Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

Bioloģiskās atgriezeniskās saites metode

Apstiprināts ar VSMTVA 08.05.2009.
Rīkojumu Nr. 60
Pielikums

Izvērsts medicīnas tehnoloģijas metodes apraksts

I. Vispārīgie jautājumi

Bioloģiskās atgriezeniskās saites relaksācijas treniņu metode ir neinvazīva, droša, nemedikamentoza metode psihosomatisko slimību terapijā. Psihosomatisko slimību gadījumā bieži ir vērojamas izmaiņas autonomās nervu sistēmas (ANS) darbībā - pacientam ir vērojama paaugstināta simpātiskās nervu sistēmas (SNS) aktivitāte, tādējādi ir izmainīts ANS divu daļu simpātiskās-parasimpātiskās nervu sistēmas (PNS) aktivācijas līdzsvars. Metode ļauj efektīvi novērtēt pacienta veģetatīvo fizioloģisko funkciju darbību un pacientam, izmantojot organisma iekšējās fizioloģiskās rezerves, trenēt un iemācīties kontrolēt veģetatīvās funkcijas ar mērķi palielināt PNS aktivāciju un normalizēt ANS līdzsvaru. Tā rezultātā tiek panākta organisma relaksācija un slimības simptomu samazināšanās. Metode ietver fizioloģisko funkciju, piemēram, sirdsdarbības frekvences, ādas temperatūras, elpošanas biežuma, un dziļuma, muskuļu sasprindzinājuma reģistrāciju un vizualizāciju datora ekrānā vai arī atspoguļošanu skaņas signāla veidā. Sekmīgi pacientam kontrolējot savas veģetatīvās funkcijas, mainās attēls datora ekrānā vai skaņas signāls, kas atspoguļo un informē pacientu par bioloģiskās atgriezeniskās saites (SNS aktivācijas līmeņa samazināšanos) sasniegšanu. Sākotnēji, tiekoties ar pacientu, tiek individuāli noteikts treniņsesiju skaits un treniņsesijas ilgums. Pēc individuāli noteikta skaita treniņsesiju beigšanas iespējams novērtēt pielietotās metodes efektivitāti un koriģēt nepieciešamo treniņsesiju skaitu.

II. Iespējas un nosacījumi bioloģiskās atgriezeniskās saites metodes izmantošanai klīnikā

Pirms bioloģiskās atgriezeniskās saites metodes izmantošanas nemedikamentozai pacienta ārstēšanai, slimības diagnozi nepieciešams noteikt speciālistam konkrētajā nozarē - ārstam (neirologam, kardiologam, dermatologam, psihiatram, psihologam utt.), lai metode tiktu konkrēti pielietota tikai pacientiem ar psihosomatiskām slimībām, kuru pamatā ir veģetatīvo funkciju traucējumi.

Bioloģiskās atgriezeniskās saites metodes relaksācijas treniņu un terapijas veikšanas indikācijas:

  1. 1) Primārā hipertensija
  2. 2) Migrēna (ar palielinātu SNS aktivāciju)
  3. 3) Saspringuma tipa galvassāpes
  4. 4) Cervikālais sindroms
  5. 5) Reino sindroms
  6. 6) Veģetatīvā disfunkcija
  7. 7) Trauksme, depresija
  8. 8) Atopiskais dermatīts
  9. 9) Psoriāze
  10. 10) Bruksisms – zobu griešana
  11. 11) Trokšņi ausīs
  12. 12) Muguras sāpes
  13. 13) Neiromuskulārā rehabilitācija

III. Metodes apraksts

  1. 1. Pacientam uzliek moduļus ar sensoriem.
    1. MULTI modulis
    2. savienojams ar MULTI sensoru. Mēra sirdsdarbības frekvenci (SF), ādas galvaniskās reakcijas – fāziskās un toniskās (SCR, SCL), temperatūru (Temp), asinsrites pulsāciju (BVP), pulsācijas amplitūdu (PVA). Sensoru piestiprina uz nedominantās rokas vidējā vai rādītājpirksta.
    3. RESP – elpošanas modulis
    4. savienojams ar 2 elpošanas jostiņām
    5. Viena jostiņa paredzēta abdominālās elpošanas reģistrācijai
    6. Otra paredzēta krūšu elpošanas reģistrācijai.
    7. Reģistrējamie rādītāji elpošanas kustības (RESP), elpošanas kustību amplitūda (RESPA), elpošanas frekvence (RESPF).
    8. EMG –elektromiogrammas modulis
    9. savienojams ar 2 EMG sensoriem un 1 neitrālo sensoru. Reģistrē muskuļu saspringumu. Jutības regulēšana- ātrās, lēnās muskuļu šķiedras vai abas.
  2. 2. Datorā sāknē programmu Biofeedback 2000x-pert
  3. 3. Kreisajā augšējā stūrī, kur atzīmētas ierīces, ieklikšķinot ar peles taustiņu uz kvadrāta, izvēlas ierīci, ar kuru strādās, tā lai kvadrāts iekrāsojas krāsains.
  4. 4. Kreisajā izvēlnē izvēlas treniņa vai terapijas moduli
  5. 5. Kreisajā apakšējā izvēlnē izvēlas terapijas formu
  6. 6. Nospiež lodziņu „Continue to select/new client"
  7. 7. Ievada pacienta datus un spiež Ok
  8. 8. Parādās treniņsesijas logs, kurā, lai sāktu treniņsesiju spiež uz simbolu.
    1. a) Apakšējā rindā parādās lodziņi ar visu iespējamo fizioloģisko funkciju rādītāju abreviatūrām, kuras iespējams reģistrēt ar doto moduli. Uzklikšķinot uz vēlamā lodziņa, iespējams modificēt, kuri fizioloģiskie parametri tiks parādīti ekrānā.
    2. b) Papildus programma piedāvā lietot fona relaksējošu fona attēlu.
    3. c) Iespējams piemeklēt papildus relaksējošu pacientam patīkamu mūziku.
  9. 9. Treniņsesijas ilgums vidēji ir 20 min, neiekļaujot laiku, ko pacients pavada sagatavojoties treniņsesijai un pēctreniņsesijas konsultācijas un rezultātu izvērtēšanu. Kopā pacienta pavadītais laiks sagatavojoties treniņam, treniņsesija un rezultātu izvērtēšana ir vidēji 1 stunda. Treniņsesijas laikā pacients redz noteiktas veģetatīvās funkcijas attēlojumu dinamikā, cenšoties apzināti to kontrolēt un tādējādi samazināt (SNS) aktivitāti. Iespējams mainīt attēlojuma jutību, tādējādi vairāk motivējot pacientu vai arī uzdevumu padarīt grūtāku, ja esošais ir pārāk viegls.
  10. 10. Pārtraukt treniņsesiju var nospiežot simbolu , parādās izvēlnes logs, kurā angliski tiek piedāvātas 4 iespējas:
  • Saglabāt datus bez diagrammas rādīšanas
  • Saglabāt datus un parādīt kopsavilkuma diagrammu
  • Turpināt treniņsesiju
  • Pārtraukt treniņsesiju, nesaglabājot datus
  1. 11. Parādoties ekrānā kopsavilkuma diagrammai, var uzklikšķināt uz visu iespējamo fizioloģisko funkciju rādītāju abreviatūrām, kuras bija iespējams reģistrēt ar doto moduli. Nospiežot pogu Update, parādās līkņu grafiki par novērojamo rādītāju funkcijām, kuras pacientam nebija redzamas treniņsesijas laikā. Tas ļauj veikt precīzāku datu analīzi un meklēt kopsakarības datu izmaiņās, kā arī optimizēt rekomendācijas pacienta „mājas darbam" līdz nākamajai treniņsesijai un, ja nepieciešams, veikt izmaiņas nākošajā treniņsesijā.

TEMP - Temperatūras bioloģiskā atgriezeniskā saite. Palielinoties asinsplūsmai ekstremitāšu ādas asinsvados vazodilatācijas rezultātā, rodas siltuma sajūta rokās, kas liecina, ka ir sasniegta fiziska relaksācija. Sensori veidoti tā, lai līdz minimumam samazinātu iespējamību, ka istabas temperatūra ietekmē mērījuma rezultātus, tādēļ mērījumu precizitāte ir ļoti augsta.

EDA - Elektrodermālās aktivitātes vai elektriskās ādas vadītspējas bioloģiskā atgriezeniskā saite. SCL (ādas vadītspējas toniskās reakcijas) un SCR (ādas vadītspējas fāziskā reakcija). Elektrisko ādas vadītspēju ietekmē sviedru dziedzeru aktivitāte, kas neirāli tiek regulēta ar simpātiskās nervu sistēmas aktivitāti, savukārt, acetilholīns, kas ir PNS sistēmas neiromediators, darbojas pretēji. Tā kā relaksācijas process samazina simpātisko aktivāciju, ādas vadītspēja, toniskā vai fāziskā, samazinātās sviedru dziedzeru aktivitātes rezultātā, samazinās.

EMG - elektromiogrāfijas bioloģiskā atgriezeniskā saite. Tā nosaka muskuļu elektrisko aktivitāti, ko rada muskuļu šūnas tām saraujoties. Lai noteiktu muskuļa elektrisko aktivitāti tiek izmantoti 3 elektrodi. Vienu neitrālo elektrodu novieto muskuļa vidū, pārējos divus katrā muskuļa galā, lai piereģistrētu elektrisko potenciālu starpību.

PULS – SF bioloģiskā atgriezeniskā saite. SF ir fiziskas aktivitātes vai piepūles primārais rādītājs. Jo lielāka nepieciešamība organismam pēc skābekļa, jo būtiskāk palielinās SF. Sirds ritma devēja šūnas, kas atrodas sinusa mezglā, rada unikālu sirdsdarbības ritmu, tādējādi neirālai kontrolei ir tikai modulārs efekts. Tā izpaužas simpātiskās un parasimpatiskās nervu sistēmas aktivācijas ietekmes rezultātā un pielāgo sirdsdarbības aktivitāti organisma funkcionālajām vajadzībām. Simpātiskās nervu sistēmas aktivitāte izpaužas tikai fiziskā vai garīgā slodzē, paaugstināta stresa situācijās. Relatīva fiziska miera stāvoklī sirdsdarbības kontrolē dominē n. vagus (PNS) aktivitāte, tādēļ, izmantojot relaksācijas metodi, nav iespējams vēl vairāk samazināt sirdsdarbības frekvenci, pat ja tāds ir uzdevuma mērķis. Tādējādi pulsa bioloģiskās atgriezeniskās saites treniņsesiju efektivitāti var novērtēt pēc ātruma, kurā panākts fona SF līmenis, kas novērojams relatīva fiziska miera apstākļos, t.i. cik ātri tiek panākta vagālās kontroles dominance pār simpātisko nervu sistēmu.

Treniņos var modulēt SF: samazināt, palielināt vai arī stabilizēt sirdsdarbības sekvenci.

RESP – Elpošanas bioloģiskā atgriezeniskā saite. Metodes galvenais mērķis ir panākt dziļu vispārēju relaksācijas stāvokli. Abdominālā elpošana ir relaksācijas paņēmiens, kas efektīvi palīdz panikas situācijās un fobiju pārvarēšanā. Abdominālās elpošanas rezultātā gaisa apmaiņa plaušās ievērojami palielinās. Diafragmas kustības stimulē saules pinumu un uzlabo gremošanas procesu efektivitāti. Elpošanas relaksācijas metodes ir izmantojamas ikdienas dzīvē un pacientam tās viegli apgūt izmantojot bioloģiskās atgriezeniskās saites metodi un var labi izmantot turpmākajā dzīvē pēc treniņsesiju pabeigšanas.

IV. Drošības pasākumi

Sistēma nav diagnostikas ierīce un to nedrīkst izmantot diagnostikā.

Ierīci un tās aksesuārus nedrīkst novietot siltuma avotu tuvumā.

Ierīci nedrīkst lietot putekļainā un netīrā vidē.

Augstas frekvences pārraides ierīcēm, piemēram, mobilajam telefonam jāatrodas vismaz 1m no Bioloģiskās atgriezeniskās saites ierīces.

Sensorus nedrīkst saskrāpēt un pakļaut mehāniskam bojājumam.

Sensorus nedrīkst likt uz ievainotas, iekaisušas ādas.

Bioloģiskās atgriezeniskās saites aparatūra veidota un ražota atbilstoši Eiropas Direktīvai 93/42/EEC. CE sertifikāts apliecina, ka ierīce atbilst tehniskās drošības regulām un elektromagnētiskās atbilstības vadlīnijām (EN60601), bio-atbilstības vadlīnijām (EN30993) produkta specifiskām vajadzībām un kvalitātes standartiem.

V Tehnoloģiskais nodrošinājums darbā ar bioloģiskās atgriezeniskās saites metodes aparatūru

Dators

  1. 1) Personālais dators vai klēpjdators ar Pentium vai līdzīgu operētājsistēmu, min 800 Hz
  2. 2) Vismaz 512 MB operatīvā atmiņa
  3. 3) Video karte
  4. 4) 16 bit _midi savienojama skaņas karte, kas der austiņām un tumbiņām
  5. 5) CD vai DVD lasītājs
  6. 6) Cietais disks ar vismaz 1 GB brīvu vietu
  7. 7) pele, klaviatūra
  8. 8) 2 USB porti, (licencei un Bluetooth savienojuma izveidei)
  9. 9) Windows 2000 vai Windows XP operētājsistēma

Monitors

CRT vai TFT monitors ar vismaz 15 '' ekrānu pa diagonāli

Printeris( pēc izvēles)

Melnbalts vai krāsu

Tehniskā apkope un tīrīšana jāveic saskaņā ar lietošanas instrukciju

Visiem aksesuāriem jābūt CE zīmei.

MT drīkst izmantot tikai medicīnas ierīces, kas ir likumīgi ievietotas Latvijas tirgū.

VI. Prasības personālam

MT ordinē ārsts. Bioloģiskās atgriezeniskās saites treniņsesiju veic persona, kas ieguvusi augstāko izglītību bioloģijā, medicīnā vai psiholoģijā, un ir apguvusi dotās metodes lietošanas tehnoloģiju.

Latvijas Universitātes Kardioloģijas pētniecības institūts
Rīga, 2009. gada 30. aprīlī.
MT 09-017