Pārlekt uz galveno saturu

Raksts “Iedzimtu defektu riska komunikācija pacientēm Čehijas Teratoloģijas informācijas dienesta skatījumā” jaunākajā izdevuma numurā

04.11.2019.

Jaunākajā Zāļu valsts aģentūras informatīvā izdevuma veselības aprūpes speciālistiem “Cito!” numurā (oktobris 2019/#76) ir publicēts raksts “Iedzimtu defektu riska komunikācija pacientēm Čehijas Teratoloģijas informācijas dienesta skatījumā”. Raksta autores ir Eva Maņakova, Lūcija Hubičkova Heringova (Čehijas Teratoloģijas informācijas dienesta (TID) Histoloģijas un embrioloģijas nodaļa un Prāgas Čārlza universitātes 3. Medicīnas fakultāte). Rakstu elektroniski aicinām lasīt ŠEIT.

Rakstā sniegts skaidrojums, kāda veida informāciju Čehijas TID sniedz ārstiem un pacientēm. “Lai uzlabotu informētību un palīdzētu izvērtēt ārstēšanas izraisīto risku nedzimušam bērnam, dibināti Eiropas teratoloģijas informācijas dienesti. Čehijas Teratoloģijas informācijas dienestu 1996. gadā izveidoja profesors Ričards Jelineks, un tas bija pirmais šāda veida dienests Austrumeiropā. Mēs cenšamies palīdzēt rast risinājumu optimālai ārstēšanai grūtniecības laikā ar iespējami mazāku risku auglim. Sniedzam atbildes uz jautājumiem par risku, kas saistīts ar tēva lietotām zālēm un zāļu lietošanu zīdīšanas laikā.”

“Vienmēr ievērojam reglamentējošās iestādes (SUKL - Čehijas Zāļu aģentūra) ieteikumus. Ja zāļu lietošana kontrindicēta grūtniecības laikā, mēs par to informējam zvanītāju. (..) Ja zāles ir potenciāli teratogēniskas, mēs brīdinām ārstu par konkrētiem iedzimto patoloģiju veidiem, kas saistīti ar attiecīgo zāļu iedarbību noteiktā kritiskā periodā.” 

“Mēs iesakām pārtraukt grūtniecību tikai ļoti konkrētos gadījumos: zāles ir pierādīts teratogēns ar spēcīgu teratogēniskuma potenciālu; zāles ir potenciāls teratogēns, un mātei ir smaga slimība, kas rada risku arī auglim; par zālēm nav pieejama nekāda informācija, bet pētījumi ar dzīvniekiem norāda uz augstu risku un māte ir ļoti satraukta.”

“Grūtniecēm sniegtām atbildēm jāmazina satraukums, jāiesaka drošas, bezrecepšu zāles vai jāizskaidro ieteiktā ārstēšana. Jāņem vērā, ka grūtniecēm nav medicīniskas izglītības un viņas internetā sastop dažādas kvalitātes informāciju. Mums ar grūtniecēm jāapspriež konkrētā problēma, jāizskaidro nepieciešamība ārstēt slimību un jāatrod pareizais risinājums. Šie zvani aizņem vairāk laika, jo mums arī jāmazina viņu bažas par kaitējumu auglim. (..) Riska skaidrojumam jābūt ļoti vienkāršam. Labāk lietot tādas frāzes kā “vienā gadījumā no desmit vai no simts”, nevis izmantot procentus.”

Jaunāko izdevuma “Cito!” numuru (oktobris 2019/#76) lasiet Aģentūras tīmekļa vietnē – ŠEIT (PDF fails, 36 lpp).