Pārlekt uz galveno saturu

Aktuāla informācija par pretgripas vakcīnu pieejamību aptiekās un ārstniecības iestādēs 13. oktobrī. Papildināts ar karti

14.10.2020.

Informējam, ka saskaņā ar zāļu lieltirgotavu SIA “Vakcīna”, SIA “Magnum Medical”, AS “Recipe Plus”, SIA “Oribalt Rīga”, SIA “GlaxoSmithKline Latvia”, SIA “Medelens+”, SIA “JELGAVFARM”, SIA “TAMRO” un RK “BALTFARM” SIA zāļu lieltirgotava “Vita-Farm” sniegtajiem datiem Latvijas aptiekām un ārstniecības iestādēm 2020. gada 13. oktobrī ir piegādāts 951 iepakojums pretgripas vakcīnu “Influvac suspensija injekcijām”, “VaxigripTetra suspensija injekcijām pilnšļircē” un “Fluarix Tetra suspensija injekcijām pilnšļircē”.

Pretgripas vakcīnas piegādātas šādām aptiekām un ārstniecības iestādēm – pieejams šeit (Excel). Aptieku un ārstniecības iestāžu atrašanās vietas meklējiet arī šajā kartē: bit.ly/vakcinas_karte. Vēršam Jūsu uzmanību, ka apkopotie dati neaptver informāciju par tām aptiekām un ārstniecības iestādēm, kurās gripas vakcīna tika piegādāta pirms 2020. gada 30. septembra (papildināta rindkopa 14.10.2020.).

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūrā saņemtu zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku informāciju šobrīd Latvijā kopumā ir ievesti 194 238 pretgripas vakcīnu iepakojumi, kas ir vairāk nekā iepriekšējā sezonā (iepriekšējā sezonā realizēti 178 740 pretgripas vakcīnu iepakojumi) un vairāk nekā ik gadu iepriekš pēdējo piecu gadu laikā.

Atgādinām, ka vakcīnu skaits katru dienu ir mainīgs, tādēļ iesakām iedzīvotājiem noteikti pirms došanās uz ārstniecības iestādi piezvanīt šai iestādei un uzzināt, vai tajā ir pieejamas pretgripas vakcīnas un, ja tās nav pieejamas – noskaidrot, vai vispār tās pacientam var pasūtīt un sagādāt. Ārstniecības iestāžu kontakti ir pieejami to tīmekļa vietnēs. Savukārt pirms došanās uz aptieku jāsazinās ar aptieku, aptieku kontakti ir atrodami Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē pieejamā Aptieku kartē - šeit.

Vienlaikus vēlamies atgādināt, ka vakcinēšanās ir tikai viens no pasākumiem, kas samazina risku saslimšanai ar gripu. Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka nevajadzētu aizmirst arī par biežu roku mazgāšanu, pilnvēŗtīgu uzturu, fiziskām aktivitātēm un distancēšanos (2 metru distances ievērošanu no apkārtējiem cilvēkiem), kas arī ir būtiski cīņā ar infekciju slimībām!

Normatīvie akti nosaka pienākumu uzņēmumam, kas zāles ir reģistrējis, jeb reģistrācijas apliecības īpašniekam būt atbildīgam par zāļu pieejamību un virzību tirgū, tai skaitā plānojot nepieciešamo zāļu patēriņu turpmākam periodam. Tomēr ir jāņem vērā, ka Covid-19 izplatības dēļ pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām ir pieaudzis ne vien Latvijā, bet tas ir noticis visā Eiropā. Pretgripas vakcīnu ražošanu zāļu ražotāji sāk aptuveni gadu iepriekš, un to saražošana 2020./2021. gada gripas sezonai tika sākta attiecīgi 2019. gada rudenī. Sākoties Covid-19 infekcijas izplatībai, vairs nebija iespējams palielināt ražošanas jaudu un piegādāt ES dalībvalstīm vairāk vakcīnu, nekā tas bija saplānots jau 2019. gada rudenī.

Lai informētu sabiedrību par gripas vakcīnu pieejamību Latvijā, Zāļu valsts aģentūra ir pieprasījusi zāļu lieltirgotavām sākot no 2020. gada 1. oktobra katru darba dienu sniegt informāciju par iepriekšējā dienā piegādātajām gripas vakcīnām, atsevišķi norādot informāciju par aptiekām piegādātajiem daudzumiem un pārējiem klientiem piegādātajiem daudzumiem. Tai skaitā aptiekas nosaukumu, pilsētu, kurā aptieka atrodas, un aptiekas adresi. Šī informācija tiks publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē.

Uzziņai:

Pērn lieltirgotavas Latvijai piegādāja 178 740 pretgripas vakcīnu iepakojumus (aptuveni 6 000 pretgripas vakcīnu netika izlietoti, tādēļ lieltirgotavas tos iznīcināja), 2018. gadā piegādāja - 93 064 iepakojumus, bet 2017. gadā - 77 488 pretgripas vakcīnu iepakojumus.