Pārlekt uz galveno saturu

Iznācis Zāļu valsts aģentūras informatīvā izdevuma ”Cito!” jaunākais 2014/4 (59) numurs

23.12.2014.
 Cito!

Iznācis Zāļu valsts aģentūras informatīvā izdevuma ”Cito!” jaunākais 2014/4 (59) numurs

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka ir iznācis jaunākais ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem paredzētā informatīva izdevuma ”Cito!” numurs.

Šajā ”Cito!” numurā Dr. Evija Palčeja, Mg. sc. TQM, veselības zinātņu maģistre veselības aprūpē, VSIA ”Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” Pacientu drošības sistēmas vadītāja, vērš uzmanību uz pacienta korektu identifikāciju, lai novērstu nepareizas ārstēšanas risku. Viņa izklāsta VSIA ”Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” pieredzi par pacienta nepareizas identifikācijas gadījumiem un iesaka izstrādāt un pielietot korektas identifikācijas principus ikviena ārsta praksē.

Dr. Dina Apele-Freimane, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Mātes un bērna klīnikas Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas ārste, Eiropas Zāļu aģentūras Pediatrijas komitejas locekle, rakstā “Bērniem paredzētās zāļu formas” raksturo faktorus, kādēļ būtiski lietot bērna vecumam atbilstošas zāles: droša un precīza zāļu dozēšana, noteikts palīgvielu sastāvs zālēs, garšas īpašības, pētījumu dati par šo zāļu devu, blaknēm, iespējamo mijiedarbību ar citām zālēm un citi faktori. ”Korektas bērna vecumam un masai atbilstošas devas aprēķināšana un spēja nodrošināt šīs devas veiksmīgu uzņemšanu ir vienlīdz svarīgi aspekti, kas būtu jāņem vērā, izvēloties terapiju mazajiem pacientiem,” raksta D. Apele-Freimane.

Signe Mežinska, Dr. sc. soc., MSc bioētikā, biedrības ”Veselības projekti Latvijai” valdes locekle, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes pasniedzēja, un Ieva Salmane-Kuļikovska, Dr. sc. soc., biedrības ”Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja, Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedras pasniedzēja, informē par polifarmācijas riska mazināšanu vecāku cilvēku vidū. Rakstā aplūkota polifarmācijas problēma Latvijā un pasaulē un piedāvāti risinājumi tās mazināšanai, īpašu uzmanību vēršot uz informācijas un komunikācijas nozīmi.

Izdevuma numurā informējam, ka 2014. gada 4. oktobrī stājās spēkā 2014. gada 30. septembra Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 ”Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 22. janvāra noteikumos Nr. 47 ”Farmakovigilances kārtība””. Ziņojam arī par Eiropas Zāļu aģentūras ieteikumiem par valproātus saturošu zāļu lietošanu sievietēm, kam ir reproduktīvs potenciāls. Savukārt testosteronu saturošas zāles vīriešiem parakstāmas tikai patoloģiski pazemināta testosterona līmeņa gadījumā, kas apstiprināts klīniskās un laboratoriskās pārbaudēs. Vēstām arī, ka vienā tīmekļa vietnē www.adrreports.eu ir pieejama informācija par 1700 aktīvo vielu iespējamām blakusparādībām (sauktām arī par zāļu blaknēm) Eiropas Savienībā (ES) reģistrētām zālēm. Raksti veltīti arī augu izcelsmes zālēm ES no 2004. līdz 2014. gadam un citai informācijai.

”Cito!” numurā suminām mūsu ZVA kolēģus: ilggadēja izdevuma redaktore Zane Neikena š.g. 14. novembrī saņēma Veselības ministrijas Atzinības rakstu par radošu un profesionālu darbu ”Cito!” veidošanā vairāk nekā desmit gadu garumā. Savukārt ZVA Humāno zāļu novērtēšanas nodaļas Informācijas uzraudzības sektora vecākais eksperts un Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedras profesors Jānis Baltkājs š.g. 28. novembrī saņēma Latvijas Ārstu biedrības Goda biedra diplomu.

Izdevuma numurā ietverts saraksts ar ZVA mājaslapā no 2014. gada 13. septembra līdz 12. decembrim publicētām ZVA saskaņotām vēstulēm veselības aprūpes speciālistiem ar aktualizētu zāļu drošuma informāciju, kā arī publicētas izmaiņas Latvijas Republikas Zāļu reģistrā un aktuālā informācija par zāļu drošumu. Lasītāju erudīcijas veicināšanai sniegts profesora Jāņa Baltkāja tests “Pārbaudi savas zināšanas”.

Izdevumā aicinām ziņot par zāļu blaknēm! Ziņojumu var iesniegt, aizpildot tam pievienoto veidlapu. Elektroniski to iespējams izdarīt aģentūras mājaslapā: www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri “Atklāj zāļu otru pusi”.

Būtiski mainīta izdevuma numuram pievienotā ziņojuma veidlapa ”Ārstniecības personas, farmaceita ziņojums par zāļu blakusparādību”. Saskaņā ar jaunajiem Farmakovigilances grozījumiem tā papildināta ar šādām prasībām: tajā jānorāda zāļu nosaukums, forma un ražotājs, sērijas numurs (ražotāja piešķirtais nosaukums; aktīvās vielas nosaukums – informāciju skatīt uz zāļu iepakojuma). Īpaši svarīgi sērijas numuru norādīt bioloģiskām zālēm; visām lietotajām zālēm jāieraksta lietošanas indikācija; sadaļā ”Papildinformācija” jānorāda, vai lietotās zāles ir paralēli importētas, paralēli izplatītas vai nereģistrētas zāles, kā arī, vai tās ir bioloģiskas izcelsmes zāles, piemēram, imunoloģiskie preparāti – vakcīnas, toksīni, serumi, alergēni, no cilvēka asinīm un plazmas iegūtās zāles, jaunieviestās terapijas zāles, piemēram, gēnu terapijas zāles, somatisko šūnu terapijas zāles.

Īsumā par izdevumu: ”Cito!” ir ZVA bezmaksas informatīvais izdevums ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem. ”Cito!” tiek izdots 3000 eksemplāru tirāžā četras reizes gadā. Izdevums tiek piegādāts veselības nozares institūcijām un ārstniecības iestādēm. Tāpat ”Cito!” var saņemt ZVA (adrese: Jersikas iela 15, Rīga) - 11. kabinetā. Elektroniskā formātā ”Cito!” ir pieejams ZVA mājaslapā: www.zva.gov.lv.Lejuplādēt „Cito!” PDF formātā.