Pārlekt uz galveno saturu

COVID-19: neiegādājieties viltotas zāles nereģistrētās interneta vietnēs

24.03.2020.

ZALES INTERNETA

 

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) un Latvijas Zāļu valsts aģentūra aicina sabiedrību neiegādāties zāles nelicencētās interneta vietnēs un no citiem tirgotājiem, kuru mērķis ir izmantot cilvēku bailes un bažas pašreizējās koronvīrusa infekcijas (COVID-19) pandēmijas laikā.

Tirgotāji var apgalvot, ka viņu produkti spēj izārstēt vai novērst COVID-19, vai šķietami piedāvāt atvieglotu piekļuvi īstām zālēm, kas citādi nav uzreiz pieejamas. Pastāv liela iespējamība, ka šie produkti var būt viltotas zāles.

Viltotas zāles ir neīstas zāles, ko tirgotāji cenšas pārdot kā īstas vai reģistrētas zāles. Tās var saturēt nepareizu aktīvo vielu, nesaturēt aktīvo vielu vispār vai saturēt aktīvo vielu nepareizā daudzumā. Šādu produktu lietošana var izraisīt nopietnus veselības traucējumus vai pasliktināšanos.

Lai pasargātu sevi no krāpniekiem, zāles iegādājieties tikai no vietējām aptiekām vai tirgotājiem, vai tiešsaistes aptiekām, kuras ir licencējušas nacionālās atbildīgās valsts iestādes - Latvijā tā ir Zāļu valsts aģentūra. Licencēto aptieku saraksts, kuras veic bezrecepšu zāļu izplatīšanu, izmantojot tīmekļa vietni, ir pieejamas Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē - ŠEIT. ES dalībvalstīs licencēto tiešsaistes aptieku saraksti ir pieejami EMA mājaslapā.

logotips

 

Visām licencētām tiešsaistes aptiekām ir vienots logotips, ar kura palīdzību Jūs varat apstiprināt, ka attiecīgā interneta vietne darbojas likumīgi. Šo logotipu veido taisnstūris ar horizontālām svītrām un baltu krustu taisnstūra viduslīnijas kreisajā pusē. Zem šī taisnstūra atrodas tās ES dalībvalsts karogs, kurā attiecīgā tiešsaistes aptieka ir licencēta.

Pirms zāļu iegādes internetā, pārbaudiet, vai tīmekļa vietnē, kurā tiek piedāvāts iegādāties zāles, ir attiecīgais logotips un uzklikšķiniet uz tā. Jūs pāradresēs uz nacionālās atbildīgās iestādes mājaslapas vietu, kur redzams visu legālo tiešsaistes aptieku saraksts. Pirms pirkuma veikšanas pārbaudiet, vai Jūsu apmeklētā tiešsaistes aptieka ir iekļauta šajā sarakstā. Ja tā nav minēta šajā sarakstā, neiegādājieties zāles no šīs aptiekas.

 

Drošība, iegādājoties zāles

  • Viltotas zāles var radīt nopietnu kaitējumu veselībai.
  • Pērkot zāles internetā, izmantojiet tikai licencētas tiešsaistes aptiekas.
  • Pārbaudiet, vai Jūsu izmantotajai tiešsaistes aptiekai tīmekļa vietnē ir vienotais logotips (lūdzu, skat. attēlā).
  • Spiediet uz logotipa un pārbaudiet, vai attiecīgā tiešsaistes aptieka ir iekļauta sarakstā Zāļu valsts aģentūras  tīmekļa vietnē.
  • Šobrīd nav nevienu reģistrētu zāļu COVID-19 ārstēšanai vai profilaksei. Neiegādājieties zāles, kas tiek reklamētas kā COVID-19 ārstniecības vai profilakses līdzekļi. Vērsieties pie sava ārsta vai sekojiet atbildīgo iestāžu ieteikumiem, lai precizētu, kā ārstēt ar COVID-19 saistītus simptomus, piemēram, drudzi. 

 

Atgādinām, ka šobrīd nav neviena reģistrēta COVID-19 ārstēšanas līdzekļa. Ir pieejamas zāles šīs infekcijas simptomu, piemēram, drudža, ārstēšanai saskaņā ar Jūsu ārsta vai farmaceita ieteikumiem.

Jebkuru zāļu trūkuma gadījumā, ievērojiet sava ārsta, farmaceita vai nacionālās atbildīgās iestādes ieteikumus. Informācija par šobrīd trūkstošajām zālēm pieejama EMA un nacionālo atbildīgo iestāžu mājaslapās