Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze

Gingivītu un periodonta slimību ozonterapija

Ievietots: 03.05.2013.

Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts

GINGIVĪTU UN PERIODONTA SLIMĪBU OZONTERAPIJA

I. Vispārīgi jautājumi

Pēdējā laikā ir palielinājusies interese par nemedikamentozām ārstnieciskām metodēm, kuras var samazināt nepieciešamību pēc zālēm, tajā pašā laikā efektīvi iedarbojoties uz patoloģisko procesu. Iemesls ir arī lielais alerģisku reakciju skaits, ko izsauc medikamenti, imūnsistēmas traucējumi, kā arī antibiotiku rezistentu baktēriju izraisītu infekciju biežuma pieaugums. Medicīniskā tehnoloģija (turpmāk - MT) „Gingivītu un periodonta slimību ozonterapija"* ir Eiropas Savienībā un citās pasaules valstīs ar atzītu efektivitāti plaši lietota MT.

Ozonterapijas darbības pamatā ir organisma antioksidatīvās aizsardzības mehānismu un skābekļa atkarīgu reakciju aktivizācija, notiek brīvo radikāļu oksidēšanās procesu normalizēšanās, asins mikrocirkulācijas uzlabošanās, intoksikācijas samazināšanās, humorālās imunitātes rādītāju uzlabošanās. Ozonterapija aktivē virkni bioķīmisku procesu. Ozons ievadīts parenterāli terapeitiskās devās ievērojami uzlabo mikrocirkulāciju un audu trofiskos procesus, ietekmē asins reoloģiskās īpašības, tiek panākts līdzsvars starp lipīdu peroksidāciju un organisma antioksidatīvās aizsardzības sistēmu, tiek uzlabota mikrocirkulācija audos.

Izstrādātās vispārējās un lokālās ozonterapijas metodes ļauj pielietot šo fizikālo faktoru dažādu slimību ārstēšanā un profilaksē diferencēti, atkarībā no slimības ilguma, gaitas, iekaisuma procesa aktivitātes, komplikāciju esamības un blakus slimībām. Ozona plašā izmantošana profilaktiskos un ārstnieciskos nolūkos, tā augstā klīniskā efektivitāte, labā panesamība, relatīvi nelielas izmaksas, tātad augsta pieejamība - tas viss sekmē ozonterapijas izmantošanu kombinācijā ar citām ārstēšanas metodēm.

Ozonterapijas pielietošanas stomatoloģijā aizsācējs bija A. Fish (1899-1966). Interese par ozona terapijas izmantošanu periodonta slimību (gingivīta, periodontīta, parodontozes) ārstēšanai ir saistīta ar to, ka šo slimību ārstēšanas problēma ir grūti risināma, sakarā ar mutes dobuma mikrofloras rezistenci pret antibakteriāliem līdzekļiem, alerģisku reakciju attīstību, imūnsistēmas un nespecifiskās organisma aizsargsistēmas reaktivitātes izmaiņām.

Ozonterapijas metodes princips stomatoloģijā ir medicīniskā ozona lokāla un parenterāla lietošana periodonta iekaisuma slimību ārstēšanai gan kā monoterapija, gan kombinētas terapijas sastāvā.

MT ieviešanas mērķis ir jaunas efektīvas ārstēšanas metodes ieviešana periodonta (gingivīta, periodontīta, parodontozes) iekaisīgu slimību kompleksajā terapijā.

Paredzamie MT ieviešanas rezultāti: iekaisīgu periodonta slimību (gingivīta, periodontīta, parodontozes) ārstēšanas efektivitātes paaugstināšanās; patogēnās mikrofloras jutības pret antibakteriāliem līdzekļiem pieaugums; ārstēšanas laika saīsināšanās; ārstēšanās kopējo izmaksu samazināšanās.

II. MT pielietošanas nosacījumi un apstākļi

1. Ozonterapijas metodes princips

Ozons (O3) ir skābekļa allotropā forma, gāze ar asu, specifisku smaku. Ozons ir ievērojami spēcīgāks oksidants par skābekli. Tas oksidē daudzas vielas, kas parastajos apstākļos ir inertas pret skābekli.

Pielietojot ozonterapiju kompleksajā periodonta iekaisīgu slimību terapijā, tiek panākts ozona pretiekaisuma un oksidēšanās efekts, kas nodrošina antibakteriālu iedarbību, kas nepieciešama ārstēšanas un profilakses procesā. Mutes dobuma skalošana ar ozonētu destilētu ūdeni vai fizioloģisko šķīdumu profesionālas higiēnas procedūras laikā uzlabo mutes dobuma higiēniskos radītājus. Efektīvā iedarbība uz zobu mīkstā aplikuma mikrofloru aizkavē kariesa un periodonta slimību attīstītību. Ozonēto šķīdumu lietošana samazina mīkstā zobu aplikuma daudzumu, veicina gļotu šķīšanu. Pacientiem ar gingivītu un hronisku ģeneralizētu periodontītu dažādās pakāpēs ir efektīva lokāla ozonēta destilēta ūdens, fizioloģiskā šķīduma un ozonētas eļļas lietošana terapijā.

Organisma aizsargspēju un atveseļošanās procesa paātrināšanai, kā arī smagos periodonta iekaisuma slimību gadījumos, ieteicama parenterāla ozonēta fizioloģiska šķīduma ievade. Tiek novērota mutes mikrofloras, oksidācijas un antioksidatīvo procesu, vietējās imunitātes normalizēšanās.

Klīniski - laboratoriskie rādītāji rāda ozonēto šķīdumu pozitīvu ietekmi uz parodontozes iekaisuma rādītājiem - tūsku, hiperēmiju, smaganu asiņošanu un strutu izdali no smaganu kabatām. Ozonterapijas iekļaušana kompleksajā periodontīta un parodontozes terapijā uzlabo terapijas efektivitāti ar parodontālā indeksa un bioķīmisko rādītāju uzlabošanos, samazinās šo pacientu ārstēšanas laiks.

Ozonterapija, salīdzinot ar citām terapijas metodēm, ir droša.

2. Pacientu atlases kritēriji:

  • Pacienti ar gingivītu un periodonta iekaisīga rakstura slimībām.

3. Indikācijas:

  • akūts gingivīts,
  • hronisks gingivīts,
  • akūts periodontīts,
  • hronisks periodontīts,
  • parodontoze.

4. Kontrindikācijas

  • hipertireoze,
  • arteriāla hipotensija,
  • hipokalciemija,
  • hipoglikēmija,
  • grūtniecība,
  • koagulācijas traucējumi,
  • akūta asiņošana,
  • smaga miastēnija,
  • akūts miokarda infarkts,
  • kuņģa zarnu trakta asiņošana,
  • akūta alkohola intoksikācija,
  • smaga anēmija,
  • trombocitopēnija,
  • citrusu augļu nepanesība,
  • glikozes 6-fosfāt dehidrogenāzes deficīts,
  • ozona nepanesība.

5. Brīdinājumi, piesardzība

Veicot ozontreapijas procedūru, ir jāievēro virkne nosacījumu:

  • Ozons ir aktīva, bezkrāsaina gāze ar stipri izteiktu asu smaržu. Koncentrētā veidā tā ir ļoti toksiska. Jāgarantē, lai brīvais maisījums O2/O3 neieplūstu telpā. Ja ozons ieplūst telpā, jānodrošina laba ventilācija vai jāatstāj telpa.
  • Ozonterapijai t.sk. aparāta HYPER MEDAZON COMFOR darbībai drīkst izmantot tikai medicīnisko skābekli. Parastā skābekļa, vai skābekļa iegūta ar koncentratoru no gaisa, lietošana nav pieļaujama, jo tas satur lielu slāpekļa daudzumu, kas augsta sprieguma apstākļos veido toksiskus savienojumus.
  • Ozonterapijas kurss jāsāk ar proves procedūru, kuras laikā pacients rūpīgi jānovēro.
  • Pielietojot ozona - skābekļa maisījumu lokāli, jāizvairās no citu zāļu lietošanas tajā pašā vietā.
  • Pirms ozonterapijas uzsākšanas jāinformē pacients par iespējamām blakus parādībām.
  • Ievadot ozonētos šķīdumus parenterāli, pacientam jāatrodas guļus stāvoklī, lai novērstu asinsrites cirkulācijas problēmas.
  • Nelietot infūzijā vienlaicīgi citas zāles fizikāli - ķīmiskas vielu nesaderības riska dēļ.
  • Lietojot ozonterapijas aparātus, jāievēro visi sterilitātes, higiēnas, antiseptikas un aseptikas noteikumi.
  • Lietot tika vienreizējos materiālus, kurus apstiprinājis ražotājs. Vienreizējos materiālus pievienot sistēmai tieši pirms procedūras uzsākšanas.
  • Lai novērstu bīstamību personālam un pacientiem, ar ozona iegūšanas aparātiem, arī ar aparātu HYPER MEDAZON COMFORT drīkst rīkoties tikai metodē speciāli apmācīts personāls. Ierīces remontu drīkst veikt tikai izgatavotājs vai speciāli apmācīts speciālists.

6. Nevēlamie blakusefekti:

  • alerģiskas reakcijas,
  • hipoglikēmija,
  • lokāla reakcija ievades vietā.

7. MT lietošana īpašām pacientu grupām

Ozonterapijas lietošana ir kontrindicēta grūtniecēm, bet ir pieļaujama ozonēto šķīdumu lokāla pielietošana atsevišķos gadījumos, iepriekš konsultējoties ar ginekologu un dzemdību speciālistu. Bērniem ozonterapiju var pielietot.

8. MT drošība

MT drošība un efektivitāte ir noteikta, pamatojoties uz pieejamiem zinātniskiem pētījumiem par ozonterapijas pielietojumu. Lai MT lietošana būtu droša, medicīniskais personāls ir jāapgādā ar speciālu MT lietojamo materiālu aprakstiem un lietošanas instrukcijām. Ārstniecības personām, kas realizē MT, jābūt attiecīgai kvalifikācijai un speciālai apmācībai ozonterapijas pielietošanā.

Medicīnisku ierīču drošība tiek apstiprināta ar CE sertifikātu un atbilstības deklarāciju.

III. MT metode

Pacientu informēšana

Pacienti jāinformē un jāizskaidro ozonterapijas procedūras, kā arī turpmākie ārstēšanas ieguvumi un riski: saprotami jāpaskaidro par ozonterapijas indikācijām, iespējamām komplikācijām un sagaidāmiem rezultātiem; detalizēti jāinformē par ozonterapijas procedūras gaitu.

Ozonterapijā izmantojamie šķīdumi

Ozonterapijā izmantojamos šķīdumus un sterilos šķīdumus iegūst stingri ievērojot ozonterapijas aparāta pielietošanas instrukciju un citu normatīvo aktu prasības, kas nosaka ārstniecībā izmantojamo preparātu iegūšanas un pielietošanas nosacījumus, tai skaitā izmantojamās izejvielas. Ozona iegūšanai drīkst izmantot tikai medicīnisko skābekli. Ozonēts šķīdums jāizmanto 10-40 min. pēc pagatavošanas. Parasti lokālai lietošanai paredzēto ozonēto šķīdumu koncentrācija ir 0,5-7 mkg/ml ozona.

Ozonterapijā izmantojamos sterilos ozonētos fizioloģiskos šķīdumus iegūst stingri ievērojot ozonterapijas aparāta pielietošanas instrukciju un citu normatīvo aktu prasības, kas nosaka ārstniecībā izmantojamo intravenozi ievadāmo preparātu iegūšanas un pielietošanas nosacījumus, tai skaitā izmantojamās izejvielas. Piemēram, izmantojot aparātu HYPER MEDAZON COMFORT caur sterilu fizioloģisko šķīdumu 200-400 ml izlaiž cauri ozona- skābekļa maisījumu ar ozona koncentrāciju 40-80 mkg/ml līdz tiek sasniegta ozona koncentrācija šķīdumā 1-6 mkg/ml, pēc kā sagatavotais šķīdums tiek nekavējoties ievadīts intravenozas infūzijas veidā pacientam ar ātrumu 3 - 7 ml/min. Šķīdumā esošais ozons ātri sadalās, tādēļ fizioloģiskā šķīduma ozonēšana jāveic tieši pirms ievadīšanas.

Ozonētas eļļas uzklāj uz gļotādas 1-2 līdz 4-6 reizes dienā. Aplicējot ozonētas eļļas, izmanto Latvijas tirgū likumīgi ievietotus preparātus vai iegūst tos, stingri ievērojot ozonterapijas aparāta pielietošanas instrukciju un citu normatīvo aktu prasības, kas nosaka ārstniecībā izmantojamo preparātu iegūšanas un pielietošanas nosacījumus, tai skaitā izmantojamās izejvielas. Jāatceras, ka izteikta iekaisuma gadījumā ārstēšana ar ozonētu eļļu jāsāk ar vājāku eļļas koncentrāciju - 1:1 vai 1:3 atšķaidījumā ar neozonētu eļļu.

MT procedūras apraksts

Gingivīts

  • Veic mutes dobuma higiēnu ar ultraskaņas aparātu zobakmens un aplikuma noņemšanai, tad seko zobu pulēšana un smaganu apstrāde ar dezinfekcijas līdzekļiem.
  • Pēc mutes dobuma higiēnas ar šļirci veic mutes dobuma skalošanu ar ozonētu sterilu ūdeni vai fizioloģisku šķīdumu ar ozona koncentrāciju 1,5-4 mg/l 1-2 reizes dienā. Kursa ilgums 8-12 dienas.
  • Ar sterilu vates tamponu veic smaganu aplikācijas ar ozonētu eļļu 15-20 min. 1-2 reizes dienā. Kursa ilgums 8-12 dienas.
  • Intravenoza ozonēta fizioloģiskā šķīduma ievade infūzijas veidā 200-400 ml ar ātrumu 3-7 ml/min ar ozona koncentrāciju 1-4 mkg/ml. Intravenoza ievade tiek lietota smagas gingivīta formas gadījumā. Procedūras veic katru otro dienu 6 reizes.

Periodontīts un parodontoze

  • Veic mutes dobuma higiēnu.
  • Smaganu kabatu mehāniska apstrāde un apstrāde ar 3% ūdeņraža pārskābi un 0,05% hlorheksidīna šķīdumu.
  • Mutes dobuma skalošana ar ozonētu destilētu ūdeni vai fizioloģisko šķīdumu ar ozona koncentrāciju 1,5-4 mg/l.
  • Smaganu kabatu skalošana ar šļirci ar ozonētu destilētu ūdeni vai fizioloģisko šķīdumu ar ozona koncentrāciju 4-5 mg/l. 1-2 reizes dienā. Kursa ilgums 10-14 dienas.
  • Ar sterilu vates tamponu veic smaganu un smaganu kabatu aplikācijas ar ozonētu eļļu 15-20 min. 1-2 reizes dienā. Kursa ilgums 10-14 dienas.
  • Intravenoza ozonēta fizioloģiskā šķīduma ievade infūzijas veidā 200-400 ml ar ozona koncentrāciju 1-4 mkg/ml ar ātrumu 3-7 ml/min. Kursa ilgums 10-14 dienas.
  • Intravenozas infūzijas ar ozonētu fizioloģisko šķīdumu tiek lietotas vidēji smaga, smaga ģeneralizēta periodontīta un parodontozes gadījumā. Procedūras veic katru otro dienu 6- 8 reizes.

IV. MT materiāli tehniskais nodrošinājums

Informācija par ārstniecības personām:

MT ordinē sertificēts zobārsts.

MT realizē: lokālo terapiju veic sertificēts zobārsts. Parenterāli ievadāmo ozonēto šķīdumu ievadi veic sertificēts ārsts - internists. Ozonētos šķīdumus iegūst atbilstoši aparāta ražotāja un normatīvo aktu prasībām apmācīs speciālists.

Medicīnisko ierīču tehniskais raksturojums

MT realizācijā drīkst izmantot tikai likumīgi Latvijas tirgū ievietotas medicīniskās ierīces, zāles un apstiprinātas metodes atbilstoši to pielietošanu nosakošo normatīvo aktu prasībām. MT paredzēta realizēt, izmantojot Latvijas tirgū likumīgi ievietotu kompānijas HERRMANN APPARATEBAU GmbH medicīnisko ierīci - HYPER MEDAZON COMFORT, kuras atbilstību EK drošības standartiem apliecina CE sertifikāts.

HERRMANN APPARATEBAU GmbH medicīniskās ozonterapijas ierīce - HYPER MEDAZON COMFORT sastāv no gaisa atdzesēšanas ozonatora un kontrolējošas sistēmas, kas ļauj izmērīt ozona koncentrāciju ozona - skābekļa gāzu maisījumā un ūdens šķīdumā. Ar ģeneratora palīdzību tiek iegūta augsta elektriskā izlāde, kura iedarbojas uz tīro medicīnisko skābekli un izveido ozonu. Aparāts HYPER MEDAZON COMFORT producē ozona - skābekļa maisījumu medicīniskām manipulācijām. Ozona koncentrācija var variēt no 5 līdz 80 mkg/ml. Ierīces papildus aprīkojums ir: vakuuma tvertne; transfūzijas komplekts; 10, 20 ml vienreiz lietojamas šļirces; vienreiz lietojamas kaniles; vienreizlietojamie filtri.

HERRMANN APPARATEBAU GmbH medicīniskās ierīces - HYPER MEDAZON COMFORT tehniskie parametri

 Ierīces nosaukums  HYPER MEDAZON COMFORT
 Ierīces veids ozona ģenerators  UMDSNS- Nr.12899
 Barošanas avots  230/115 V ~ 50/60 Hz
 Jauda  345 VA
 Drošinātājs  2 x 1.6 A (230 V)/2 x 3.15 A (115 V)
 Klase  Drošības klase I
 Skābekļa pieslēgšana  Medicīniskais skābeklis
 Ozona koncentrācija  5- 80 μg/ml
 Plūsmas ātrums  Aptuveni 1 l/min
 Atslēgšanas laiks  Automātiska laika kontrole: izslēgšanās pēc 20 min
 Darba temperatūra  + 150C- +300C
 Uzglabāšanas temperatūra  + 50C- +400C
 Izmēri  535 x 180 x 460 mm
 Svars  18.7 kg ar skābekļa tvertni
 Ierīces klasifikācija pēc ES Direktīvas 93/4A2  II b
 Dizains atbilstošs ES standartiem  MPG 93/42 EEC DIN 60601-1-2
 CE marķējums  CE0123 TUV- Product Service Munich

 

MT pielietošanas rezultātā radušies atkritumi, izlietotie materiāli un to iepakojums jāiznīcina atbilstoši pastāvošām normatīvo aktu prasībām, kas regulē bioloģiski bīstamu materiālu un atkritumu iznīcināšanu.

Informācija par telpām un šo telpu tehnisko aprīkojumu

MT tiek realizēta ambulatoras vai stacionāras ārstniecības iestādes zobārstniecības kabineta telpās, kas atbilst un ir aprīkotas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

*MT aprakstā izmantota SSK-10 klasifikatora slimību klasifikācija. www.spkc.gov.lv./ssk/index1c97htlm?p.=24%2C11%C133 uz 17.04.2013.

 

Rīgā, 2013.gada 8.maijā.                                                                                           Dr. Viktorija Pobegusa

 

MT 13-027