Pārlekt uz galveno saturu

Racionāla zāļu izvēle "Kā nepārmaksāt par zālēm?" Informācija veselības aprūpes speciālistiem

"Kā nepārmaksāt par zālēm?" Informācijas veselības aprūpes speciālistiem

Vai iespējams par zālēm maksāt mazāk?

 

Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar biedrību Veselības projekti Latvijaikampaņas “Kā nepārmaksāt par zālēm?” ietvaros, ir sagatavojusi informatīvu bukletu ārstiem “RACIONĀLA ZĀĻU IZVĒLE”, kas sniedz ārstiem vairāk informācijas par ģenērisko zāļu1 īpašībām, reģistrāciju un lietošanu, tādējādi atbalstot ārstu profesionālās zināšanas. Vienlaikus bukletā ietvertā informācija noderēs medicīnas nozares profesionāļiem, kas palīdzētu skaidrot pacientiem individuāli piemērotas izrakstīto zāļu terapijas aspektus un veicinātu viņu izpratni. Tas ir svarīgs nosacījums, lai veicinātu pacienta līdzdalību ārstniecības procesā.

Latvijas Zāļu reģistrā, kas satur informāciju arī par Eiropā centralizēti reģistrētām zālēm, šobrīd ir iekļautas* 3567 ģenēriskās un citas patentbrīvās zāles (67%), 1606 oriģinālās zāles (30%) un 120 citas (augu izcelsmes un homeopātiskās) zāles (2%).

Zāļu valsts aģentūra, apkopojot informāciju par recepšu ģenērisko (un citu patentbrīvo) un oriģinālo zāļu patēriņa attiecību pagājušajā gadā ir secinājusi, ka proporcionāli visvairāk ģenēriskās zāles (populārākajās zāļu grupās) tiek patērētas – nervu sistēmas slimību ārstēšanai (attiecīgi: 74% un 26%), sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanai (attiecīgi: 69% un 31%) un zāles infekcijas slimību ārstēšanai (attiecīgi: 68% un 32%).

 

Ģenērisko un oriģinālo recepšu zāļu patēriņš dažādu orgānu sistēmu slimību ārstēšanai (procentuālais sadalījums pēc pārdoto iepakojumu skaita)

 

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras apkopoto informāciju cilvēki divreiz biežāk iegādājas ģenēriskās (un citas patentbrīvās) recepšu zāles, nekā oriģinālās recepšu zāles. Savukārt, ja analizējam oriģinālo un ģenērisko (un citu patentbrīvo) zāļu apgrozījuma datus naudas izteiksmē, tad varam secināt, ka pacienti bieži samaksā par oriģinālajām zālēm vairāk.

 

Ģenērisko un oriģinālo recepšu zāļu patēriņa sadalījums dažādu orgānu sistēmu slimību ārstēšanai 2016. gadā (procentuālais sadalījums pēc zāļu realizācijas apjoma eiro):

Lai veicinātu sabiedrības izpratnim, lūk, kāds piemērs: pērn vienas no pieprasītākajām recepšu zālēm pēc aktīvās vielas vispārīgā nosaukuma bija ramiprils, kas paredzētas sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Cena oriģinālajām zālēm un ģenēriskajām atšķiras vairākas reizes. Piemēram, šobrīd oriģinālo zāļu, kuras satur 5 mg ramiprila, maksimāli pieļaujamā aptiekas cena (ar PVN) 28 tablešu iepakojumam ir EUR 6,93, bet to pašu ramiprilu saturošām ģenēriskajām zālēm – EUR 2,18.

Informatīvās kampaņas ietvaros sagatavotais buklets ārstiem “RACIONĀLA ZĀĻU IZVĒLE” tiks nosūtīts visām ārstu profesionālajām asociācijām Latvijā. Savukārt papildu informācija par kampaņu ir pieejama arī tīmekļa vietnē www.generiskaszales.lv

 

Uzziņai: kur un kā meklēt informāciju par zālēm

Zāļu valsts aģentūra informatīvas kampaņas ietvaros vēlas atgādināt, ka Latvijas Zāļu reģistrā ikviens interesents var meklēt un atrast informāciju par pieejamo zāļu klāstu dažādu slimību ārstēšanai. Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē var noskaidrot pilnu informāciju par zālēm, tostarp – zāļu aktīvo vielu, maksimāli pieļaujamo cenu aptiekā u.c. informāciju. Tāpat var uzskatāmi pārliecināties – vai ir pieejamas alternatīvas zāles ar to pašu aktīvo vielu2, bet atšķirīgu cenu.

Sadaļā Reģistrs un Atvērt meklēšanu Zāļu reģistrā, ierakstot zāļu meklēšanas formā vien meklēto zāļu vai aktīvās vielas nepilnu nosaukumu, tiek piedāvāta iespēja izvēlēties atlasītās zāles, kā arī noskaidrot to maksimāli pieļaujamo cenu aptiekā (ar PVN). Turklāt Latvijas Zāļu reģistrā atradīsiet arī saiti uz informāciju par Eiropā centralizēti reģistrētām zālēm, proti, Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) apstiprināto zāļu aprakstu (ārstam) un lietošanas instrukciju latviešu valodā, kas paredzēta pacientam.

 

*Latvijas Zāļu reģistra dati 2017. gada 1. janvārī
1 Ģenēriskās zāles ir zāles, kurās ir tāds pats aktīvo vielu kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs un tāda pati zāļu forma kā atsauces zālēs un kuru bioekvivalence ar atsauces zālēm ir pierādīta attiecīgos biopieejamības pētījumos.
2Aktīvā viela — jebkura viela vai vielu salikums, ko paredzēts izmantot zāļu ražošanā un zāļu izgatavošanā aptiekā un kas kļūst par zāļu aktīvo sastāvdaļu, kura paredzēta farmakoloģiskas, imunoloģiskas vai metaboliskas darbības izraisīšanai, lai atjaunotu, uzlabotu vai pārveidotu fizioloģiskās funkcijas vai noteiktu medicīnisko diagnozi.