Pārlekt uz galveno saturu

Levonorgestrels un ulipristāls joprojām ir piemēroti avārijas kontracepcijas līdzekļi visām sievietēm neatkarīgi no ķermeņa masas

28.07.2014.
 

Levonorgestrels un ulipristāls joprojām ir piemēroti avārijas kontracepcijas līdzekļi visām sievietēm neatkarīgi no ķermeņa masas

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) informē, ka ir pabeigta levonorgestrelu vai ulipristāla acetātu saturošu kontracepcijas līdzekļu vērtēšana un Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (CHMP) iesaka šos avārijas kontracepcijas līdzekļus neplānotas grūtniecības novēršanai turpināt lietot sievietēm ar jebkādu ķermeņa masu, jo šo zāļu guvums atsver to risku.

Levonorgestrelu un ulipristāla acetātu saturošu avārijas kontracepcijas līdzekļu vērtēšana tika sākta 2014. gada janvārī pēc Zviedrijas lūguma saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 31. pantu. Tika vērtēts, vai sievietēm ar palielinātu ķermeņa masu vai aptaukošanos avārijas kontracepcijas līdzekļi ir mazāk efektīvi. Vērtēšanā tika iekļauti tādi avārijas kontracepcijas līdzekļi kā levonorgestrelu saturošās zāles Levonelle/Postinor, kas ir reģistrētas Eiropas Savienībā nacionālajās reģistrācijas procedūrās, kā arī centralizētā procedūrā reģistrētās zāles ellaOne, kas satur ulipristāla acetātu. Vērtēšanā secināts, ka pieejamie dati neliecina, ka sievietēm, kurām ir liela ķermeņa masa, šo līdzekļu kontraceptīvais efekts ir mazināts. CHMP uzskata, ka avārijas kontracepcijas līdzekļu drošuma profils ir labvēlīgs.

Avārijas kontracepcijas līdzekļi tiek lietoti neplānotas grūtniecības novēršanai pēc dzimumakta bez izsargāšanās līdzekļu lietošanas vai kontracepcijas metodes neveiksmes gadījumā. Tie jālieto tikai kā gadījuma “glābšanas” metode iespējami drīz pēc dzimumakta, jo šos līdzekļus nav paredzēts lietot kā regulāro kontracepciju. Tie darbojas, apturot vai aizkavējot ovulāciju. Levonorgestrelu saturošus līdzekļus var lietot līdz 72 stundām, bet ulipristāla acetātu saturošus līdzekļus līdz 120 stundām pēc dzimumakta bez izsargāšanās līdzekļu lietošanas vai pēc kontracepcijas metodes neveiksmes. Jautājumu gadījumos sievietēm jāvēršas pie sava ārsta vai farmaceita.

Veselības aprūpes speciālistiem jāturpina sievietēm atgādināt, ka avārijas kontracepcija ir tikai gadījuma “glābšanas” metode un tā nedrīkst aizstāt regulāro kontracepcijas metodi.

Papildu informāciju par vērtēšanu lasiet EMA mājaslapā.