Pārlekt uz galveno saturu

Maijā zāļu patēriņš palielinājies par 5%

30.06.2023.

Informējam, ka šī gada maijā zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 3,99 miljonus zāļu iepakojumu par 43,25 milj. eiro (bez PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 5% vairāk nekā šī gada aprīlī un par 14% vairāk nekā pērnā gada maijā. Vispārēja tipa aptiekām maijā tika pārdoti 3,57 milj. zāļu iepakojumu 36,51 milj. eiro vērtībā.

Ārpus Latvijas pārdotas 393 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 219 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles, par 5,71 milj. eiro, kas ir par 4% mazāk nekā šī gada aprīlī.

Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu maijā bija 10,84 eiro, savukārt mediānas cena – 6,11 eiro bez PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5,88 eiro, nereģistrētām zālēm 18,40 eiro).  

Zāļu ražotāji un to pārstāvji maijā zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 23 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 31 zālei. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki galvenokārt minējuši ražošanas un loģistikas izmaksu pieaugumu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam maijā cena palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).

Dati apkopoti no 81 licencētas zāļu lieltirgotavas, kas darbojās Latvijā.

Piezīme. Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.

Datu avots: Zāļu valsts aģentūrai iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati