Svarīga informācija

Meds75+ – informācija par zālēm pacientiem 75+

Aktīvās vielas A-Z
 • Va

 • Valsartanum
  A klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem. Uzraugiet nieru darbību farmakoterapijas laikā. Nelietojiet vienlaicīgi ar pretsāpju līdzekļiem ar pretiekaisuma iedarbību.
 • Ve

 • Verapamili hydrochloridum
  D klase
  Izvairieties no lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Izmantojiet tikai īpašos gadījumos. Samaziniet devu pat vidēji smagu nieru darbības traucējumu gadījumā. Būtiskas blakusparādības ietver bradikardiju, aizcietējumus, sirds mazspēju un pietūkumu. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību, īpaši ar digoksīnu un beta blokatoriem. Zāļu lietošanas laikā izvairieties no greipfrūtu lietošanas uzturā.
 • Vi

 • Vilanterolum
  A klase
  Piemērots gados vecākām personām. Rada simpatomimētisko iedarbību. Var izraisīt hipokaliēmiju.
 • Vildagliptinum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Nav piemērots pacientiem ar aknu mazspēju. Samaziniet devu pat vidēji smagu nieru darbības traucējumu gadījumā.

Apzīmējumi

A klase A (zaļš): piemērotas gados vecākiem cilvēkiem. Zāles var lietot tāpat kā gados jaunāki pacienti. Ar vecumu saistītās izmaiņas neietekmē zāļu devu vai lietošanas biežumu, un blakņu raksturojums ir tāds pats kā jaunākiem pacientiem.

B klase B (pelēks): par šo zāļu lietošanu vecākiem cilvēkiem ir maz pētījumos iegūtu pierādījumu, praktiskas pieredzes vai datu par efektivitāti.

C klase C (dzeltens): piemērotas lietošanai gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus. Šīs zāles var lietot gados vecākiem cilvēkiem, taču var būt nepieciešams samazināt to devu vai lietošanas biežumu vieglu vai vidēju nieru darbības traucējumu vai būtiska zāļu mijiedarbības vai blakņu riska dēļ.

D klase D (sarkans): izvairieties no šo zāļu lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Lietošana pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos vai vienreizējas devas veidā. Ar vecumu saistītās izmaiņas pakļauj gados vecākus cilvēkus nevēlamu un bīstamu reakciju riskam šo zāļu lietošanas gadījumā. Blakņu risks parasti pārsniedz zāļu lietošanas sniegtos ieguvumus.

Meds75+ datu avots ir Somijas zāļu aģentūra Fimea (licencēti ar CC BY 4.0 licenci).
Dati atjaunināti 30.03.2021.