Pārlekt uz galveno saturu

Viļņā notiek Baltijas valstu zāļu aģentūru pārstāvju darba sanāksme

23.04.2019.

Šī gada 11. aprīlī Lietuvā, Viļņā, notika Baltijas valstu zāļu aģentūru pārstāvju darba sanāksme. Tajā piedalījās Lietuvas, Latvijas un Igaunijas cilvēkiem paredzēto un veterināro zāļu aģentūru un Lietuvas Veselības ministrijas pārstāvji. Sanāksmes dalībnieki pārrunāja aktuālos jautājumus zāļu normatīvā regulējuma jomā.

Sanāksmē tika sniegts pārskats par Baltijas valstu zāļu aģentūru darbību 2018. un 2019. gadā. Sanāksmes dalībnieki diskutēja par tādiem visu trīs Baltijas valstu zāļu aģentūrām nozīmīgiem jautājumiem kā drošuma pazīmes ieviešana uz zāļu iepakojuma no 2019. gada 9. februāra, kad sāka piemērot Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2016/161  prasības.

Baltijas sanāksme 2019
                Attēlā Baltijas valstu zāļu aģentūru pārstāvju sanāksmes dalībnieki

 

Lietuvas Veselības ministrijas Zāļu kontroles aģentūras pārstāvis prezentēja zāļu pieejamības monitorēšanas sistēmu un iepazīstināja ar šīs sistēmas galvenajiem darbības principiem. Sanāksmes laikā tika runāts par zāļu pieejamību lauku teritorijās un jauno regulējumu, kas nosaka, ka Lietuvas mazumtirdzniecības uzņēmumiem no 2019. gada 1. janvāra atļauts izplatīt noteiktas zāles ārpus aptiekām. Lietuvas Veselības ministrijas pārstāvis iepazīstināja sanāksmes dalībniekus ar nozīmīgiem zāļu cenu noteikšanas principiem un pārmaiņām cenu veidošanā Lietuvā pēdējos gados. Viņš skaidroja, ka nesen ir mainīti noteikumi, kas regulē vairumtirgotāju un aptieku uzcenojumu, un sniedza informāciju par atlaides piemērošanas regulēšanu piegādes ķēdes ietvaros. Lietuvas Veselības ministrijas pārstāvis arī skaidroja izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā un iepazīstināja sanāksmes dalībniekus ar šo izmaiņu rezultātā sasniegtajiem rādītājiem un izaicinājumiem.

Latvijas Zāļu valsts aģentūras pārstāvis prezentēja divus projektus, kuros tiek izmantota biznesa inteliģences programmatūra, lai vizualizētu zāļu patēriņa statistikas datus un lai šos datus lietotu lēmumu pieņemšanā saistībā ar ātrās brīdināšanas sistēmas ziņojumiem un atlikušo zāļu krājumu monitorēšanu lieltirgotavās.

Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka nākamais Baltijas valstu zāļu aģentūru izdevums “Baltic Statistics on Medicines” tiks publicēts 2019. gada augustā. Lietuvas zāļu kontroles aģentūras pārstāvis prezentēja šī izdevuma projekta plānu.

Igaunijas Zāļu aģentūras pārstāvis sniedza pārskatu par BREXIT radītajiem izaicinājumiem. Igaunijas  kolēģi arī ierosināja Baltijas valstu zāļu aģentūrām sadarboties, piedaloties Starptautiskajā importa un eksporta atļauju sistēmā (International Import and Export Authorisation system) (12ES) saistībā ar importa un eksporta atļauju izsniegšanu valstī kontrolējamo narkotisko un psihotropisko vielu izmantošanai.

Aģentūras, kas ir atbildīgas par cilvēkiem paredzēto zāļu regulējumu, apsprieda jaunās klīnisko pētījumu regulas ieviešanu un pārrunāja ar šīs regulas prasībām saistītos izaicinājumus, ar kuriem aģentūras var saskarties tās ieviešanas gaitā. Tika diskutēts par bioētikas komiteju reorganizāciju un interešu konfliktu pārvaldību. Šie jautājumi šobrīd ir nozīmīgi Latvijā un Igaunijā. Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka turpmāk apmainīsies ar informāciju saistībā ar klīnisko pētījumu regulas prasību piemērošanu Baltijas valstīs.

Latvijas Zāļu valsts aģentūras pārstāvji ierosināja veidot starpvalstu ekspertu grupas, piedaloties centralizētās zāļu reģistrēšanas procedūrās. Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka šādas ekspertu komandas būtu nepieciešamas un sniegtu noderīgu pieredzi, un ka tiks meklēti risinājumi, lai izveidotu šādas starptautiskas Baltijas valstu ekspertu grupas.

Daži jautājumi tika apspriesti mazākās darba grupās. Atsevišķā sesijā, kas bija veltīta zāļu lietošanai līdzjūtības dēļ, tika konstatēts, ka Latvijas un Igaunijas prasības šajā jomā ir līdzīgas, bet pieteikumu iesniedzēji par šīm programmām līdz šim nav izrādījuši lielu interesi. Aģentūru pārstāvji vienojās vairāk un aktīvāk sadarboties šo programmu īstenošanā, apmainoties ar pieredzi un saskaņojot procedūras. Lai aicinātu pieteicējus aktīvāk piedalīties šajās programmās, tika apspriesta kopīgu veicināšanas pasākumu īstenošana.

Atsevišķa darba sesija tika veltīta arī zāļu ekspertīzes laboratoriju sadarbībai. Sanāksmes laikā tika pārrunāti IT pakalpojumi saistībā ar datorizētām testēšanas iekārtām laboratorijās, kā arī apspriesta informācijas par zāļu testēšanu izplatīšanas uzlabošana. Aģentūru pārstāvji vienojās, ka līdz 2019. gada 10. maijam laboratoriju speciālisti apmainīsies ar TOP 100 zāļu sarakstiem, kas visvairāk pārdotas 2018. gadā. Tika pieņemts lēmums apmainīties ar informāciju starp Baltijas valstīm, OMCL tīklu (starptautisks oficiālo zāļu kontroles laboratoriju tīkls) saistībā ar dārgu pakalpojumu piemērotību un derīgumu reti lietojamām mērīšanas ierīcēm pirms to iegādes.

Vēl viens atsevišķs diskusiju temats bija veltīts projektam “SPOR” (Eiropas Zāļu aģentūras izstrādāta datu pārvaldības sistēma vielām, produktiem, organizācijām un references produktiem). Šajā projektā aktīvi piedalās visas trīs Baltijas valstis. Igaunijas un Latvijas kolēģi dalījās ar noderīgu pieredzi savu datu bāzu pakāpeniskā pielāgošanā SPOR datiem.

Veterināro zāļu aģentūru pārstāvji apsprieda veicamās funkcijas un darba organizāciju. Sanāksmes dalībnieki identificēja kopīgas problēmas un vienojās turpināt diskusiju sanāksmē, kas notiks nākamajā vasarā Latvijā.

Nākamā Baltijas valstu zāļu aģentūru tikšanās norisināsies 2020. gadā Latvijā.