Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

Intravitreāla injekcija

Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

I. Vispārīgie jautājumi

Intravitreāla injekcija ir ES valstīs plaši lietota ārstēšanas metode oftalmoloģijā, kas nodrošina maksimāli augstas koncentrācijas dažādu zāļu piegādi acs audiem, pasargājot pārējo organismu no to toksiskās ietekmes un blaknēm vai tās būtiski samazinot. Intravitreālas injekcijas mūsdienās uzskatāmas par tīklenes slimību ārstēšanas pamatmetodi. Aizvien plašāk intravitreālās injekcijas lieto tādu izplatītu un grūti ārstējamu acu slimību farmakoterapijā kā endoftalmīts, vīrusu izcelsmes retinīts, cistoīda makulas tūska, diabētiskā retinopātija, uveīts, asinsvadu oklūzijas, tīklenes atslāņošanās u.c.

MT „Intravitreāla injekcija" ieviešanas mērķis

Oftalmoloģisko pacientu ārstēšanas rezultātu efektivitātes paaugstināšana Latvijas veselības aprūpes praksē.

MT „Intravitreāla injekcija" ieviešanas paredzamais rezultāts

Uzlabosies acu slimību ārstēšanas efektivitāte, paaugstināsies pacientu dzīves kvalitāte.

 

II. MT realizācijas apstākļi un nosacījumi

Pacientu atlases kritēriji

Intravitreālu injekciju ordinē ārsts oftalmologs pacientam, kuram nepieciešams ievadīt medikamentu acs audos (tīklenē un stiklveida ķermenī). Indikācijas intravitreālai injekcijai parasti tiek noteiktas oftalmoloģiskās izmeklēšanas laikā veicot acs ultraskaņas izmeklēšanu un konstatējot tīklenes atslāņošanos vai endoftalmītu, vai uveītu. Indikācijas nosaka arī optiski koherentās tomogrāfijas oftalmoloģijā laikā, konstatējot tīklenes audu biezuma palielināšanos tīklenes tūskas dēļ vai arī intraretināla un subretināla šķidruma uzkrāšanās gadījumos.

Indikācijas

Intravitreāla medikamentu ievadīšana nepieciešama endoftalmīta, vīrusu dabas retinīta, senilās makulas deģenerācijas, cistoīdas makulas tūskas, diabētiskās retinopātijas ar makulas tūsku, uveītu, tīklenes asinsvadu oklūzijas un pārmaiņas, tīklenes atslāņošanās (tiek ievadītas intravitreālās gāzes) un vecuma noteiktas makulas deģenerācijas eksudatīvās formas gadījumā.

Kontrindikācijas:

- Alerģija pret kādu no ievadāmajiem medikamentiem.

- Akūts acs ārējo audu iekaisums.

Brīdinājumi un piesardzība

Pacientam 3 dienas pirms un pēc injekcijas jālieto pretmikrobu pilieni 4 reizes dienā.

Intravitreāla injekcija jāveic sterilos apstākļos (operāciju zālē).

Komplikācijas un nevēlamie blakusefekti

Intravitreālas medikamentu ievadīšanas gadījumā pacients tiek pasargāts no ievadāmās vielas toksiskās vispārējās iedarbības.

Intravitreālās injekcijas iespējamās komplikācijas: subkonjunktivāli saasiņojumi, infekcija (endoftalmīts), lēcas ievainojums, tīklenes ievainojums, intravitreāla infekcija un blaknes, kas saistītas ar izmantoto medikamentu.

Lietošana īpašām pacientu grupām

Atsevišķiem pacientiem (maziem bērniem) intravitreāla injekcija jāveic vispārējā anestēzijā.

Pacientu informēšana

Pacienti jāinformē par intravitreālās injekcijas nepieciešamību un jāizskaidro procedūras norise, kāpēc tā nepieciešama, kā arī pacients ir jāinformē par iespējamām blakusparādībām.

 

III. MT metodes (algoritma) apraksts

Intravitreāli tiek ievadīti antibiotiķi, kortikosteroīdi, metotreksāts, intravitreālas gāzes, uzlabotas terapijas zāles, endoteliālā augšanas faktora inhibitori u.c. medikamenti.

Intravitreāla injekcija jāveic sterilos apstākļos - acu operāciju zālē.

Pirms intravitreālas injekcijas pacientam pilina antibiotikas saturošus acu pilienus (3 reizes).

Pirms intravitreālas injekcijas pacientam pilina anestezējošus acu pilienus (3 pilienus ar 2 minūšu intervālu).

Pacienta plakstiņu ādu apstrādā ar 5% povidona jodīda šķīdumu. Ieliek plakstiņu pletēju, acs konjunktīvas maisu skalo ar 5% povidona jodīda šķīdumu. Mikroskopa kontrolē nomēra 3,5 mm attālumu no limba un injicē intravitreāli ievadāmo medikamentu.

Pēc injekcijas aci atkārtoti skalo ar povidona jodīda šķīdumu.

Ar netiešo oftalmoskopu pārbauda acs tīklenes stāvokli.

Iepilina antibiotikas saturošu acu pilienu.

Izņem plakstiņu pletēju.

Uzliek sterilu pārsēju.

Pēc intravitreālas injekcijas rekomendē pilināt antibiotikas saturošus acu pilienus trīs reizes dienā četras dienas.

 

IV. MT realizācijas materiāli tehniskais nodrošinājums

Ārstniecības personas

Veikt intravitreālu injekciju var sertificēts oftalmologs, kas ir speciāli apmācīts intravitreālas injekcijas veikšanai.

Medicīniskās ierīces, zāles un metodes

Intravitreāli tiek ievadīti antibiotiķi, kortikosteroīdi, metotreksāts, imunomodulatori, intravitreālas gāzes (gaiss, SF6, C2F6, C2F8), uzlabotās terapijas zāles, endoteliālā augšanas faktora inhibitori u.c. medikamenti.

MT realizācijai atļauts izmantot tikai Latvijas tirgū likumīgi ievietotas zāles un medicīniskās ierīces, un Ārstniecībā izmantojamo MT datu bāzē reģistrētās medicīniskās tehnoloģijas atbilstoši to pielietošanu regulējošo normatīvo aktu prasībām un nosacījumiem.

Telpas un telpu tehniskais aprīkojums

Intravitreālu injekciju var veikt ārstniecības iestādes acu operāciju zālē, kas atbilst un ir aprīkota atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

 

Rīgā, 2012. gada 6. jūnijā.

Latvijas Acu ārstu asociācijas priekšsēdētāja:                                                  prof. Guna Laganovska

 

MT 12-012

Apstiprināts: 2012. gada 30. jūlijā

Iesniedzējs: Latvijas Acu ārstu asociācija