Svarīga informācija

Meds75+ – informācija par zālēm pacientiem 75+

Aktīvās vielas A-Z
 • Ga

 • Gabapentinum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Sedatīvs. Samaziniet devu pat vieglu nieru darbības traucējumu gadījumā. Īpaši ņemiet vērā centrālās nervu sistēmas blakusparādības. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību absorbcijas fāzē.
 • Galantamini hydrobromidum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Var izraisīt HOPS paasinājumu. Paaugstina sirds vadīšanas traucējumu, piemēram, bradikardijas, risku. Ņemiet vērā blakusparādības, kas ietekmē kuņģa-zarnu traktu. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību. Antiholīnerģiskās zāles samazina Alcheimera slimības zāļu efektivitāti.
 • Gl

 • Glimepiridum
  D klase
  Izvairieties no lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Ilgstošas darbības sulfonilurīnvielas atvasinājums. Blakusparādību risks palielinās, pasliktinoties nieru un aknu darbībai. Nelietot pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību. Ņemiet vērā ilgstošas hipoglikēmijas risku.
 • Glyceroli trinitras
  Lietojot kā "Sirds līdzekļi"
  A klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem. Ņemiet vērā pazemināta asinsspiediena un ortostatiskas hipotensijas iespējamību.
 • Glycinum
 • Glycopyrronii bromidum
  A klase
  Piemērots gados vecākām personām. Antiholīnerģisks. Ņemiet vērā iespējamās sistēmiskās blakusparādības.
 • Gu

 • Guaifenesinum
  B klase
  Nav pētījumu par klīnisko pieredzi vai efektivitāti.

Apzīmējumi

A klase A (zaļš): piemērotas gados vecākiem cilvēkiem. Zāles var lietot tāpat kā gados jaunāki pacienti. Ar vecumu saistītās izmaiņas neietekmē zāļu devu vai lietošanas biežumu, un blakņu raksturojums ir tāds pats kā jaunākiem pacientiem.

B klase B (pelēks): par šo zāļu lietošanu vecākiem cilvēkiem ir maz pētījumos iegūtu pierādījumu, praktiskas pieredzes vai datu par efektivitāti.

C klase C (dzeltens): piemērotas lietošanai gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus. Šīs zāles var lietot gados vecākiem cilvēkiem, taču var būt nepieciešams samazināt to devu vai lietošanas biežumu vieglu vai vidēju nieru darbības traucējumu vai būtiska zāļu mijiedarbības vai blakņu riska dēļ.

D klase D (sarkans): izvairieties no šo zāļu lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Lietošana pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos vai vienreizējas devas veidā. Ar vecumu saistītās izmaiņas pakļauj gados vecākus cilvēkus nevēlamu un bīstamu reakciju riskam šo zāļu lietošanas gadījumā. Blakņu risks parasti pārsniedz zāļu lietošanas sniegtos ieguvumus.

Meds75+ datu avots ir Somijas zāļu aģentūra Fimea (licencēti ar CC BY 4.0 licenci).
Dati atjaunināti 30.03.2021.