Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

Manuālā limfodrenāža

Apstiprināts
Zāļu valsts aģentūrā
2021.gada 22. jūnijā ar lēmumu nr. 1-50/201

 

Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

Manuālā limfodrenāža

1. Ievads

1.1. Vispārēja informācija

Limfātiskās tūskas terapijā pielieto multimodālu, multiprofesionālu pieeju - komplekso fizikālo limfātiskās tūskas terapiju, kas ir empīriski pierādīts efektīvs terapijas veids. Terapijas mērķis ir mazināt ekstremitātes apjomu, nodrošināt ādas struktūras veselumu, sekmēt pacienta dzīves kvalitāti. Starptautiskās Limfoloģijas biedrības Izpildkomiteja ( The International Society of Lymphology Executive Committee) 1995. gadā izstrādāja dokumentu (aktualizēts 2020. gadā), kas nosaka vēlamo limfātiskās tūskas terapiju. Manuālā limfodrenāža ir būtiska šīs terapijas sastāvdaļa.

Manuālā limfodrenāža ir īpašs masāžas veids, kur izmanto speciālus maigus masāžas paņēmienus, kas sekmē limfas veidošanos, tieši ietekmē limfvadu motoriku un zemādā esošos limfas kolektorus, palielinot cirkulējošās limfas apjomu un veicinot pārvietošanos pa limfvadiem. Manuālā limfodrenāža ir atzīta medicīniskā tehnoloģija, izstrādāta Dānijā 20. gadsimta pirmajā pusē kā ķermeņa kopšanas tehnoloģija, pilnveidota Vācijā kā ārstniecībā izmantojama tehnoloģija un būtiska limfātiskās tūskas terapijas (kompleksās fizikālās limfātiskās tūskas terapijas) daļa, kombinējot to ar kompresijas terapiju, ārstniecisko vingrošanu un ādas kopšanu.

Manuālā limfodrenāža pielietojama pacientu ārstēšanai un rehabilitācijai dažādas etioloģijas limfātiskās tūskas gadījumā. Limfātiskā tūska ir hroniska, progresējoša slimība, ko izraisa limfvadu sistēmas attīstības traucējumi vai to sekundārs bojājums. Visbiežāk limfātiskā tūska attīstās pacientiem pēc onkoloģisko slimību ķirurģiskas un/vai staru terapijām. Limfātiskā tūska var ietvert dažādas ķermeņa daļas, bet visbiežāk tās ir ekstremitātes. Neārstēta limfātiskā tūska maina ekstremitātes veidolu, mainot ķermeņa daļu struktūru, funkciju, aktivitātes un dalību, būtiski ietekmē dzīves kvalitāti un noved pie invaliditātes.

Manuālā limfodrenāža ir medicīnas tehnoloģija (turpmāk – MT), kas tiek izmantota limfātiskās tūskas terapijā, un ir nepieciešama onkoloģisko, traumatoloģisko, ortopēdisko, dermatoloģisko, asinsvadu un muskuloskeletālo slimību pacientu rehabilitācijā.

MT „Manuālā limfodrenāža” tiek pielietota arī estētiskajā medicīnā, kā arī pēc plastiskajām, mikroķirurģiskajām un sejas - žokļu operācijām.

Manuālo limfodrenāžu atbilstoši indikācijām var izmantot gan kā atsevišķu MT, gan kā kompleksās limfātiskās tūskas terapijas sastāvdaļu limfātiskās tūskas kompleksā terapijā.

1.2. Mērķis

Manuālās limfodrenāžas mērķis ir samazināt progresējošas ķermeņa veidola izmaiņas, funkcionēšanas, aktivitātes un dalības traucējumus, un invaliditāti, sekmēt pacienta dzīves kvalitāti, saglabāt darbspējas un ikdienas dzīves veiktspējas.

1.3. Paredzamie rezultāti

Manuālā limfodrenāža aktīvi ietekmē limfas veidošanās procesu, veicina limfas un venozo atteci, aktivē vielmaiņas procesus zemādā, kavē saistaudu un rētaudu veidošanos, pozitīvi ietekmē arteriālo asins apgādi, mazina tūsku un aizkavē neatgriezenisku ķermeņa struktūru izmaiņu un būtiskus funkcionēšanas, dalības un aktivitāšu ierobežojumus rašanos.

2. Realizācija un nosacījumi

Indikācijas un kontrindikācijas katrā konkrētā gadījumā nosaka ārstējošais ārsts. Ārstēšanas kursa ilgums 10-20 reizes, procedūru veikšanas intervāli atkarīgi no kursa mērķiem- ik dienas, pārdienās vai retāk. Atkārtots kurss pēc indikācijām.

2.1. Indikācijas

  • primāra un sekundāra limfātiskā tūska;
  • lipedēma;
  • venozas mazspējas izraisīta tūska, ieskaitot arī ulcus cruris venosum;
  • traumas un operācijas izraisīta tūska;
  • reimatiska rakstura slimības ar ekstremitāšu tūsku;
  • tūska hroniska reģionāla sāpju sindroma gadījumos ( Morbus Sudeck);
  • sklerodermija;
  • cikliska idiopātiska tūska.

2.2. Kontrindikācijas

Absolūtas kontrindikācijas

  • dekompensēta sirds mazspēja;
  • dziļo vēnu tromboze;
  • erysipelas (roze);
  • erozīvā dermatoze;
  • perifēro artēriju oklūzijas slimība (III un IV stadija);

Relatīvās kontraindikācijas

  • perifēro artēriju oklūzijas slimība (I un II stadija );
  • aktīvs ļaundabīgs process.

3. Metodes norises apraksts

Pirms procedūras pacients tiek informēts par procedūras norisi un viņam tiek izklāstīts procedūru norises plāns, gaidāmais rezultāts.

Procedūras veikšanai pacients novietojas ērti, guļus uz kušetes.

Manuālā limfodrenāžā izmanto 4 masāžas pamatpaņēmienus:

  • stabilā apļošana
  • pagrieziens
  • sūkņa paņēmiens
  • smēliens

Procedūras ilgums atkarībā no tūskas lokalizācijas, smaguma un īpatnībām ir 30- 45 vai 60 minūtes.

Paņēmienus veic noteiktā secībā: centrālā sagatavošana, atbilstošās zonas limfmezglu grupas apstrāde, zonas masāža, izmantojot manuālās limfodrenāžas paņēmienus. Vienmēr rūpīgi apstrādā zonu proksimāli no limfātiskās tūskas, lai tur ierosinātu limfvadu motoriku, kas veicina sūknējošu iedarbību un tūskas mazināšanos.

Bojātu atbilstošās zonas limfmezglu gadījumos sagatavo iespējamās atteces zonas un sekmē limfas atteci pa limfātiskajām anastamozēm.

Centrālā sagatavošana - kakla un plecu rajona apstrāde, veicina limfas plūsmu no lielajiem limfvadiem uz augšējo dobo vēnu, sagatavo virsatslēgas limfmezglu grupu. Centrālā sagatavošana ietver virsatslēgas bedres zonu, kakla sānu virsmas, pakausi un kakla mugurējo virsmu, trapecmuskuļa augšējo malu.

Zonas apstrādi uzsāk ar 2-3 plakaniskām glāstīšanām ar plaukstas virspusi no krūšu kaula uz pleca pauguru, pasīvām un aktīvām plecu kustībām. Tālākā gaitā secīgi apstrādā zonu, izmantojot stabilās apļošanas paņēmienu.

Augšējās ekstremitātes manuālā limfodrenāža

Pēc centrālās sagatavošanas veic ekstremitātes glāstīšanu (eflorāžu) limfas atteces virzienā, sagatavo paduses limfmezglus ar stabilo apļošanu. Ekstremitātes limfodrenāžu veic secīgi apstrādājot augšdelmu, apakšdelmu, plaukstu, izmantojot stabilo apļošanu, sūkņa un smēliena paņēmienus.

Apakšējās ekstremitātes manuālā limfodrenāža

Pēc centrālās sagatavošanas veic ekstremitātes glāstīšanu (eflorāžu) limfas atteces virzienā, izmantojot stabilās apļošanas paņēmienu, sagatavo cirkšņa limfmezglu grupu. Pirms apakšējās ekstremitātes manuālās limfodrenāžas vēlams ar intraabdominālā spiediena palielinošiem paņēmieniem veicināt limfas plūsmu pa krūšu limfvadu: dziļa ieelpa ar vieglu pretestību masiera rokām, stabilā apļošana uz rumpja sānu zonu vai vēdera masāža. Apakšējās ekstremitātes limfodrenējošo masāžu veic, secīgi apstrādājot augšstilbu, apakšstilbu, pēdu, izmantojot stabilo apļošanu, sūkņa un smēliena paņēmienus. Izteiktas tūskas vai arī lipedēmas gadījumā apstrādā arī apakšējās ekstremitātes mugurējo virsmu, ietverot gūžu rajonu.

Sejas un galvas manuālā limfodrenāža

Pēc centrālās sagatavošanas veic sejas glāstīšanu (eflorāžu) limfas atteces virzienā, sejas limfodrenāžu veic secīgi, izmantojot stabilo apļošanu.

Galvas limfodrenāžu veic, pacientam guļot uz vēdera, pēc centrālās sagatavošanas, izmantojot stabilo apļošanu, secīgi apstrādājot atteces zonas.

Rumpja augšējās mugurējās zonas apstrādei pēc centrālās sagatavošanas veic paduses limfmezglu grupas sagatavošanu ar stabilo apļošanu. Izmantojot stabilo apļošanu, sūkņa un pagrieziena paņēmienu, veic zonas manuālo limfodrenāžu.

Rumpja augšējās priekšējās zonas apstrādei pēc centrālās sagatavošanas veic paduses limfmezglu grupas sagatavošanu ar stabilo apļošanu. Izmantojot stabilo apļošanu, sūkņa un pagrieziena paņēmienu, veic zonas manuālo limfodrenāžu.

Rumpja apakšējā mugurējās zonas apstrādei pēc centrālās sagatavošanas veic cirkšņa limfmezglu grupas sagatavošanu ar stabilo apļošanu. Izmantojot stabilo apļošanu, sūkņa un pagrieziena paņēmienu, veic zonas manuālo limfodrenāžu.

Rumpja zonu apstrāde var tikt veiktas kā atsevišķas zonas apstrādes, bet, galvenokārt tiek veiktas, sagatavojot limfodrenāžai atteces zonas no zonām, kur attece traucēta bojāto limfmezglu dēļ (onkoloģiskās operācijas, staru terapija).

4. Ārstniecības personas

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts (P54), nozīmē MT, nosaka masāžas apjomu un veidu, vada terapijas norisi. Ģimenes (vispārējās prakses) ārsts (P02), flebologs (PP18), asinsvadu ķirurgs (P07), plastikas ķirurgs (P09) ar specializāciju estētiskajā un rekonstruktīvajā ķirurģijā, kosmetologs (PP05), onkologs ķīmijterapeits (P16) novērtē pacientu un iesaka MT.

Masāžu veic ārstniecības persona (ārsts (P00), fizioterapeits (T01), ergoterapeits (T02), sertificēts masieris (n29) un masāžas metodē sertificēta ārstniecības persona), kura apguvusi šo MT pēcdiploma apmācībā.

5. Tehnoloģiskais nodrošinājums

5.1. Ārstniecības līdzekļi un izmantojamie materiāli

MT realizācijai var izmantot tikai tādas medicīniskās ierīces, kurām ir veiktas normatīvajos aktos paredzētās atbilstības novērtēšanas procedūras un par kuru laišanas Latvijas tirgū uzsākšanu vai attiecīgā gadījumā - iegādi un nodošanu ekspluatācijā ir sniegta informācija Zāļu valsts aģentūrai saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto paziņošanas procedūru, kā arī ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju bāzē reģistrētās medicīniskās tehnoloģijas.

5.2. Telpas un to aprīkojums

MT realizē procedūru telpās stacionārās un ambulatorās ārstniecības iestādēs, kas atbilst un ir aprīkotas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

 
 
 

Latvijas Ārstu rehabilitologu asociācija

2021.gada 23.aprīlī