Pārlekt uz galveno saturu

Zāļu patēriņš šī gada janvārī

01.03.2019.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka 2019. gada janvārī zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 4.59 milj. zāļu iepakojumu par 38.38 milj. eiro (ar PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 5.33% mazāk nekā pagājušā gada decembrī un par 14.38% vairāk nekā 2018. gada janvārī. Vispārēja tipa aptiekām janvārī tika pārdoti 4.14 milj. zāļu iepakojumu 33.48 milj. eiro vērtībā.


Ārpus Latvijas pārdotas 507 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 235 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles, par 12.74 milj. eiro, kas ir par 8% vairāk nekā pagājušā gada decembrī.


Zāļu cenu diapazons ir ļoti atšķirīgs un vidējo aritmētisko ietekmē ļoti augstas vai ļoti zemas zāļu realizācijas cenas. Turpmāk patēriņa statistikas datos norādīsim zāļu mediānas cenu, kura ekstremālās vērtības neietekmēs, jo tā rāda visu augošā vai dilstošā secībā sakārtotu zāļu cenu viduspunktu. Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu janvārī bija  8.37 eiro, savukārt mediānas cena – 5.19 eiro ar PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5.09 eiro, nereģistrētām zālēm 16.90 eiro).


Zāļu ražotāji un to pārstāvji janvārī zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 107 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 84 zālēm. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki minējuši ražošanas un loģistikas izmaksu palielināšanos, kā arī serializācijas ieviešanu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam janvārī cena samazināta vai palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).


Dati apkopoti no 84 licencētām zāļu lieltirgotavām, kas darbojās Latvijā.

 


Piezīme. Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.
Datu avots: Zāļu valsts aģentūrai iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati