Svarīga informācija

Meds75+ – informācija par zālēm pacientiem 75+

Aktīvās vielas A-Z
 • Sa

 • Saccharomyces boulardii
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Zāles tiek iznīcinātas, lietojot kopā ar pretsēnīšu līdzekļiem. Nelietot pacientiem ar imūnās sistēmas darbības traucējumiem.
 • Sacubitrilum
 • Salmeteroli xinafoas
  A klase
  Piemērots gados vecākām personām. Rada simpatomimētisko iedarbību. Var izraisīt hipokaliēmiju.
 • Saxagliptinum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Ierobežota klīniskā pieredze par lietošanu gados vecākiem cilvēkiem. Nav piemērots pacientiem ar aknu mazspēju. Samaziniet devu pat vidēji smagu nieru darbības traucējumu gadījumā. Ņemiet vērā perifēras šķidruma aiztures risku.
 • Se

 • Selegilini hydrochloridum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Serotonīnerģisks. Samaziniet devu pat vieglu nieru darbības traucējumu gadījumā. Būtiskas blakusparādības ietver ortostatisku hipotensiju, halucinācijas, apjukumu, diskinēziju, galvassāpes, reiboni un bradikardiju. Nelietot kopā ar citiem serotonīnerģiskiem preparātiem.
 • Sennae fructus angustifoliae
  D klase
  Izvairieties no lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Caurejas līdzeklis, kas stimulē zarnas. Var izmantot īslaicīgi. Paralītiska ileusa risks ilgstošas lietošanas gadījumā.
 • Sertralini hydrochloridum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Serotonīnerģisks. Būtiskas blakusparādības ietver hiponatriēmiju un paaugstinātu asiņošanas risku. Palielina kritienu risku. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību. Zāļu lietošanas laikā izvairieties no greipfrūtu lietošanas uzturā.
 • Si

 • Simeticonum
  A klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem.
 • Simvastatinum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Samaziniet devu smagu nieru darbības traucējumu gadījumā. Iespējamās blakusparādības ietver muskuļu sāpes un muskuļu vājumu. Ņemiet vērā zāļu mijiedarbību. Zāļu lietošanas laikā izvairieties no greipfrūtu lietošanas uzturā.
 • So

 • Solifenacini succinas
  D klase
  Izvairieties no lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Antiholīnerģisks. Samaziniet devu smagu nieru darbības traucējumu gadījumā. Būtiskas blakusparādības ietver sausuma sajūtu mutē, aizcietējumus, urīnizvades sistēmas traucējumus, apjukumu, kognitīvus traucējumus un QTc intervāla pagarināšanos. Ņemiet vērā mijiedarbību ar vairākām zālēm. Samazina Alcheimera slimības zāļu efektivitāti.
 • Sorbitolum
  A klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem.
 • Sotaloli hydrochloridum
  Lietojot kā "Bēta blokatori"
  D klase
  Izvairieties no lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Neselektīvs beta blokators. QT intervāla pagarināšanās risks. Nepieciešams speciālista novērtējums. Samaziniet devu pat vieglu nieru darbības traucējumu gadījumā. Būtiskas blakusparādības ietver bradikardiju un ortostatisku hipotensiju. Ņemiet vērā mijiedarbību ar vairākām zālēm.
 • Sp

 • Spironolactonum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Samaziniet devu vidēji smagu nieru darbības traucējumu gadījumā. Nelietot pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem. Ņemiet vērā hiperkaliēmijas risku.
 • Su

 • Sulfasalazinum
  A klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Nelietot pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem.
 • Sulpiridum
  C klase
  Piemērots gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. QT intervāla pagarināšanās risks. Regulāri izvērtējiet farmakoterapijas nepieciešamību. Samaziniet devu pat vieglu nieru darbības traucējumu gadījumā. Būtiskas blakusparādības ietver kognitīvus traucējumus, apjukumu, ekstrapiramidālos traucējumus, ortostatisku hipotensiju un kardiovaskulāro notikumu risku. Palielina kritienu risku. Demences psiholoģisko un uzvedības simptomu ārstēšanā vispirms izmantojiet nefarmakoloģiskos līdzekļus.
 • Sumatriptanum
  Lietojot kā "Pretsāpju līdzekļi"
  B klase
  Trūkst pierādījumu no pētījumiem, klīniskās pieredzes vai datu par efektivitāti, lietojot gados vecākiem cilvēkiem. Ņemiet vērā sirds un sirds un asinsvadu sistēmas blakusparādības. Nav zināms, vai nieru darbības traucējumi ietekmē devu.

Apzīmējumi

A klase A (zaļš): piemērotas gados vecākiem cilvēkiem. Zāles var lietot tāpat kā gados jaunāki pacienti. Ar vecumu saistītās izmaiņas neietekmē zāļu devu vai lietošanas biežumu, un blakņu raksturojums ir tāds pats kā jaunākiem pacientiem.

B klase B (pelēks): par šo zāļu lietošanu vecākiem cilvēkiem ir maz pētījumos iegūtu pierādījumu, praktiskas pieredzes vai datu par efektivitāti.

C klase C (dzeltens): piemērotas lietošanai gados vecākiem cilvēkiem, ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus. Šīs zāles var lietot gados vecākiem cilvēkiem, taču var būt nepieciešams samazināt to devu vai lietošanas biežumu vieglu vai vidēju nieru darbības traucējumu vai būtiska zāļu mijiedarbības vai blakņu riska dēļ.

D klase D (sarkans): izvairieties no šo zāļu lietošanas gados vecākiem cilvēkiem. Lietošana pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos vai vienreizējas devas veidā. Ar vecumu saistītās izmaiņas pakļauj gados vecākus cilvēkus nevēlamu un bīstamu reakciju riskam šo zāļu lietošanas gadījumā. Blakņu risks parasti pārsniedz zāļu lietošanas sniegtos ieguvumus.

Meds75+ datu avots ir Somijas zāļu aģentūra Fimea (licencēti ar CC BY 4.0 licenci).
Dati atjaunināti 30.03.2021.