Pārlekt uz galveno saturu

ZVA parakstījusi sadarbības līgumus ar RSU un LU

21.05.2013.
 

ZVA parakstījusi sadarbības līgumus ar RSU un LU


Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Preses centrs

Šā gada 21. maijā plkst. 13:00 Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) notika svinīga sadarbības līgumu medicīnas jomā parakstīšana ar Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Universitāti. Līgumi paredz sadarbību zinātnisku konsultāciju sniegšanā jauno terapijas zāļu novērtēšanas procedūrās.

Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča norāda, ka „Sadarbības līgums ir veiksmīgs sākums, lai apvienotu zinātnieku un publiskās pārvaldes ekspertu prasmes, kas varētu veicināt Latvijas starptautisku konkurētspēju gan pētniecībā, gan zāļu reģistrācijas procedūrās. Šādas sadarbības veicināšana ir ne tikai ieguvums ZVA kapacitātes stiprināšanai, bet arī universitāšu mācību spēkiem, sniedzot iespējas gūt jaunas prasmes un starptautisko pieredzi, nereti arī pieeju unikāliem datiem un informācijai.”

Latvijas Universitātes rektors prof. Mārcis Auziņš: „Mūsdienu zinātnes pamatā ir starpdisciplināri pētījumi, kas apvieno dažādu zinātņu nozaru, piemēram, bioloģijas, ķīmijas, medicīnas un farmācijas atklājumus, lai iegūtu jaunas zināšanas, kas ir par pamatu inovāciju ieviešanai praksē. Vislabākos rezultātus ir iespējams iegūt universitātes pētniekiem sadarbojoties ar ražotājiem un publiskās pārvaldes ekspertiem, ļaujot daudz ātrāk jaunākos zinātnes atklājumus ieviest praksē, lai mūsdienās cilvēkiem būtu pieejams jaunākās profilakses un ārstēšanās iespējas. Latvijas Universitātes pētniekiem jau ir izveidojusies sekmīga sadarbība ar ārvalstu partneriem, tajā skaitā ārvalstu zāļu aģentūrām, un ir tikai loģiski, ka savu ekspertīzi piedāvājam arī Zāļu valsts aģentūrai.”

Rīgas Stradiņa universitātes rektors prof. Jānis Gardovskis: „Visi pieņemtie lēmumi par konkrētu zāļu lietošanas drošumu un efektivitāti tiek balstīti uz pierādījumiem, kas iegūti gan jaunākajos klīniskos pētījumos, gan ilgstošos klīniskos novērojumos, arī analizējot pieejamos literatūras datus un izmantojot nacionālās un Eiropas zāļu blakusparādību datu bāzes. Šajā darbā liela nozīme ir akadēmiskā personāla piesaistei, kuri sadarbībā ar Zāļu aģentūras speciālistiem var nodrošināt nepieciešamo ekspertīzes līmeni visdažādākajās jomās, kas saistītas ar zāļu lietošanu. Līdz ar to universitāšu pārstāvju iesaiste vērtēšanas darbā ir vispārpieņemta prakse arī citās Eiropas dalībvalstīs un Latvija nav izņēmums.”

Eiropas Zāļu aģentūras tīkla sistēmā darbojas 4500 eksperti, kuri iekļauti zinātnisko komiteju darbā vai darba grupās. Tie ir vadošie Eiropas Savienības dalībvalstu zinātnieki un zāļu aģentūru darbinieki. Eiropas zāļu aģentūrā papildus ZVA štata darbiniekiem jau ir iesaistīti arī 18 ārštata eksperti, kas ir Latvijas augstskolu vai zinātnisko institūtu darbinieki.

Pēc sadarbības līgumu parakstīšanas notika diskusija par Latvijas zinātnieku iesaisti inovatīvu pētniecības produktu novērtēšanā. Diskusijā tika apspriesta Latvijas dalība Eiropas Zāļu aģentūras darbā, tika skarti jautājumi par Latvijas starptautisko konkurētspēju zāļu pētniecībā, novērtēšanā, reģistrēšanā un zinātnieku un publiskās pārvaldes ekspertu sadarbības Eiropas līmenī.

Diskusijas dalībnieki:

  • ZVA direktore Inguna Adoviča (Eiropas zāļu aģentūras Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas (PRAC) pārstāve)
  • RSU rektors prof. Jānis Gardovskis;
  • LU rektors prof. Mārcis Auziņš;
  • RSU Bērnu ķirurģijas katedras docents, Tālākizglītības fakultātes Rezidentūras daļas vadītājs Andis Lācis (Eiropas Zāļu aģentūras Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas (PRAC) pārstāvis);
  • Gastroenteroloģijas centra un endoskopijas nodaļas vadītājs asoc. prof. Dr. med. Juris Pokrotnieks (Eiropas zāļu aģentūras Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejas (CHMP) pārstāvis);
  • LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras vadošais pētnieks Dr.biol.doc. Jānis Ancāns (Eiropas Zāļu aģentūras Uzlaboto terapiju komitejas (CAT) pārstāvis);
  • LU Medicīnas fakultātes dekāne prof. Ingrīda Rumba- Rozenfelde;
  • LU Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas katedras asoc. prof. Una Riekstiņa;
  • RSU Medicīnas fakultātes dekāns asoc.prof. Guntis Bahs.