Pārlekt uz galveno saturu

Pērn Latvijas zāļu ražotāju apgrozījums samazinājies par 7%

14.03.2024.

2023. gadā Latvijas zāļu ražotāju kopējais saražotās produkcijas (ko veido medikamenti un citas preces) realizācijas apgrozījums bija 335,11 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, kas ir par 7% mazāk, salīdzinot ar 2022. gadu, liecina zāļu ražotāju iesniegtie valsts statistikas pārskati. Lielākā daļa no kopējās saražotās produkcijas – 90% tika eksportēta ārpus Latvijas, savukārt 10% - realizēti vietējā tirgū.

Latvijā realizēto medikamentu apjoms pērn samazinājies par 17% un bija 26,85 miljoni eiro (bez pievienotās vērtības nodokļa). Salīdzinot ar 2022. gadu, palielinājums medikamentu apgrozījumā vērojams tikai patērētāju grupā veterinārmedicīniskās prakses iestādēm – par 20%, turpretī pārējām patērētāju grupām pērn patēriņš samazinājās (zāļu lieltirgotavām – par 5%, citiem zāļu ražotājiem – par 43%, aptiekām – par 29%, ārstniecības iestādēm un citām patērētāju grupām – par 37%). Savukārt ārpus Latvijas pārdoto medikamentu apjoms pērn samazinājās par 8% un bija 275,47 miljoni eiro.

2023. gadā pirmajā vietā no zāļu ražotājiem pēc kopējā preču realizācijas apjoma bija AS ”GRINDEKS”, kam salīdzinājumā ar 2022. gadu, kopējais preču realizācijas apjoms pērn ir samazinājies par 12%. Otrajā vietā bija AS ”Olainfarm”, aiz sevis atstājot AS ”Kalceks”.

AS ”GRINDEKS” 2023. gadā ir bijusi līdera pozīcijā arī pēc pārdoto medikamentu apgrozījuma Latvijā, aiz sevis atstājot AS ”Olainfarm” un AS ”Kalceks”.


Datu avots: zāļu ražotāju iesniegtie valsts statistikas pārskati.

Komersantu sniegtie realizācijas dati ir komercnoslēpums un līdz ar to uzskatāmi par ierobežotas pieejamības informāciju, pamatojoties uz Informācijas atklātības likuma 7. pantu un saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras rīkojumu “Par ierobežotas pieejamības informāciju”.