Pārlekt uz galveno saturu

EMA uzsāk vērtēšanu saistībā ar tiešo perorālo antikoagulantu asiņošanas risku

04.02.2019.

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) šobrīd vērtē pētījuma par tiešajiem perorālajiem antikoagulantiem “Eliquis” (apiksabāns), “Pradaxa” (dabigatrāna eteksilāts) un “Xarelto” (rivaroksabāns) rezultātus. Šajā EMA ierosinātajā zāļu lietošanas novērojumu pētījumā tika vērtēts ar minētajām zālēm saistītais nopietnas asiņošanas risks, tās lietojot trombu veidošanās novēršanai pacientiem ar nevalvulāru priekškambaru fibrilāciju salīdzinājumā ar citiem perorālajiem antikoagulantiem.

Pētījuma rezultāti liecina par atšķirībām nopietnas asiņošanas riskā, kas saistīts ar šo zāļu lietošanu. Tāpat rezultāti rada bažas par šo zāļu produktu informācijā ietverto ierobežojumu, īpašo brīdinājumu un piesardzības ievērošanu klīniskajā praksē.

EMA veiktās vērtēšanas mērķis ir noteikt, vai pētījuma rezultāti ietekmē minēto zāļu lietošanu klīniskajā praksē un vai ir nepieciešamas izmaiņas to lietošanas noteikumos un pašreizējos pasākumos, lai mazinātu asiņošanas risku.

 

Vairāk par šīm zālēm

Tiešie perorālie antikoagulanti “Eliquis” (apiksabāns), “Pradaxa” (dabigatrāna eteksilāts) un “Xarelto” (rivaroksabāns) tiek lietoti iekšķīgi, lai dažādās klīniskās situācijās novērstu trombu veidošanos asinīs, tostarp venozās trombembolijas novēršanai pacientiem pēc gūžas vai ceļa locītavas protezēšanas operācijām, insulta (ko izraisa trombu veidošanās galvas smadzenēs) un trombu veidošanās novēršanai citos orgānos pacientiem ar nevalvulāru priekškambaru fibrilāciju. Tāpat šī zāles tiek lietotas, lai ārstētu dziļo vēnu trombozi un plaušu artērijas trombemboliju, un lai novērstu šo slimību atkārtošanos.

Minētās zāles darbojas, tiešā veidā inhibējot vienu asinsreces faktoru organismā, tādēļ tās tiek dēvētas par “tiešajiem antikoagulantiem” un atšķiras no citiem antikoagulantiem, piemēram, varfarīna, kas netiešā veidā ietekmē vairākus asinsreces faktorus.

 

Vairāk informācijas lasiet EMA tīmekļa vietnē.