Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

3. Acu struktūru veselības novērtēšana optometrista praksē

Apstiprināts Zāļu valsts aģentūrā

2020.gada 25.jūnijā ar lēmumu Nr.1-50/414

Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

I Ievads

Cilvēka acs struktūru veselības novērtēšana optometrista praksē ļauj savlaicīgi pamanīt dažādu acu, kā arī vispārējo organisma slimību pazīmes, tā nodrošinot iespēju pacientu savlaicīgi nosūtīt diagnostikai un nepieciešamās terapijas saņemšanai pie acu ārsta, ģimenes ārsta vai cita speciālista. Acu struktūru daļu veselības stāvokļa novērtējums arodveselības redzes pārbaudes ietvaros ļauj agrīni identificēt ārējo vides faktoru ietekmi uz acu veselību un agrīni diagnosticēt acu saslimšanas.

Medicīniskā tehnoloģija (turpmāk - MT) „Acu struktūru veselības novērtēšana optometrista praksē” ir izmeklēšanas paņēmienu un testu kopums, ko optometrists izmanto acs struktūru anatomiskā un fizioloģiskā stāvokļa un acs iekšējā spiediena novērtēšanai, lai atpazītu acu un vispārējās veselības traucējumu pazīmes. Arodveselības redzes pārbaudēs optometristi piedalās tikai atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

MT ieviešanas mērķis ir primārās redzes aprūpes ietvaros, optometrista praksē atpazīt acu struktūru anatomiskās vai fizioloģiskās izmaiņas, kas norāda uz acu vai vispārējās veselības traucējumiem, lai savlaicīgi nosūtītu pacientu padziļinātai izmeklēšanai un ārstēšanai pie acu ārsta vai cita veselības aprūpes speciālista.

MT ieviešanas paredzamais rezultāts: iesaistoties optometristam primārajā redzes aprūpē savas kompetences ietvaros, uzlabosies Latvijas iedzīvotāju redzes veselības aprūpe. Savlaicīga slimību pazīmju konstatēšana un nosūtīšana pie ārstiem slimības diagnosticēšanai un ārstēšanai var saīsināt ārstēšanas laiku, samazināt ārstēšanas kopējās izmaksas un uzlabot ārstēšanas efektivitāti.

II MT pielietojuma iespējas un nosacījumi

MT paredzēta pielietošanai optometrijā, lai līdztekus redzes funkciju diagnostikai optometrists savas kompetences ietvaros novērtētu pacienta acu veselību. Konstatējot acs strukturālās un funkcionālās izmaiņas, pacients tiek savlaicīgi nosūtīts padziļinātai izmeklēšanai pie citiem veselības aprūpes speciālistiem.

Indikācijas:

  • acs priekšējo daļu (plakstu, konjunktīvas, radzenes, acs priekšējās kameras, varavīksnenes un lēcas) strukturālo izmaiņu novērtēšana;
  • asaru kvalitātes un kvantitātes noteikšana;
  • Meiboma dziedzeru funkcionalitātes novērtēšana;
  • vispārīga acs mugurējo daļu struktūru novērtēšana caur medikamentozi nepaplašinātu acs zīlīti;
  • acs iekšējā spiediena noteikšana;
  • acs zīlīšu un to reakciju novērtēšana.

Kontrindikācijas:

  • nespēja sadarboties ar optometristu un izprast sniegtos norādījumus acu struktūru apskates veikšanai vai mērījumu iegūšanai;
  • redzes pārbaudes brīdī pacients atrodas zāļu, toksisku vielu, narkotisku vielu ietekmē vai alkohola reibumā;
  • alerģija pret diagnostiskajām krāsvielām.

Komplikācijas un iespējamās blakusparādības:

  • reizēm pēc diagnosticējošo krāsvielu pielietošanas var tikt novērojams krāsojums uz ādas ap plakstu malām, ja krāsviela nonākusi ārpus konjunktīvas maisa;
  • pielietojot dažādus apgaismojumus un krāsu filtrus, var būt īslaicīgs, ātri pārejošs redzes apžilbums vai diskomforts.

Pacientu informēšana

Pacienta acu struktūru novērtēšana tiek veikta ar pacienta vai tā likumīgā aizbildņa piekrišanu, ja pacients ir bērns līdz 14 gadu vecumam. Pacients tiek informēts par izmeklējuma gaitu, iegūtajām atradnēm un to nozīmi. Pacientam sniegtā informācija tiek izskaidrota un pamatota.

III MT metodes apraksts

Pirms procedūras pacienta sagatavošana

Pirms procedūras tiek ievākta pacienta anamnēze, lai iegūtu informāciju par sūdzībām, to rašanos un attīstības gaitu. Tiek ievērotas higiēnas prasības – tiek dezinficētas optometrista plaukstas un izmantojamo instrumentu virsmas, kas nonāk saskarē ar pacienta ādu. Pacients tiek informēts par nepieciešamo skata pozīciju katras acu struktūras izmeklēšanas laikā.

Acs struktūru novērtēšana

Acs priekšējās daļas novērtēšana ietver acs ābola izvirzījuma no acs orbītas noteikšanu, acs spraugas platuma un garuma, radzenes diametra, biezuma, liekuma rādiusa mērījumus.

Pielietojot atbilstošas apgaismojuma tehnikas un palielinājuma iespējas biomikroskopā (spraugas lampā) vai tam līdzvērtīgā iekārtā, tiek apskatīta un novērtēta pacienta plakstu tarsālās daļas āda no ārpuses, skropstu tīrība, to augšanas virziens, ādas stāvoklis ap skropstu saknītēm, plakstu malu stāvoklis attiecībā pret acs ābolu, plakstu malu āda, Meiboma dziedzeru stāvoklis, vizualizācija, ekspresija, asaru punktiņu stāvoklis, asaru meniska augstums, vienmērīgums un nepārtrauktība, plakstu konjunktīvas virsma un hiperēmijas pakāpe, sklēras krāsa un virsmas īpašības, acs ābola konjunktīvas virsma un hiperēmijas pakāpe, limba hiperēmijas pakāpe, radzenes caurspīdīgums, virsmas īpašības, acs priekšējā kamera un tās kakta platums, varavīksnene, acs lēca, stiklveida ķermeņa priekšējā daļa.

Tiek novērtēta acs zīlītes krāsa, novietojums, forma un diametrs samazināta, vidēja un palielināta apgaismojuma apstākļos, veikta acs zīlīšu tiešās un sadraudzīgās reakcijas novērtēšana.

Asaru kvalitātes un kvantitātes nosaka, novērtējot asaru menisku, asaru lipīda slāni, asaru plēvītes plīšanas laiku, asaru osmolaritāti. Ar diagnostiskajām krāsvielām izvērtē asaru slāni un acs virsmu. Asaru produkcijas apjoma noteikšanai izmanto papildus testus. Konkrēto struktūru veselības stāvokļa fiksēšanai un tā izmaiņu salīdzināšanai laikā izmanto dažādas standartizētas acs priekšējo daļu gradāciju skalas.

Acs mugurējās daļas novērtēšana ietver stiklveida ķermeņa apskati, redzes nerva diska īpašību (krāsas, robežu, ekskavācijas) noteikšanu, acs tīklenes centrālās (makulas, foveolas), kā arī tuvās un vidējās perifērās daļas apskati, tīklenes asinsvadu vizuālu novērtēšanu, kā arī apskatīto struktūru stāvokļa dokumentēšanu optometrista kompetences ietvaros. Izmeklējumi tiek veikti caur medikamentozi nepaplašinātu acs zīlīti.

Acs iekšējā spiediena noteikšana

Pacients tiek informēts par acs iekšējā (intraokulārā) spiediena mērīšanas procedūru, kā arī ķermeņa, galvas un skata pozīcijas ievērošanu. Tiek fiksēts un interpretēts iegūtais galīgais mērījumu rezultāts katrai acij un atbilstoši dokumentēts, norādot izmantoto metodi.

Arodveselības redzes pārbaudes gadījumā acs iekšējo spiedienu normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos nosaka, izmantojot tādas neinvazīvas acs iekšējā spiediena noteikšanas metodes, kurās nav nepieciešama medikamentu pielietošana, nomēra acs iekšējo spiedienu un novērtē tā atbilstību vispārpieņemtajām un instrumentu ražotāju noteiktajām normām, un rezultātu izmanto kā papildu acu veselības indikatoru. Nepieciešamības gadījumā papildus izmanto pahimetru radzenes biezuma mērīšanai un precizētā intraokulārā spiediena noteikšanai.

Acu un vispārējo slimību pazīmju atpazīšana

Konstatējot acu struktūru veselības traucējumu pazīmes vai vispārējās veselības traucējumu izraisītas acu struktūru izmaiņas, pacients tiek nosūtīts izmeklēšanai, diagnostikai un nepieciešamības gadījumā ārstēšanai pie acu ārsta, ģimenes ārsta vai cita veselības aprūpes speciālista. Tiek sagatavots un pacientam izsniegts izraksts par redzes funkciju stāvokli un acu struktūru veselības stāvokļa novērtēšanas izmeklējumu atradnēm.

Acu struktūru veselības stāvokļa novērtēšana arodveselības redzes pārbaudes gadījumā

Veicot arodveselības redzes pārbaudi, MT tiek pielietota daļēji, mērķtiecīgi atlasot atsevišķus izmeklējumus. Novērtē acu novietojumu, acs spraugu, plakstus, skropstas, radzenes, konjunktīvas, acs priekšējās kameras un acs lēcas stāvokli ar mērķi identificēt profesijai normatīvajos aktos noteiktās kontrindikācijas. Apskatot acs iekšējās struktūras tieši vai izmantojot vizualizējošas palīgierīces neinvazīvā veidā caur medikamentozi nepaplašinātu zīlīti, novērtē acs mugurējo daļu veselības pazīmes atbilstoši optometrista kompetencei.

IV MT realizācijas materiāli tehniskais nodrošinājums

Ārstniecības personas

Acs struktūru veselības novērtēšanu var veikt sertificēts optometrists (n114), kas apguvis MT lietošanai nepieciešamās zināšanas un iemaņas pamata vai tālākizglītības procesā.

Medicīniskās ierīces, metodes

MT realizācijai drīkst izmantot tikai Latvijas tirgū likumīgi ievietotas medicīniskās ierīces un metodes. Acs struktūru veselības novērtēšanai pielieto sekojošas ierīces, instrumentus, metodes un testus:

  • acu struktūru novērtēšanas iekārtas (biomikroskops, acs priekšējo daļu vizualizācijas iekārtas, acs priekšējo daļu optiskais koherentais tomogrāfs u.c.);
  • acs priekšējo struktūru izvērtēšanas testi un ierīces bojājumu lokalizācijas un apmēra noteikšanai: asaru kvalitātes novērtēšanas testi (asaru kristalizācijas jeb papardes tests u.c.), asaru kvantitātes novērtēšanas testi (Širmera tests u.c.), tearskops, diagnostiskās krāsvielas (fluoresceīns u.c.), osmolaritātes noteikšanas ierīces, meibogrāfs u.c.;
  • radzenes liekuma novērtēšanas ierīces (radzenes topogrāfs, manuālais vai automatizētais keratometrs, oftalmometrs u.c.);
  • radzenes biezuma novērtēšanas ierīces (pahimetrs kā atsevišķa ierīce vai iebūvēts citā iekārtā);
  • acs mugurējo daļu novērtēšanas ierīces (oftalmoskops, oftalmoskopiskās lēcas, biomikroskops, fundus kamera, skenējošais lāzera oftalmoskops u.c.);
  • acs iekšējā spiediena novērtēšanas bezkontakta ierīces un metodes (atlēciena tonometri (ICare u.c.), bezkontakta tonometri (Pulsair u.c.), spiediena dinamikas tonometri u.c.);
  • diagnostiskais lukturītis acu zīlīšu reakciju novērtēšanai;
  • acs priekšējo daļu dimensiju novērtēšanas un acs zīlītes diametra novērtēšanas instrumenti (lineāls acs struktūru mērījumiem, eksoftalmometrs, digitālie videoreģistratori u.c.);
  • standartizētas acs struktūru klīnisko izmaiņu gradācijas skalas (Efron skala, Brien Holden Vision Institute skala, The Vision Care Institute skala u.c.).

Telpas un telpu tehniskais nodrošinājums

Medicīnisko tehnoloģiju realizē telpās, kas atbilst Latvijas Republikas likumu un citu normatīvo aktu prasībām ambulatorai vai stacionārai veselības aprūpes iestādei.

 

 

Latvijas Optometristu un optiķu asociācija

2020. gada 4. martā