES ir būtiski iegūt plašu vakcīnu klāstu, kuru sastāvs ir atjaunināts, lai dalībvalstīm būtu plašākas iespējas, veidojot savas vakcinācijas stratēģijas.”

Viņa piebilda: “Veselības aizsardzības iestādes ES veic visu, kas ir to spēkos, lai nodrošinātu cilvēku vakcināciju.”

ECDC direktore Dr. Andrea Amona uzsvēra vakcīnu nozīmi cīņā pret Covid-19 pandēmiju.

“Pateicoties tikko reģistrētajām pielāgotajām Covid-19 vakcīnām, dalībvalstīm būs plašākas izvēles iespējas rudens/ziemas imunizācijas kampaņu īstenošanā, lai aizsargātu riskam pakļautās grupas un stiprinātu viņu imunitāti pret jaunākajiem vīrusa paveidiem,” teica Dr. Amona.

“Tā kā šīs jaunās vakcīnas pašlaik ir apstiprinātas tikai balstvakcinācijas nodrošināšanai, oriģinālās vakcīnas joprojām ir ļoti svarīgas primārās vakcinācijas tvēruma paplašināšanai nevakcinēto personu vidū, lai mazinātu spraugas imunizācijas tvērumā.”

 

Rudens vakcinācijas grafiks

Savlaicīga vakcinācija un balstvakcīnu ievade pirms iespējama Covid-19 gadījumu skaita pieauguma rudenī un ziemā ir svarīga cilvēku aizsardzībai un veselības aprūpes sistēmu pārslodzes novēršanai.  Personām, kuras var vakcinēties, bet joprojām nav saņēmušas nevienu Covid-19 vakcīnu vai nav veikušas balstvakcināciju, ieteicams vakcinēties atbilstoši ieteikumiem savā valstī.

Nesen reģistrētās pielāgotās vakcīnas ir apstiprinātas tikai balstvakcinācijai personām, kuras pabeigušas vismaz primāro (sākotnējo) vakcināciju neatkarīgi no tajā izmantotajām vakcīnām.

Oriģinālās Covid-19 vakcīnas joprojām sniedz aizsardzību pret smagu slimības gaitu, hospitalizāciju un nāvi, un tās izmantojamas primārās vakcinācijas veikšanai, kā arī apsverama to izmantošana balstvakcinācijai, ja jaunās pielāgotās vakcīnas vēl nav pieejamas.

 

Pielāgotās vakcīnas nakotnē

Turpmāki Covid-19 vakcīnu sastāva pielāgojumi ir neizbēgami, lai cīnītos pret cirkulējošajiem vīrusa paveidiem šobrīd un nākotnē. Sākotnējie dati liecina, ka imūnā atbilde, ko ierosina apstiprinātās BA.1 apakšpaveidam pielāgotās vakcīnas, ir plašāka par vakcīnā ietvertajiem celmiem un ietver arī citus omikrona apakšpaveidus, piemēram, BA.2, BA.2.75 un BA.5.

Papildus abām reģistrētajām pielāgotajām vakcīnām, kas vērstas pret omikrona BA.1 apakšpaveidu un oriģinālo SARS-CoV-2 vīrusa celmu, EZA izvērtē arī vienu pielāgoto vakcīnu, kas atbilst oriģinālajam vīrusa celmam un omikrona BA.4 un BA.5 apakšpaveidiem. Tāpat pašlaik tiek veikta vērtēšana par vakcīnām, kas ietver vīrusa beta paveidu. Ja šīs vakcīnas tiks reģistrētas, tās vēl vairāk paplašinās vakcinācijas iespējas.

 

Vakcinācijas kampaņās vērā ņemamie aspekti

ES nacionālās atbildīgās iestādes pieņem gala lēmumus par vakcinācijas īstenošanu, tostarp par balstdevām un vakcīnu veidu, ņemot vērā tādus faktorus kā infekcijas izplatību, Covid-19 ietekmi uz dažādām populācijām un jaunu vīrusa paveidu parādīšanos. Šie aspekti nosaka, kuras vakcīnas cilvēki saņems un kad tās būs jāsaņem, balstoties uz viņu riska līmeni un epidemioloģisko situāciju.

ECDC un EZA turpinās rūpīgi izvērtēt jauno vakcīnu efektivitāti un epidemioloģiskos datus un atbilstoši atjauninās savus ieteikumus.

 

Latvijas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijas

Saskaņā ar Latvijas Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendāciju ar pielāgoto vakcīnu var veikt arī primāro vakcināciju. Plašāka informācija ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tīmekļvietnē un IVP rekomendācijā Covid-19 rudens sezonai.