Pārlekt uz galveno saturu

Par cirkulējošiem gripas vīrusiem un rezistenci pret antivirāliem līdzekļiem

20.10.2020.

Zāļu valsts aģentūra sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru ( SPKC) informē, ka SPKC mājaslapā tiek publicēti  iknedēļas epidemioloģiskie pārskati (Epidemioloģijas biļeteni) par gripas un citu elpceļu infekciju izplatību Latvijā, Eiropas reģionā un citur pasaulē. Iknedēļas pārskatos iekļauta detalizēta informācija par Eiropā cirkulējošiem gripas vīrusiem, vīrusu apakštipiem, vīrusu ģenētiskais raksturojums un atbilstība sezonālās vakcīnas komponentiem, kā arī aktuālie dati par cirkulējošo gripas vīrusu jutību pret neiraminidāzes inhibitoriem[1].

Pasaules Veselības organizācijas (turpmāk – PVO) Eiropas reģiona gripas uzraudzības tīkla ietvaros kopš 2008.–2009. gada sezonas Eiropas gripas references laboratorijā (Londonā, Lielbritānijā) un citu valstu laboratorijās (Francijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Norvēģijā) veic cirkulējošo gripas vīrusu izpēti uz jutību pret divām plaši lietojamo antivirālo medikamentu grupām – neiraminidāzes (NA) inhibitoriem (oseltamivir, zanamivir) un M2 proteīna jonu kanāla blokatoriem (adamantānu grupa – amantadine, rimantadine). Līdz 2014.–2015. gada sezonai dati par gripas vīrusu jutību pret antivirāliem, tostarp M2 proteīna jonu kanāla blokatoriem (turpmāk–M2 blokatori), tika publicēti gripas uzraudzības tīkla PVO Eiropas reģionāla ofisa un Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) vienotajā interneta vietnē un šobrīd atrodami arhīvu sadaļā [2].

 

Par gripas vīrusu AH3

Vēsturiskie dati liecina, ka A tipa gripas vīrusa AH3 apakštipa sezonālo vīrusu rezistence pret M2 blokatoriem gadu no gada nepārtraukti pieauga un jau 2004.–2005. gada sezonā no pārbaudītajiem AH3 apakštipa vīrusiem rezistento pret M2 blokatoriem īpatsvars bija sasniedzis 100%. Laika periodā no 2008.–2009. līdz 2014.–2015. gada sezonai uz jutību pret M2 blokatoriem testēti 1536 AH3 gripas vīrusi un, veicot ģenētisko raksturojumu, visiem 1536 (100%) vīrusiem bija noteikta rezistence.

 

Par gripas vīrusu AH1

Savukārt sezonālo A/H1 gripas vīrusu apakštipu kopš 2008.–2009. gada sezonas visā pasaulē aizvietojis jauns AH1pdm09 gripas vīruss, kas pirmo reizi noteikts Meksikā (“cūkas gripa”) un izraisījis 2009. gada pandēmiju. Pandēmiskajam AH1pdm09 gripas vīrusam ir pierādīta “dabiski” izveidojusies rezistence pret M2 blokatoriem, par ko liecināja pasaules nacionālo gripas references laboratoriju dati, t.sk. Eiropas gripas uzraudzības tīkla ietvaros izmeklēto AH1pdm09 vīrusu paraugu testēšanas rezultāti. No 2008.–2009. līdz 2014.–2015. gada sezonai uz jutību pret M2 blokatoriem Eiropas gripas uzraudzības tīkla ietvaros testēti 1248 AH1pdm09 gripas vīrusi un, veicot ģenētisko raksturojumu, visiem 1248 (100%) vīrusiem bija noteikta rezistence.

PVO Eiropas reģiona gripas uzraudzības tīkla references laboratorijas arī pēdējo sezonu laikā turpina gripas vīrusu izolātu testēšanu uz jutību pret antivirāliem līdzekļiem, tostarp M2 blokatoriem, un līdz 99-100% no izmeklētajiem paraugiem tiek apstiprināta rezistence. Gripas vīrusu rezistences izpēte turpinājusies arī 2019.–2020. gada sezonā Eiropas nacionālās gripas references laboratorijās (Lielbritānijā, Francijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Norvēģijā). Informācija par testēšanas rezultātiem uz jutību pret M2 blokatoriem tiek ievadīta PVO Eiropas reģiona gripas uzraudzības tīkla datu bāzē virusoloģijas datus sadaļā, taču regulāros pārskatos un publikācijās šie dati netiek iekļauti, jo zaudējuši savu aktualitāti.

 

Par rekomendācijām

Kopš 2009. gada pasaules eksperti atzinuši, ka M2 blokatoru jeb adamantāna grupas preparātu lietošana gripas ārstēšanai un profilaksei nav pamatota. Eksperti uzsvēra, ka vīrusu jutības pārbaudes dati liecina, ka gan AH3, gan AH1pdm gripas vīrusiem, kuriem ir pierādīta rezistence pret M2 blokatoriem, saglabājas jutība pret NA inhibitoriem (oseltamivir, zanamivir) un tikai atsevišķiem izolātiem tiek noteikta samazināta jutība vai pilnīga rezistence pret vienu vai abiem NA inhibitoriem. Līdz ar to kopš 2009. gada gripas ārstēšanai no šo divu grupu antivirāliem līdzekļiem tiek rekomendēti NA inhibitori (oseltamivir, zanamivir) un netiek rekomendēti M2 blokatori (amantadine, rimantadine).

Pasaules Veselības organizācija 2018. gada 7. maijā (pēc 2017. gada 14.-16. novembrī Ženēvā notikušās ekspertu sanāksmes) publicēja secinājumus par Standarta vadlīnijām smagu gripas vīrusu infekciju klīniskajai vadībai - Standard guidelines for the clinical management of severe influenza virus infections Initial Guideline Development Group (GDG) Meeting WHO HQ, Geneva, 14-16 November 2017[3]. Standarta vadlīnijās tiek rekomendēta plaši izmantojamo antivirālo medikamentu (oseltamivir un zanamivir) izpēte un neatkarīgas datu analīzes nepieciešamība. Rekomendācijās  adamantāna grupas antivirālie līdzekļi nav pieminēti.

Vairāku valstu izstrādātas rekomendācijas skaidri norāda par M2 blokatoru nepamatotu lietošanu. Piemēram, ASV Infekciju kontroles un profilakses centrs (CDC) gripas profilaksei un ārstēšanai nerekomendē lietot amantadīnu un remantadīnu, jo kopš 2003.–2004. gada sezonas lielai daļai cirkulējošo A tipa gripas vīrusu ir pierādīta rezistence pret šiem medikamentiem[4].

Atsevišķās publikācijās tiek rekomendēta kompleksā terapija, izmantojot NA inhibitorus un M2 jonu kanālu blokatorus, lai īpaši smagos gadījumos izslēgtu vīrusu rezistences ietekmi pret vienu no minēto grupu antivirāliem. Taču tiek uzsvērts, ka jāņem vērā nopietnas blaknes, ko var izraisīt amantadīns un remantadīns, jo īpaši, ka šie antivirālie medikamenti nopietnas blaknes izraisa biežāk salīdzinājumā ar NA inhibitoru izraisītajām nevēlajamām blakusparādībām.    

 

Par rekomendācijām gripas ārstēšanai Latvijā

2015. gadā Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Bērnu Infektoloģijas biedrības un Latvijas pediatru asociācijas vadošie speciālisti izstrādāja rekomendācijās gripas ārstēšanai un profilaksei - Literatūrā un uz pierādījumiem balstītas praktiskas rekomendācijas gripas profilaksei. Praktiskajās rekomendācijās iesaka izmantot neiraminidāzes (NA) inhibitorus – oseltamivir un zanamivir un neiesaka izmantot amantadīnu, kas ir M2 proteīna jonu blokators un kura darbības mehānisms ir līdzīgs remantadīna iedarbībai, jo abi šie medikamenti pieder vienai antivirālo līdzekļu grupas – adamantāniem:

 “Gripas ārstēšanai piemēroti divu veidu antivirālie medikamenti – jonu kanālu inhibitori (amantadīns) un neiraminidāzes inhibitori (oseltamivirs un zanamivirs). Amantadīns mūsdienās netiek izmantots gripas ārstēšanā sakarā ar vīrusu rezistenci pret to, kā arī medikamenta neefektivitāti pret B tipa gripas vīrusiem”.

Ņemot vērā minēto, SPKC iesaka ārstiem šobrīd vadīties pēc minētajām 2015. gadā izstrādātājām rekomendācijām - Literatūrā un uz pierādījumiem balstītas praktiskas rekomendācijas gripas profilaksei [5], kur sniegti ieteikumi gripas ārstēšanai un profilaksei gan pieaugušo, gan bērnu vecuma grupām.