Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

Uztura rekomendācijas

Apstiprināts Zāļu valsts aģentūrā

2020.gada 19.jūnijā ar lēmumu nr.1-50/410

Izvērsts apstiprināmās medicīniskās tehnoloģijas apraksts

Uztura rekomendācijas

1. Vispārēji jautājumi

Uztura rekomendāciju medicīniskā tehnoloģija ir ilglaicīgs, neinvazīvs process, kas ietver pilnīgu, detalizētu pacienta organisma novērtējumu un kopskatu uz pacienta veselību, un atbilstošu uztura rekomendāciju pielietošanu pacienta veselības saglabāšanā vai uzlabošanā.

Pētījumi ir apstiprinājuši, ka šāda uztura rekomendāciju medicīniskās tehnoloģijas (turpmāk tekstā - MT) atbilstoša un agrīna pielietošana ir svarīga vairāku saslimšanu profilaksē, ārstēšanā un rehabilitācijas procesā.

Vēsturiski pasaules medicīnas praksē uztura rekomendāciju MT tiek izmantota jau kopš 1910. gada, kad tika atklāti atsevišķi vitamīni un to trūkuma loma dažādu epidemioloģisko saslimšanu gadījumos. Vitamīnu trūkums galvenokārt tika ārstēts, ieviešot uztura izmaiņas slimnieku ikdienā.

MT mērķis ir nodrošināt pacientu ar veselīga un sabalansēta uztura uzņemšanu vai uzņemšanas rekomendācijām atbilstoši viņa veselības stāvoklim un vajadzībām.

MT laikā tiek izvērtēta pacienta spēja plānot savu ēdienkarti un patstāvīgi ēst. Ārstniecības persona, uzsākot MT pielietošanu, detalizēti iepazīstas ar pacienta ēdienkarti un izvērtē, kādas izmaiņas ir nepieciešamas. Ārstniecības persona pacienta novērtēšanas procesā iepazīstas ar iepriekš veikto izmeklējumu rezultātiem, īpašu uzmanību vēršot uz iespējamajām brīdinājuma pazīmēm vai atsevišķām MT kontrindikācijām, piemēram, organiski psihiskie traucējumi vai barības vada nosprostojums. Pēc iepazīšanās ar pacienta veselības stāvokli un vajadzībām ārstniecības persona sniedz pacientam uztura rekomendācijas un, nepieciešamības gadījumā, izveido uztura plānu, pēc kā vadoties, iespējams panākt slimības simptomu atvieglojumu vai pacienta veselības stāvokļa uzlabošanos un novērst simptomu saasināšanos.

MT mērķis ilgtermiņā ir pacienta stāvokļa uzlabojums, uztura nepietiekamības neesamība vai pacienta individuālo vai ārsta rekomendēto mērķu sasniegšana.

Izpildot MT rekomendācijas, pacienta mērķi, spēja uzņemt pārtiku, izvēlēties veselīgas maltītes var mainīties, tādēļ nepieciešamības gadījumā MT var veikt atkārtoti, ievērojot pacienta attiecīgā brīža veselības stāvokli.

2. MT Realizācija un nosacījumi

MT izmantojama pacientiem dažādos vecuma posmos, kuri sirgst ar tādām slimībām kā pirmā vai otrā tipa cukura diabēts un citas vielmaiņas slimības, podagra, nieru mazspēja u.c. nieru saslimšanas, sirds un asinsvadu slimības, aizkuņģa dziedzera slimības, dažādas kuņģa un zarnu trakta saslimšanas, anēmijas, audzēji u.c. saslimšanas vai uzturvielu deficīti.

MT izmantojama arī praktiski veseliem cilvēkiem, aktīvā dzīvesveida piekritējiem un sportistiem, kas vēlas uzlabot vai saglabāt veselību, iegūt zināšanas par veselīgu un sabalansētu uzturu, zaudēt lieko svaru u.c. gadījumos.

2.1. MT pielietošanas indikācijas

MT, izmantojot dažādas metodes (piemēram, uztura plāna sastādīšana, parenterālā uztura devu noteikšana, rekomendācijas ikdienas uztura izmaiņām u.c.), var būt efektīva šādiem pacientiem:

● pacientiem ar dažādām kuņģa un zarnu trakta saslimšanām (gastrīts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, glutēnu enteropātija, akūts pankreatīts, īsās zarnas sindroms, Krona slimība, u.c.);

● pacientiem ar vielmaiņas slimībām (ateroskleroze, pirmā un otrā tipa cukura diabēts, aptaukošanās, podagra u.c.);

● pacientiem ar sirds un asinsvadu un elpošanas sistēmas slimībām (sirds mazspēja, reimatisms, kardiālā kaheksija u.c.);

● pacientiem ar nieru slimībām (akūts vai hronisks glomeluronefrīts, akūta vai hroniska nieru mazspēja, nefrotiskais sindroms u.c.);

● pacientiem ar hipertensiju;

● pacientiem ar psihiskām slimībām (ēšanas traucējumi u.c.);

● pacientiem ar onkoloģiskām slimībām;

● pacientiem ar locītavu slimībām (osteoporoze, artroze);

● pacientiem ar vairogdziedzera slimībām;

● pacientiem ar nervu slimībām (migrēna, multiplā skleroze, Alcheimera slimība, epilepsija u.c.);

● pacientiem ar ādas slimībām (neirodermīts, zvīņēde, nātrene u.c.);

● pacientiem ar acu slimībām (katarakta, tīklenes deģenerācija u.c.);

● pacientiem ar dažādām anēmijām (dzelzs deficīta anēmija, B12 vitamīna deficīta anēmija, folskābes deficīta anēmija u.c.);

● pacientiem ar audzējiem;

● pacientiem ar iegūtu imūndeficīta sindromu (AIDS);

● pacientiem, kam nepieciešama enterālā vai parenterāla barošana;

● pacientiem ar uztura alerģijām;

● pacientiem pirms un pēc ķirurģiskajām operācijām;

● pacientiem ar palielinātu fizisko slodzi;

● pacientēm grūtniecības vai zīdīšanas periodā;

● pacientiem ar palielinātu vai samazinātu ķermeņa masu;

● pacientiem ar citiem veselības traucējumiem vai diskomfortu pēc konkrētu uztura produktu lietošanas uzturā;

● pacientiem, kas vēlas uzlabot veselību vai apgūt veselīga uztura pamatprincipus.

2.2. Kontrindikācijas

MT netiek pielietota, ja pacientam ir destruktīvas tieksmes vai psihiski nestabils stāvoklis, organiski psihiskie traucējumi (piem., demence) un zemas kognitīvās spējas (šajos gadījumos indikācijas aprūpētāja apmācībai).

Atkarībā no pacienta veselības stāvokļa, pastāv kontrindikācijas vienas vai vairāku MT metodiku pielietošanai. Piemēram, pacientiem ar nieru mazspēju kā MT sastāvdaļa netiks pielietotas diētas ar augstu olbaltumvielu daudzumu.

2.3. Brīdinājumi MT veikšanai

Smagi slimu pacientu MT jāsaskaņo ar ārstējošo ārstu vai visu rehabilitācijas komandas ārstu sastāvu pirms tās pielietošanas.

2.4. Iespējamās komplikācijas

MT neatbilstošs pielietojums var radīt komplikācijas šādiem pacientiem:

● pacientiem ar alerģijām (krustenisko alerģiju izpausmes);

● pacientiem ar kuņģa un zarnu trakta saslimšanām (caurejas, aizcietējumi, skābju un sārmu līdzsvara izmaiņas, uzturvielu uzsūkšanās traucējumi, infekcijas u.c.);

● pacientiem ar vielmaiņas slimībām (žultsakmeņu veidošanās, hiperglikēmija, hipoglikēmija u.c.);

● pacientiem ar nieru slimībām (skābju un sārmu līdzsvara izmaiņas, dehidratācija, proteīnūrija u.c.);

● pacientiem ar sirds slimībām (tūskas, hipertensija, kaheksija u.c.);

● pacientiem ar vairogdziedzera slimībām (tireotoksikoze, aptaukošanās, novājēšana u.c.);

● pacientiem ar plaušu slimībām (novājēšana, alerģiskas reakcijas, astmas lēkmes);

● pacientiem ar nervu slimībām (migrēna, epilepsijas lēkmes u.c.);

● pacientiem ar ādas slimībām (akūts dermatīts, nieze, ādas apsārtums u.c.);

● pacientiem ar anēmijām (uzturvielu deficīts u.c.);

● pacientiem ar audzējiem (uzturvielu deficīts, novājēšana, aptaukošanās u.c.);

● pacientiem ar iegūtu imūndeficīta sindromu (uzturvielu deficīti, nespēks, infekcijas, caurejas, novājēšana u.c.);

● pacientiem ar mākslīgo ēdināšanu (infekcijas, uzturvielu deficīti, zarnu bārkstiņu funkciju atrofija u.c.);

● pacientiem pirms vai pēc ķirurģiskajām operācijām (uzturvielu deficīts, caurejas, aizcietējumi, skābju un sārmu līdzsvara izmaiņas, novājēšana u.c.);

● pacientēm grūtniecības vai zīdīšanas periodā (gestācijas diabēts, folskābes deficīts, dzelzs deficīta anēmijas u.c.).

2.5. MT īpašām pacientu grupām

MT var veikt bērniem, grūtniecēm, senioriem. Ārstniecības personai ir pienākums izskaidrot MT gaitu, ņemot vērā šī pacienta vecumu un brieduma pakāpi.

3. MT pielietošana

Pacientam MT pielietošanu var nozīmēt sekojošas ārstniecības personas- gastroenterologs, ģimenes ārsts, ķirurgs, onkologs, pediatrs, neirologs, dermatologs, alergologs, endokrinologs, ginekologs, kardiologs, ergoterapeits, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, nefrologs u.c.

3.1. Periods pirms MT uzsākšanas

Pirms MT izpildes uzsākšanas pacients tiek informēts par MT norisi un viņam tiek izklāstīts sagaidāmais rezultāts. Pacients tiek informēts par to, ka pieturēšanās ārstniecības personas izstrādātajām vadlīnijām vai uztura plāniem ir saskaņā ar viņa vai viņa ārsta sniegto informāciju par saviem simptomiem, slimību vēsturi un tā brīža veselības stāvokli.

Ja pacients nav pie samaņas, ārstniecības persona konsultējas ar ārstējošo ārstu un pacienta tuviniekiem par MT uzsākšanu.

3.2. MT norise

MT tiek sākta ar pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanu. Pacienta vispārējā veselības stāvokļa un sociālās situācijas (dzīves apstākļi, ģimenes līdzdalība atveseļošanās procesā utt.) izvērtējums ietver gan pacienta slimības vēstures datu analīzi, gan citu ārstēšanās un rehabilitācijas procesā iesaistīto ārstniecības personu izmeklējumu rezultātu un slēdzienu analīzi.

Ārstniecības persona pacienta novērtēšanas procesā iepazīstas ar iepriekš veikto izmeklējumu rezultātiem, īpašu uzmanību vēršot uz iespējamajām brīdinājuma pazīmēm vai atsevišķu MT kontrindikācijām.

Ārstniecības persona iepazīstas ar ārsta slēdzienu par pacienta pamata klīnisko diagnozi, kā arī vērš uzmanību uz pavadošajām saslimšanām, alerģijām, veiktajām analīzēm, iespējamajām brīdinājuma pazīmēm.

No pacienta slimības vēstures ārstniecības personai nepieciešams uzzināt par slimības gaitu, pašreizējo un iepriekšējo ārstēšanu, tās rezultātiem.

Ārstniecības persona izvērtē brīdinājuma pazīmju un kontrindikāciju esamību gan atsevišķām MT metodēm, gan iespējamajām absolūtām kontrindikācijām un nepieciešamību pēc citu speciālistu konsultācijām.

Ja ārstniecības persona strādā multiprofesionālas komandas ietvaros (piem., rehabilitācijas komanda), tad komandas apspriedes laikā ārstniecības persona iegūst, izvērtē un analizē pārējo komandas locekļu (ārstu; fizioterapeita, ergoterapeita, logopēda; medicīnas māsas; klīniskā psihologa; sociālā darbinieka u.c.) veikto izmeklēšanu rezultātus.

Balstoties uz iegūto informāciju, ārstniecības persona pacientam izvēlas atbilstošu MT metodi - izveido uztura plānu, nosaka pārtikas uzņemšanas devas un to sadalījumu dienas laikā, sniedz vispārējas rekomendācijas par veselīga uztura pamatprincipiem, pārtikas pagatavošanas metodēm un veselības stāvoklim atbilstošu maltīšu sadalījumu vai citas MT metodes atbilstoši 2.1. punktā minēto pacientu vajadzībām.

Katram pacientam, ņemot vērā viņa sūdzības un objektīvo atradni, klīnisko diagnozi, vecumu un dzimumu, un citus individuālos faktorus, balstoties uz zināšanām par uztura fizioloģisko pamatu un iedarbību tiek izvēlētas un individuāli piemērotas atbilstošas un efektīvas MT metodes.

3.3. MT izpildes periods

Pēc vizītes pie ārstniecības personas pacients ievēro ieteiktās rekomendācijas. To var darīt pats pacients, patstāvīgi plānojot un gatavojot savas maltītes. Smagākos gadījumos (zīdaiņiem, pacientiem ar kustību traucējumiem vai pacientiem bezsamaņā u.c.) maltīšu gatavošanu var veikt atbalsta persona vai rehabilitācijas komandas dalībnieki un medicīnas iestādes darbinieki (ārsti, pavāri, māsas u.c.) vai arī ārstējošā ārsta vadībā tiek izrakstīti atbilstoši barošanas maisījumi enterālai vai parenterālai ievadei.

Atbilstoši pacienta ārsta norādījumiem un veselības stāvoklim, tiek veikta pacienta novērošana. Novērošanas periods var būtiski mainīties atkarībā no pacienta slimības, tās gaitas un komplikācijām.

Gadījumos, kad nepieciešamību pēc MT nozīmējis ārstējošais ārsts, novērošana jāveic atbilstoši ārsta norādēm.

Ja pacients pie ārstniecības personas griezies profilakses nolūkos (ar mērķi zaudēt svaru, uzlabot veselību u.c. gadījumos), tad MT izpildes laikā pacienta atkārtota novērošana var notikt pēc pacienta iniciatīvas.

Nepieciešamības gadījumā, pacients un ārstniecības persona vienojas par atkārtotām vizītēm pēc noteikta laika perioda.

4. Ārstniecības personas, viņu vispārējā un papildus kvalifikācija, kas nepieciešama MT realizācijai.

MT veic sertificēts uztura speciālists - ārstniecības persona, kas ieguvusi otrā līmeņa profesionālo augstāko medicīnisko izglītību, darbojas atbilstoši savai kompetencei ārstniecībā, kā arī nokārtojis Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas eksāmenu un ieguvis sertifikātu atbilstoši Ministru kabineta 2012.gada 18.decembra noteikumiem Nr.943 " Ārstniecības personu sertifikācijas kārtība".

MT var veikt arī ārsts-dietologs - ārstniecības persona, kas ieguvusi otrā līmeņa profesionālo augstāko medicīnisko izglītību, darbojas atbilstoši savai kompetencei ārstniecībā, kā arī nokārtojis sertifikāciju dietologa specialitātē atbilstoši Ministru kabineta 2012.gada 18.decembra noteikumiem Nr.943 " Ārstniecības personu sertifikācijas kārtība", kas stājās spēkā 2013. gada 1. janvārī. Atšķirībā no uztura speciālista, dietologs pacientam var ieteikt lietot arī medikamentus vai uztura bagātinātājus, ja tādi ir nepieciešami.

5. MT nodrošināšanai nepieciešamie resursi

MT realizācijā var izmantot tikai likumīgi Latvijas tirgū izmantojamus ārstniecības līdzekļus saskaņā ar to pielietošanu nosakošajiem normatīvajiem aktiem.

5.1. Ārstniecības līdzekļi un izmantojamie materiāli

MT balstās uz pārtikas produktu vai diētiskās pārtikas izmantošanu pacienta veselības saglabāšanā, uzlabošanā vai profilaksē. MT laikā ārstniecības persona iesaka pārtikas produktu lietošanu, devas un biežumu atbilstoši pacienta veselības stāvoklim.

Pacientiem ar veselības traucējumiem tiek ieteikta diētiskā pārtika ar palielinātu vai samazinātu kaloriju daudzumu, palielinātu vai samazinātu olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu vai šķiedrvielu daudzumu.

Uztura speciālists ņem vērā pacienta lietotos medikamentus, to devas un iespējamās blaknes, bet nerekomendē mainīt medikamentu devas vai lietot kādus citus medikamentus papildus pacienta ārstējošā ārsta norādījumiem.

Ārsts-dietologs ņem vērā pacienta lietotos medikamentus, to devas un iespējamās blaknes, nepieciešamības gadījumā var ieteikt (izrakstīt) lietot medikamentus vai uztura bagātinātājus.

5.2. Telpas un to aprīkojums

MT realizē telpās, kas atbilst Latvijas Republikas likumu un citu normatīvo aktu prasībām ambulatorā vai stacionārā ārstniecības iestādē. Jānodrošina optimāli vides faktori: gaisa temperatūra, kvalitāte, gaisma.

MT praktiski veseliem cilvēkiem var tikt veikta kā telemedicīnas pakalpojums, kur MT tiek nodrošinātas arī rakstiski vai video zvana formātā. Šādos gadījumos ārstniecības personai ir jānodrošina, ka pacients spēj informēt ārstniecības personu par savu veselības stāvokli tādā apmērā, kā tas notiktu klātienē, atbilstoši 3.1. un 3.2. punktam.

5.2.1. Darbam nepieciešamais kabineta aprīkojums:

- svari;

- auguma mērītājs;

- mērlente;

- kušete vai krēsls;

- dators

5.2.2. Papildus ieteicamais aprīkojums:

- kalipers;

- svari personām ar īpašām vajadzībām;

- bioimpedances svari vismaz līdz 270kg ar programmnodrošinājumu vai bioimpedances svari ar datorprogrammu;

- bērnu un zīdaiņu svari;

- zīdaiņa/ bērna auguma mērītājs;

- ēdināšanas organizēšanas datorprogramma (ar iekļautiem alergēniem);

- galda svari produktiem;

- pacienta uztura dienasgrāmata;

- izdales materiāli.

 

 

 

SIA “Life Apps“

2020.gada 21.janvārī

 

 

Saskaņots ar Diētas ārstu asociāciju

2020.gada 27.martā