Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas Zāļu aģentūra iesaka atjaunināt Covid-19 vakcīnas, lai tās būtu vērstas pret jauno JN.1 variantu

03.05.2024.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) Ārkārtas darba grupa (Emergency Task Force, ETF) ir ieteikusi atjaunināt Covid-19 vakcīnas, lai 2024./2025. gada vakcinācijas kampaņā tās būtu vērstas pret jauno SARS-CoV-2 variantu JN.1.

JN.1 atšķiras no XBB variantu grupas, pret kuru bija vērstas iepriekšējās atjauninātās vakcīnas, un tagad ir apsteidzis XBB, kļūstot par pasaulē visizplatītāko variantu.

Izstrādājot ieteikumu, ETF apspriedās ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO), starptautiskajiem sadarbības partneriem un Covid-19 vakcīnu reģistrācijas apliecību īpašniekiem. ETF arī izskatīja plašu datu klāstu, tostarp datus par vīrusa evolūciju un datus, kas iegūti pētījumos ar dzīvniekiem par JN.1 mērķa vakcīnu iedarbību.

Pierādījumi liecina, ka JN.1 mērķa vakcīnu izmantošana palīdzēs saglabāt vakcīnu efektivitāti, jo SARS-CoV-2 turpina attīstīties.

Reģistrācijas apliecību īpašniekiem tagad jāsazinās ar EZA, lai apspriestu savu vakcīnu reģistrācijas apliecību atjauninājumus. No visiem reģistrācijas apliecību īpašniekiem tiek sagaidīts, lai tie atjauninātu savu atļauto vakcīnu sastāvu saskaņā ar šo ieteikumu.

Uzņēmumi, kas patlaban izstrādā jaunas Covid-19 vakcīnas, kas nav vērstas pret JN.1, arī tiek aicināti sazināties ar EZA, lai apspriestu stratēģijas savu vakcīnu sastāva izmaiņām.

Galīgos lēmumus par par vakcinācijas kampaņām 2024. un 2025. gadā pieņems ES valstu iestādes, ņemot vērā situāciju savā valstī.