Pārlekt uz galveno saturu

Aktuāla informācija par pretgripas vakcīnu pieejamību aptiekās un ārstniecības iestādēs 12. oktobrī

13.10.2020.

Informējam, ka saskaņā ar zāļu lieltirgotavu SIA “Vakcīna”, SIA “Magnum Medical”, AS “Recipe Plus”, SIA “Oribalt Rīga”, SIA “GlaxoSmithKline Latvia”, SIA “Medelens+”, SIA “JELGAVFARM”, SIA “TAMRO” un RK “BALTFARM” SIA zāļu lieltirgotava “Vita-Farm” sniegtajiem datiem Latvijas aptiekām un ārstniecības iestādēm 2020. gada 12. oktobrī ir piegādāti 979 iepakojumi pretgripas vakcīnu “Influvac suspensija injekcijām”, “VaxigripTetra suspensija injekcijām pilnšļircē” un “Fluarix Tetra suspensija injekcijām pilnšļircē”.

Pretgripas vakcīnas piegādātas šādām aptiekām un ārstniecības iestādēm – pieejams šeit (Excel). Aptieku un ārstniecības iestāžu atrašanās vietas meklējiet arī šajā kartē: bit.ly/vakcinukarte Vēršam Jūsu uzmanību, ka apkopotie dati neaptver informāciju par tām aptiekām un ārstniecības iestādēm, kurās gripas vakcīna tika piegādāta pirms 2020. gada 30. septembra.

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūrā saņemtu zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku informāciju šobrīd Latvijā kopumā ir ievesti 194 238 pretgripas vakcīnu iepakojumi, kas ir vairāk nekā iepriekšējā sezonā (iepriekšējā sezonā realizēti 178 740 pretgripas vakcīnu iepakojumi) un vairāk nekā ik gadu iepriekš pēdējo piecu gadu laikā.

Atgādinām, ka vakcīnu skaits katru dienu ir mainīgs un pacienti zāles var iegādāties aptiekās, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, kā arī vakcinēties ārstniecības iestādēs. Iesakām iedzīvotājiem pirms došanās uz aptieku izmantot Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē pieejamo Aptieku karti - šeit, lai noskaidrotu sev tuvumā esošo aptieku, piezvanīt aptiekai un uzzināt, vai tajā ir pieejamas pretgripas vakcīnas un, ja tās nav pieejamas – noskaidrot, vai un kad aptieka tās var pacientam sagādāt.

Vienlaikus vēlamies atgādināt, ka vakcinēšanās ir tikai viens no pasākumiem, kas samazina risku saslimšanai ar gripu. Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka nevajadzētu aizmirst arī par biežu roku mazgāšanu, pilnvēŗtīgu uzturu, fiziskām aktivitātēm un distancēšanos (2 metru distances ievērošanu no apkārtējiem cilvēkiem), kas arī ir būtiski cīņā ar infekciju slimībām!

Normatīvie akti nosaka pienākumu uzņēmumam, kas zāles ir reģistrējis, jeb reģistrācijas apliecības īpašniekam būt atbildīgam par zāļu pieejamību un virzību tirgū, tai skaitā plānojot nepieciešamo zāļu patēriņu turpmākam periodam. Tomēr ir jāņem vērā, ka Covid-19 izplatības dēļ pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām ir pieaudzis ne vien Latvijā, bet tas ir noticis visā Eiropā. Pretgripas vakcīnu ražošanu zāļu ražotāji sāk aptuveni gadu iepriekš, un to saražošana 2020./2021. gada grupas sezonai tika sākta attiecīgi 2019. gada rudenī. Sākoties Covid-19 infekcijas izplatībai, vairs nebija iespējams palielināt ražošanas jaudu un piegādāt ES dalībvalstīm vairāk vakcīnu, nekā tas bija saplānots jau 2019. gada rudenī.

Lai informētu sabiedrību par gripas vakcīnu pieejamību Latvijā, Zāļu valsts aģentūra ir pieprasījusi zāļu lieltirgotavām sākot no 2020. gada 1. oktobra katru darba dienu sniegt informāciju par iepriekšējā dienā piegādātajām gripas vakcīnām, atsevišķi norādot informāciju par aptiekām piegādātajiem daudzumiem un pārējiem klientiem piegādātajiem daudzumiem. Tai skaitā aptiekas nosaukumu, pilsētu, kurā aptieka atrodas, un aptiekas adresi. Šī informācija tiks publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē.

Uzziņai:

Pērn lieltirgotavas Latvijai piegādāja 178 740 pretgripas vakcīnu iepakojumus (aptuveni 6 000 pretgripas vakcīnu netika izlietoti, tādēļ lieltirgotavas tos iznīcināja), 2018. gadā piegādāja - 93 064 iepakojumus, bet 2017. gadā - 77 488 pretgripas vakcīnu iepakojumus.