Pārlekt uz galveno saturu

Vērtē ranitidīnu saturošas zāles saistībā ar NDMA klātbūtni

  Kopsavilkums

  • Pēc Eiropas Komisijas pieprasījuma Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) uzsākusi ranitidīnu saturošu zāļu vērtēšanu saistībā ar pārbaudēs konstatēto piemaisījumu N-nitrozodimetilamīnu (NDMA) dažos no šiem produktiem.
  • Ņemot vērtā šo vērtēšanu, visā Eiropā, tai skaitā Latvijā, 2019. gada septembrī un oktobrī ir veikta ranitidīnu saturošu zāļu izplatīšanas pārtraukšana. Līdz ar to šobrīd arī Latvijas zāļu lieltirgotavas vairs aptiekām neizplata ranitidīnu saturošas zāles. Aptiekās nelielā daudzumā vēl varētu būt pieejami šo zāļu krājumi.
  • Aktuālā informācija par šobrīd veiktās ranitidīnu saturošu zāļu vērtēšanas rezultātiem un par šo zāļu pieejamību tiks publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Jaunumi”, tiklīdz šī informācija būs Zāļu valsts aģentūras rīcībā.

  Balstoties uz datiem no pētījumiem ar dzīvniekiem, NDMA tiek klasificēts par iespējamu cilvēka kancerogēnu. Tas sastopams dažos pārtikas produktos un ūdenī, bet, uzņemot NDMA ļoti nelielā daudzumā, nav sagaidāms, ka tas izraisīs kaitējumu.

  EMA izvērtē datus, lai noteiktu, vai pacienti, kuri lieto ranitidīnu, ir pakļauti ar NDMA saistītam riskam, un sniegs informāciju, kolīdz tā būs pieejama.

  Ranitidīnu saturošas zāles tiek plaši lietotas, lai mazinātu kuņģa skābes veidošanos pacientiem ar tādām slimībām kā grēmas un kuņģa čūla. Tās ir pieejamas gan kā bezrecepšu, gan kā recepšu zāles.

  Ir pieejamas vairākas citas zāles, ar kurām var ārstēt tās pašas slimības, kas tiek ārstētas ar ranitidīnu un ko var lietot tā vietā.

  2018. gadā NDMA un līdzīgi savienojumi (nitrozamīni) tika konstatēti vairākās asinsspiediena zālēs, kas zināmas kā “sartāni”. Tā rezultātā tika veikta dažu produktu atsaukšana un to vērtēšana Eiropas Savienībā, pēc kuras šīm zālēm tika ieviesti jauni, stingri ražošanas nosacījumi.

  Pašlaik EMA izstrādā vadlīnijas, kā izvairīties no nitrozamīnu piemaisījumiem citās zāļu grupās. EMA turpinās sadarboties ar nacionālajām atbildīgajām iestādēm, Eiropas Zāļu un veselības aprūpes kvalitātes direktorātu (EDQM) un starptautiskajiem sadarbības partneriem, lai aizsargātu pacientus un nodrošinātu, ka tiek veikti efektīvi pasākumi šo piemaisījumu klātbūtnes novēršanai zālēs.

   

  Vairāk par šīm zālēm

  Ranitidīns pieder zāļu klasei, kas zināmas kā H2 (histamīna-2) blokatori un kuru darbības pamatā ir histamīna receptoru bloķēšana kuņģī un kuņģa skābes veidošanās mazināšana. Tās tiek lietotas, lai ārstētu un novērstu slimības, kuras izraisa pārmērīga skābes veidošanās kuņģī, piemēram, grēmas un kuņģa čūlas. Ranitidīnu saturošo zāļu reģistrāciju veikušas nacionālās atbildīgās iestādes, un tās pieejamas tablešu un injicējamu zāļu formā.

  Ranitidīns

  Vēre

  EMA/503622/2019, EMA to review ranitidine medicines following detection of NDMA. Available on the website of the European Medicines Agency. Retrieved: 15 October 2019.

  Šis raksts atrodams šajā Cito! numurā: