Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

2. Redzes korekcijas un pēcaprūpes nozīmēšana optometrista praksē

Apstiprināts Zāļu valsts aģentūrā

2020.gada 25.jūnijā ar lēmumu Nr.1-50/416

Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

I Ievads

Precīza redzes korekcija un pēcaprūpe ir nozīmīgs faktors pacienta dzīves kvalitātes nodrošināšanai. Redzes korekcija ir aktuāla visu vecumu pacientiem – sākot ar iedzimtu patoloģiju un redzes ametropiju korekciju līdz dzīves laikā iegūtu acs refraktīvo defektu un dažādu acu un vispārējo slimību izraisītu redzes asuma un uztveres traucējumu kompensāciju.

Medicīniskā tehnoloģija (turpmāk - MT) „Redzes korekcijas un pēcaprūpes nozīmēšana optometrista praksē” ir definējama kā optometrista individuāli nozīmētās rekomendācijas iespējami labākās redzes kvalitātes nodrošināšanai, balstoties uz redzes funkciju pārbaudes rezultātiem, redzes korekcijas izvēles iespējām un pacienta vajadzībām.

MT ieviešanas mērķis ir nodrošināt profesionāli pamatotu, atbilstošu, uz redzes funkciju izvērtējuma rezultātiem un pacienta vajadzībām balstītu redzes korekcijas iespēju novērtēšanu, nozīmēšanu un realizēšanu.

MT ieviešanas paredzamais rezultāts: atbilstošas redzes korekcijas rezultātā tiek uzlabotas redzes funkcijas, dzīves kvalitāte un darba spējas. Optometrista kompetences ietvaros realizēta pēcaprūpe palīdz labvēlīgi ietekmēt redzes funkciju attīstību un saglabāšanu.

II MT pielietojuma iespējas un nosacījumi

MT paredzēta pielietošanai optometrijā, nozīmējot redzes korekciju vai pēcaprūpi pēc redzes pārbaudē iegūtiem redzes sistēmas izmeklējuma rezultātiem. Redzes korekcija tiek nozīmēta tikai pēc atbilstošas izmeklēšanas – pacienta redzes vajadzību apzināšanas un redzes funkciju novērtēšanas, izmantojot standarta un specifiskās redzes izmeklējumu metodes. Redzes korekcija tiek realizēta ar optiskajām briļļu lēcām vai kontaktlēcām, kas tiek nozīmētas, izrakstot redzes korekcijas recepti. Receptē precīzai redzes korekcijas dokumentēšanai un nolasīšanai izmanto standarta, starptautiski pieņemtus, optisko lēcu parametru rādītājus – sfērisko stiprumu dioptrijās, cilindrisko stiprumu dioptrijās un cilindra ass virzienu grādos, prizmatisko stiprumu dioptrijās un prizmas bāzes virzienu.

Briļļu receptēs norāda starpzīlīšu attālumu, briļļu lēcu centrēšanas parametrus, briļļu lēcu veidu un briļļu lietošanas mērķi un režīmu.

Prizmatiskās korekcijas receptē papildus briļļu optiskajiem stiprumiem norāda arī katrai acij atbilstošās lēcas prizmas stiprumu prizmatiskajās dioptrijās un prizmas bāzes virzienu.

Kontaktlēcu receptēs norāda kontaktlēcu tehniskos parametrus, rekomendēto kontaktlēcu lietošanas režīmu, kopšanas līdzekļu lietojumu un pēcaprūpes plānu. Kontaktlēcu receptē norāda arī rekomendēto kontaktlēcu ražotāju un lēcu zīmolu, jo nozīmēto kontaktlēcu individuālo saderību nosaka ne tikai lēcu tehniskie rādītāji, bet arī materiāls, tā apstrāde un dizaina nianses, ko neapraksta standarta parametri.

Pēcaprūpes nozīmēšana ir katras redzes pārbaudes rezultāts, kas ietver tālākas redzes aprūpes rekomendācijas, atkārtotas redzes pārbaudes plānu, pēc nepieciešamības – starpdisciplinārās sadarbības nodrošināšanu un optometrista dokumentācijas sagatavošanu.

Indikācijas:

  • ametropijas, t.sk. arī augstas pakāpes ametropijas, anizometropijas u.c.;
  • binokulārās redzes traucējumi (t.sk. nistagma kompensēšana);
  • acs akomodācijas traucējumi, t.sk. presbiopija;
  • redzes pārslodzes radītas sūdzības, astenopijas.

Kontrindikācijas:

  • acu un vispārējo slimību vai patoloģiju gadījumi, kas ietekmē redzes funkcijas un uztveri, akūtu epizožu brīžos, līdz situācija stabilizējas;
  • redzes pārbaudes brīdī pacients atrodas zāļu, toksisku vielu, narkotisku vielu ietekmē vai alkohola reibumā;
  • specifisku redzes funkciju novērtēšanas testu pielietošana gadījumos, kurus norādījis ražotājs (piemēram, epilepsijas gadījumā mirgojošu testu lietošanas ierobežojums).

Komplikācijas un iespējamās blakusparādības:

  • redzes korekcijas lietošanas uzsākšana vai korekcijas maiņa var radīt psiholoģisku spriedzi un redzes diskomfortu līdz adaptācijai jaunajam stāvoklim;
  • atkarībā no korekcijas veida un redzes sistēmas neiroelasticitātes, adaptācijas periods ir individuāls gan laika (no dažām stundām līdz divām nedēļām), gan simptomu (acu nogurums, redzes kvalitātes diskomforts, vieglas galvassāpes u.c.) ziņā.

Pielietošanas jomas

1. Acs ametropiju gadījumi

Redzes korekcijas mērķis ir uzlabot optisko attēlu uz acs tīklenes, izmantojot optisko lēcu īpašības. Miopijas korekcijai tiek pielietotas atbilstoša stipruma sfēriskas, negatīva optiskā stipruma briļļu lēcas un kontaktlēcas. Miopijas korekcijai un progresēšanas kontrolei bērniem var tikt pielietotas specializētas miopijas progresēšanu kontrolējošas briļļu lēcas un kontaktlēcas (t.sk. ortokeratoloģijas lēcas). Hipermetropijas korekcijai tiek pielietotas atbilstoša stipruma sfēriskās, pozitīva optiskā stipruma briļļu lēcas un kontaktlēcas. Astigmātisma gadījumā korekcijā tiek izmantotas cilindriskas briļļu lēcas, kurās divos perpendikulāros meridiānos optiskais stiprums atšķiras, un dažādu dizainu kontaktlēcas. Lēcas piemeklē atbilstoši astigmātisma veidam, pakāpei un ass virzienam.

2. Binokulārās redzes traucējumi

Optisko korekciju var nozīmēt, lai līdzsvarotu un stabilizētu abu acu motoro sadarbību un uzlabotu fiksācijas precizitāti. Primārais uzdevums ir labot acs refrakcijas kļūdu, pēc nepieciešamības nozīmējot papildu prizmatisko korekciju vai optisko stiprumu tuvumam (aditīvu). Korekcijas nozīmēšanas algoritms ir atkarīgs no binokulārās redzes traucējuma veida, cēloņa, pacienta vecuma, sūdzībām un vēlmēm. Binokulārās redzes traucējumu (tai skaitā nistagma) korekcija ar prizmatiskās komponentes iekļaušanu tiek nozīmēta tikai pēc redzes funkciju pārbaudes un terapijas efektivitātes novērtēšanas. Anizometropijas gadījumā, kad briļļu korekcija nevar nodrošināt stabilas binokulārās funkcijas, priekšroka var tikt dota optiskajai korekcijai ar kontaktlēcām, nepilnai briļļu korekcijai vai korekcijai ar izeikoniskām lēcām (specializētas lēcas, kas izmaina attēla palielinājumu uz acs tīklenes).

3. Acs akomodācijas traucējumi

Optiskā korekcija var stimulēt vai pavājināt akomodācijas darbību, atkarībā no traucējumu veida. Korekcijas nozīmēšanas algoritms ir atkarīgs no traucējuma veida, cēloņa, akomodācijas un verģences sistēmas savstarpējās mijiedarbības, pacienta vecuma un sūdzībām. Akomodācijas pavājināšanās vai zuduma gadījumos tiek nozīmēta optiskā korekcija darbam tuvumā ar atbilstoša aditīva norādi korekcijas receptē.

4. Redzes pārslodzes radītu sūdzību mazināšana

Neliela pozitīva optiskā stipruma aditīva lēcas izmanto, lai apzināti atslogotu redzes sistēmas darbību tuvuma uzdevumu veikšanai. Preventīvi šāda redzes slodzi atvieglojoša korekcija var tikt nozīmēta arī emetropijas gadījumā pacientam ar stabilām redzes funkcijām. Korekcijas nozīmēšanas algoritms atkarīgs no pacienta sūdzībām, redzes slodzes un darba vides ergonomiskajiem aspektiem.

Pacientu informēšana

Redzes funkciju novērtēšana tiek veikta ar pacienta vai tā likumīgā aizbildņa piekrišanu, ja pacients ir bērns līdz 14 gadu vecumam. Pacients tiek informēts par izmeklējuma gaitu, iegūtajām atradnēm un to nozīmi. Pacientam sniegtā informācija tiek izskaidrota un pamatota.

III MT metodes apraksts

Briļļu korekcijas un lietošanas režīma nozīmēšana

Optometrists nozīmē briļļu korekciju, ņemot vērā pacienta ikdienas vajadzības, darba specifiku un dzīves stilu, izmantojot proves lēcas, vadoties pēc redzes funkciju novērtējuma rezultātiem un izmantojot lēcu paraugus, pielietojot testus, sertificētus optometriskos instrumentus, ierīces diagnostikai, un uzskates materiālus. Optometrists saprotami nodrošina informācijas nodošanu pacientam un optometrista atbalsta personālam par konkrētas briļļu tehnoloģijas pielietošanas nepieciešamību, pierakstus veicot salasāmā rokrakstā vai fiksējot elektroniskā sistēmā. Dokumentācijā optometrists norāda pacientam piemērotāko briļļu korekciju, nosakot līdzekļa lietošanas režīmu. Optometrists iesaka pacienta vajadzībām atbilstošus briļļu ietvaru veidus, briļļu lēcu tehnoloģijas, materiālus, pārklājumus vai filtrus un izvērtē briļļu ietvaru un lēcu saderību. Prizmatiskās korekcijas nozīmēšanas gadījumā optometrists iesaka pacientam piemērotāko prizmatiksās korekcijas tehnoloģisko risinājumu. Sniegtās norādes tiek fiksētas receptē un pacienta kartē.

Kontaktlēcu korekcijas un lietošanas režīma nozīmēšana

Pirms kontaktkorekcijas nozīmēšanas, optometrists mērķtiecīgi izvēlas un pielaiko kontaktlēcu korekcijas veidu, materiālu, parametrus, kā arī kopšanas un mitrināšanas līdzekļus, ņemot vērā pacienta vajadzības, redzes funkciju un acs veselības stāvokli, pielietojot testus, sertificētus optometriskos instrumentus, ierīces un vielas diagnostikai. Izskaidro pacientam viņam individuāli nozīmētās kontaktkorekcijas līdzekļu priekšrocības un riskus, lai nodrošinātu pacienta līdzestību un drošu kontaktkorekcijas lietošanas procesu.

Nozīmējumā norāda pacientam atbilstošus kontaktlēcu optiskos parametrus, kontaktlēcu lietošanas un nomaiņas režīmu, kā arī piemērotus kontaktlēcu kopšanas līdzekļus. Kontaktkorekcijas novērtējums tiek fiksēts pacienta kartē.

Optometrists apmāca pacientu lietot un kopt kontaktlēcas un nodrošina pacientam visu nepieciešamo informāciju par kontaktlēcu nomaiņu, kopšanu, uzglabāšanu un lēcu uzglabāšanas konteinera kopšanu. Veicot kontaktlēcu lietošanas un kopšanas apmācību, optometrists iemāca pacientam piemērotāko kontaktlēcu ielikšanas un izņemšanas tehniku, novērtējot iemācīto darbību apguves līmeni. Optometrists iesaka palīglīdzekļus drošai un ērtai kontaktlēcu lietošanai un norāda pieejamās papildu palīdzības saņemšanas vietas. Kontaktkorekcijas nozīmēšana ietver obligāto rīcības plānu ārkārtas situācijās un līdzestības nepieciešamības pamatojumu.

Pēcaprūpes nozīmēšana

Pēcaprūpe iekļauj redzes korekcijas novērtējumu, problēmsituāciju novēršanu un atkārtotās redzes pārbaudes nozīmēšanu.

IV MT realizācijas materiāli tehniskais nodrošinājums

Ārstniecības personas

Redzes korekcijas un pēcaprūpes nozīmēšanu var veikt sertificēts optometrists (n114), kas apguvis medicīniskās tehnoloģijas lietošanai nepieciešamās zināšanas un iemaņas pamata vai tālākizglītības procesā.

Medicīniskās ierīces, metodes

MT realizācijai drīkst izmantot tikai Latvijas tirgū likumīgi ievietotas medicīniskās ierīces. Redzes korekcijas un pēcaprūpes nozīmēšanai izmanto

  • dažādu dizainu un materiālu briļļu lēcu paraugi;
  • dioptimetrs (lēcu optiskā stipruma mērītājs);
  • iekārtas briļļu lēcu centrēšanai (D-test, manuālās un automatizētās iekārtas u.c.);
  • Frenela lēcas un prizmas;
  • biomikroskops un tam līdzvertīgas acs priekšējā segmenta vizualizācijas iekārtas;
  • diagnostikas krāsvielas (fluoresceīns);
  • dažādu dizainu un materiālu proves kontaktlēcas un to kopšanas līdzekļi;
  • briļļu ietvari.

Telpas un telpu tehniskais nodrošinājums

Medicīnisko tehnoloģiju realizē telpās, kas atbilst Latvijas Republikas likumu un citu normatīvo aktu prasībām ambulatorai vai stacionārai veselības aprūpes iestādei.

 

 

Latvijas Optometristu un optiķu asociācija

2020. gada 4. martā